çıkmış omuz

Çıkan bir omuz, üst kol kemerinin omuz bıçağının bir parçası olan fincan şeklindeki soketten dışarı attığı bir yaralanmadır. Omuz, vücudun en hareketli derisidir ve bu da omuzun yerinden çıkmasına duyarlı hale getirir.

Çıkmış bir omuzdan şüpheleniyorsanız, derhal tıbbi yardım isteyin. Çoğu kişi birkaç hafta içinde tam omuz işlevine kavuşur. Bununla birlikte, bir kez yerinden oynamış bir omuza kavuştuğunuzda, ekleminiz dengesiz hale gelebilir ve yerinden oynamayı tekrar etme eğilimli olabilir.

Çıkık omuz belirtileri ve belirtileri şunları içerebilir:

Omuz çıkığı, boynunuzdaki veya kolunuzdaki gibi, yaralanma yakınında hissizlik, zayıflık veya karıncalanmaya da neden olabilir. Omzunuzdaki kaslar, rahatsızlıktan spazm olabilir, sıklıkla ağrınızın yoğunluğunu arttırır.

Yerinden çıkmış görünen bir omuz için hemen tıbbi yardım alın.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Tıbbi yardım beklerken

Ne yapabilirsin

Omuz eklemi, vücudun en sık çıkık eklemidir. Birkaç yönde hareket ettiği için, omuz omuzun önü boyunca ortaya çıksa da, omuz omuzun öne, arkaya veya altına tamamen veya kısmen yerinden oynayabilir. Buna ek olarak, omzunun kemiklerini birleştiren fibröz doku gerilir veya yırtılır, genellikle çıkığı zorlaştırır.

Kemikleri yerinden çıkartmak için omzuna ani bir darbe gibi güçlü bir kuvvet gerekir. Omuz ekleminizin aşırı rotasyonu, üst kol kemiğinizin topunu omuz yuvasından dışarı açabilir. Kısmi çıkık – üst kol kemiğiniz kısmen omuz yuvasından kısmen dışarıdadır – da oluşabilir.

Yerinden oynayan bir omuz neden olabilir

Fiziksel olarak aktif olma eğiliminde olan gençler veya 20’li yaşlardaki erkekler omuz çıkışı açısından en yüksek risk altındadır.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Çıkmış omuz komplikasyonları arasında şunlar olabilir:

Omuzda ligamanları veya tendonları gerginleştirir veya yırtıp veya omuz ekleminizin etrafındaki sinirlere veya kan damarlarına zarar verirseniz, bu dokuları onarmak için ameliyata ihtiyacınız olabilir.

Yaralanmanın ciddiyetine bağlı olarak, aile hekimi veya acil servis hekiminiz bir ortopedik cerrahın yaralanmayı incelemesini önerebilir.

Aşağıdakileri not edin isteyebilirsiniz

Çıkan bir omuz için bazı temel sorular şunları içerebilir:

Doktorunuz size, örneğin

Fiziksel muayene sırasında, doktorunuz etkilenen bölgeyi hassasiyet, şişme veya deformite açısından kontrol edecektir. Omuz ekleminizin bir röntgen filmi çıkığı gösterecek ve kırık kemikleri veya omuz ekleminizdeki diğer hasarları gösterebilir.

Çıkık omuz tedavisi dahil olabilir

Büyük sinir veya doku hasarı olmaksızın oldukça basit omuz çıkığı varsa, omuz ekleminiz muhtemelen birkaç hafta içinde düzelir, ancak ileride çıkma riski yüksek olacaksınız. Omuz yerinden çıktıktan sonra aktiviteyi tekrar başlatmak, omuz ekleminize zarar vermenizi veya tekrar yerinden çıkmanıza neden olabilir.

Rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olmak ve yerinden oynatılmış bir omuz için tedavi gördükten sonra iyileşmeyi teşvik etmek için bu adımları deneyin

Buz ekleyin, sonra ısı uygulayın. Omzunuza buz koymak iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Bir seferde 15 ila 20 dakika boyunca soğuk bir paket, bir dondurulmuş sebze veya bir kere buz küveti dolu bir havlu kullanın. Her iki saatte bir ilk iki gün yapın.

Ağrı ve iltihaplanma düzeldiğinde iki veya üç gün sonra sıcak paketler veya bir ısıtma pedi sıkı ve kaslı kasları rahatlatmaya yardımcı olabilir. Aynı anda 20 dakikaya kadar ısı uygulamalarını sınırlayın.

Yaranız iyileştikten sonra omzunuzda iyi hareket alanı yaşarsanız, egzersiz yapmaya devam edin. Günlük omuzlar uzar ve bir omuz güçlendirme ve istikrar programı yerinden oynamanın tekrarlanmasını önlemeye yardımcı olabilir. Doktorunuz ya da fizyoterapistiniz uygun bir egzersiz rutini planlamanıza yardımcı olabilir.

Yerinden çıkmış bir omzun önlenmesine yardımcı olmak için

Omuz eklemini yerinden çıktıktan sonra, gelecekteki omuz çıkıklarına daha yatkın olabilirsiniz. Tekrarlamayı önlemek için, sizin ve doktorunuzun yaralanmanız için tartıştığı belirli sağlamlık ve kararlılık egzersizlerini uygulayın.

Doktorunu ziyaret et