Büyütülmüş kalp

Genişletilmiş bir kalp (kardiyomegali) bir hastalık değil, başka bir durumun semptomudur.

“Kardiyomegali” terimi, çoğunlukla göğüs radyografisinde görülen genişleyen bir kalbe işaret eder. Bundan sonra, genişlemiş kalbe neden olan durumu teşhis etmek için başka testlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Vücudunuza gebelik gibi stres veya kalp kasının zayıflaması, koroner arter hastalığı, kalp kapakçıkları sorunları veya anormal kalp ritmi gibi tıbbi bir durum yüzünden geçici olarak genişleyen bir kalbe dönüşebilir.

Genişletilmiş bir kalp nedeni düzelterek tedavi edilebilir. Genişletilmiş bir kalp için tedavi, ilaçlar, medikal prosedürler veya cerrahi olabilir.

Bazı insanlarda, genişleyen bir kalp belirti veya semptomlara neden olmaz. Diğerleri bu belirtileri ve belirtileri gösterebilir

Ne zaman bir doktor görmelisin

Büyümüş bir kalbe erken tespit edildiğinde tedavisi daha kolaydır, bu nedenle kalbinizle ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Ne yapabilirsin

Kalbinizle ilgili olabilecek yeni belirtiler veya semptomlarınız varsa, doktorunuzu görmek için randevu alın.

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz acil tıbbi bakım isteyin; bu durum kalp krizi geçirdiğiniz anlamına gelebilir

Genişletilmiş bir kalbe, kalbinizin her zamankinden daha zor pompalanmasına neden olan koşullar veya kalp kası zarar görmesi neden olabilir. Bazen bilinmeyen nedenlerle kalp genişler ve zayıflar (idiyopatik).

Doğduğunuz bir kalp rahatsızlığı, kalp krizinden veya anormal bir kalp atışından kaynaklanan hasar (aritmi) kalbinizin büyümesine neden olabilir. Genişletilmiş kalp ile ilişkili diğer koşullar arasında

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Yüksek tansiyon. Kalbiniz kanı vücudunuza geri getirmek, kasınızı büyütüp yoğunlaştırmak için daha fazla pompalamak zorunda kalabilir.

Yüksek tansiyon sol ventrikülün büyümesine neden olabilir, bu da kalp kasının sonunda zayıflamasına neden olur. Yüksek tansiyon da kalbin üst odalarını (atriyal) büyütebilir.

Aşağıdaki risk faktörlerinden herhangi birine sahipseniz büyümüş bir kalp geliştirme riskiniz daha yüksek olabilir

Genişletilmiş bir kalpten kaynaklanan komplikasyon riski, kalp parçasının genişlemesine ve nedenine bağlıdır.

Genişletilmiş kalpteki komplikasyonlar şunları içerebilir:

İlaçlar

Genişlemiş bir kalbe sahip olabileceğini düşünüyorsan ya da ailenizin geçmişi nedeniyle kalp hastalığı riskinden endişe ediyorsanız, doktorunuzla randevu alın. Kalp rahatsızlığınız varsa, doktorunuz sizi bir kalp uzmanına (kardiyolog) yönlendirir.

İşte size randevu hazırlamanıza yardımcı olacak bazı bilgiler.

Soruların bir listesini hazırlamak, doktorunuzla zamanınızı en iyi şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır. Kalp hastalığı için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Başka sorular sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuz muhtemelen size,

Bir kalp rahatsızlığı belirtileri varsa, doktorunuz kalbinizin genişlemiş olup olmadığını ve durumunuzun nedenini bulmak için fiziksel muayene ve sipari testleri yapar. Bu testler aşağıdakileri içerebilir:

Tıbbi prosedürler ve ameliyatlar

Ekokardiyografi. Genişletilmiş bir kalbi teşhis etmek ve izlemek için yapılan bu test, kalbinizin bir video görüntüsü üretmek için ses dalgalarını kullanır. Bu test ile kalbin dört odası değerlendirilebilir.

Doktorunuz, kalbin pompaladığı etkinliği görmek, kalbin hangi odalarının büyütülmüş olduğunu belirlemek, önceki kalp krizine ilişkin kanıtları araştırmak ve doğuştan kalp hastalığınız olup olmadığını belirlemek için sonuçları kullanabilir.

Stres testi. Egzersiz stres testi olarak da adlandırılan bir stres testi, fiziksel etkinlik sırasında kalbin ne kadar iyi çalıştığına dair bilgi sağlar.

Egzersiz stres testi genellikle kalp ritmi, kan basıncı ve solunum izlenirken bir koşu bandında yürümeyi veya sabit bisiklet sürmeyi içerir.

Kardiyak bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI). Bir kalp BT taramasında, bir portal şeklinde adlandırılan bir şekerleme şekilli makinenin içinde bir masaya yatarsınız. Makinede bir X-ışını tüpü vücudunuz etrafında döner ve kalp ve göğüs görüntüleri toplar.

Kalp MR görüntüsünde, kalbinizin görüntüsünü oluşturan sinyaller üretmek için bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanan uzun tüp benzeri bir makinenin içinde bulunan bir masanın üzerine yatarsınız.

Kardiyak kateterizasyon ve biyopsi. Bu prosedürde, kasıkınıza ince bir tüp (kateter) yerleştirilir ve kan damarlarınızdan geçirilerek yüreğinize geçirilir. Kalp damarında küçük bir numune (biyopsi) varsa laboratuar analizi yapılır.

Kalbin odalardaki basınç, kalp yoluyla pompanın ne kadar güçlü bir şekilde pompaladığını görmek için ölçülebilir. Bloke olmamanızı sağlamak için, işlem sırasında kalbin arter resimleri (koroner anjiyografi) çekilebilir.

Genişletilmiş bir kalp için yapılan tedaviler nedeni düzeltmeye odaklanır.

Kardiyomiyopati veya başka bir kalp rahatsızlığı kalbiniz için suçlanıyorsa, doktorunuz ilacı tavsiye edebilir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

İlaçlar genişlemiş kalbinizi tedavi etmek için yeterli değilse, tıbbi işlemler veya cerrahi gerekebilir.

Kalp atışlarını düzenlemek için tıbbi cihazlar. Belirli bir genişlemiş kalpte (dilate kardiyomiyopati), sol ve sağ ventrikül arasındaki kasılmaları koordine eden bir kalp pili gerekir. Ciddi aritmiler riski altında olan insanlarda ilaç tedavisi veya implante edilebilir bir kardiyoverter-defibrilatör (ICD) seçeneği olabilir.

ICD’ler, kalp ritmini sürekli olarak izlemek ve anormal, hızlı kalp atışlarını kontrol etmek için ihtiyaç duyulduğunda elektrik şoku sunmak için göğsünüze implante edilen küçük bir cihazdır (çağrı cihazının boyutu hakkında). Cihazlar kalp pilleri olarak da kullanılabilir.

Eğer büyümüş kalbin ana nedeni atriyal fibrilasyon ise, o zaman kalbini düzenli ritime geri döndürmek için kalbenm çok hızlı bir şekilde dayaktan kurtarmak için prosedürlere ihtiyacınız olabilir.

Durumunuzu iyileştirmenin yolları var, buna rağmen iyileşemiyorsunuz. Doktorunuz aşağıdaki yaşam tarzı değişikliklerini önerebilir

Kardiyomiyopati gibi genişleyen bir kalbe neden olabilecek bir aile geçmişi varsa, doktorunuza bildirin. Kardiyomiyopati veya diğer kalp rahatsızlıkları erken teşhis edilirse, tedaviler hastalığın kötüleşmesini önleyebilir.

Koroner arter hastalığı için risk faktörlerini kontrol etme – tütün kullanımı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet – kalp krizi riskinizi azaltarak kalp ve kalp yetmezliğiniz riskini azaltmaya yardımcı olur.

Sağlıklı bir diyetle alkol veya kokain kötüye kullanmamak suretiyle kalp yetmezliği geliştirme şansınızı azaltmanıza yardımcı olabilirsiniz. Diyet, egzersiz ve muhtemelen ilaçlarla yüksek tansiyonun kontrol edilmesi, genişleyen bir kalbe sahip birçok insanın kalp yetmezliği geliştirmesini de önler.

Doktorunu ziyaret et