Çocuk ve genç bipolar: duygudurum – kullanımlar, yan etkileri

Yukarıdaki ilaçlar tablet veya kapsül (oral) olarak alınmıştır.

Duygudurum bile duygularını kontrol beyin kimyasalları (nörotransmitter) dengeleyerek bipolar bozukluğu olan bağlantılı ruh hali yardım.

Karbamazepin, valproat ve lamotrijin doktorlar da nöbetleri tedavi etmek için kullanmak antikonvulzanlar vardır. Ilaçlar ruh halini etkilediği tam olarak nasıl bilinmemektedir. Ancak uzmanlar bu nöbetler ve duygudurum sorunları bağlı beyindeki bazı elektriksel uyarıların yavaşlatabilir düşünüyorum.

Ruh hali stabilizatörleri, ani manik olayları tedavi etmek için de kullanılabilir. duygudurum kullanılmaya devam edilmesi depresyon ve mani aşırı ruh hali ortadan kaldırmak ve yaşam çocuğunuzun kalitesini artırabilir. Doktorunuz ruh hali daha etkili azaltılması için (örneğin antipsikotik gibi) diğer ilaçlarla duygudurum reçete edebilir.

Duygudurum erişkinler için de incelenmiştir, ancak çocuklarda az sayıda çalışma şu anda.

Sınırlı bir araştırma lityum güvenli ve çocuklarda bipolar bozukluk semptomlarını azaltmada etkili olabileceğini göstermektedir. 1

Karbamazepin çocuklarda ve bipolar bozukluğu olan gençler bir duygudurum olarak etkili olabilir bir antikonvülzan ilaçtır. 2

divalproeksle Çalışmaları nedeniyle bipolar bozukluk mani olan çocuklar için güvenli ve etkili bir tedavi olarak umut vermektedir göstermektedir. 1

Araştırma lamotrijin yetişkinlerde bipolar II tedavi edilmesinde etkili olduğunu göstermektedir. 3

Lityumun yan etkiler de görülebilir

Lityumun Daha ciddi yan etkiler, dışarı ayakkabı boyası konuşma bozukluğu ve kalp ritmi veya kalp bloğu (anormal kalp atışı neden kalbin elektrik sinyallerinin sorunlar) değişiklikler içerebilir.

Bulantı, kusma ve ishal; titreyen; Artan susuzluk ve idrara çıkma ihtiyacında artış; Kullanım ilk birkaç ay içinde kilo alma; uyuşukluk; ağızda metalik bir tat; Yatak ıslatma (enürezis); Akne; Anormal böbrek fonksiyonu; Tiroid veya paratiroid bezinin anormal fonksiyonu; (Değil bir enfeksiyon nedeniyle) beyaz kan hücrelerinin sayısının artması.

karbamazepin yan etkileri ağız kuruluğu ve boğaz, kabızlık sorunları İdrar, baş dönmesi ya da uyuşukluk, bulantı, kusma, ya da iştah kaybına yol açabiliyor. Nadir fakat ciddi yan etkileri karaciğer iltihabı ve yeterli kemik iliği üreten sorunları içerir. En ciddi ancak nadir yan etkisi Stevens-Johnson sendromu olduğunu. Bu ağız, burun, genital ve göz kapaklarının mukozasında yaralar neden olur ve ölümcül olabilir.

Divalproeks bulantı, uyku problemi, ya da baş dönmesi gibi yan etkilere neden olabilir. Daha ciddi ancak nadir yan etkiler karaciğer fonksiyon problemleri, pankreatit, ya da ciddi bir alerjik reaksiyon içerir. Çocuğunuz divalproeks alarak ve baş ağrısı ya da sallayarak deneyimleri, saç dökülmesi, uyuşukluk veya güçsüzlük, veya bir depresif atak ya da diğer psikiyatrik değişiklikler şikayet durumunda doktorunuzu arayın.

Lamotrijinin iyi başlangıç ​​çalışmalarda tolere edilmiştir. Bazı yan etkiler insanlar ilacı durdu geliştirdiği baş ağrısı, uyku hali, kilo alımı ve küçük cilt döküntüleri de dahil olmak üzere, meydana geldi. Ciddi olumsuz yan etkiler seyrek. Nadir yan etkiler, en ciddi, Stevens-Johnson sendromu baş dönmesi, bulanık görme, bulantı ve kusma, karaciğer fonksiyon sorunları dahil edebilirsiniz.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) antikonvülzanların bir uyarı ve intihar ve intihar düşünceleri riskini yayınlamıştır. FDA insanlar bu ilaçları kullanarak durdurmak tavsiye etmez. Bunun yerine, antikonvülsan ilacı insanlar intihar uyarı işaretleri için yakından takip edilmelidir. antikonvülsan ilaç almak ve İnsanlar doktorunuzla konuşmalısınız bu yan etkisi hakkında endişe ediyor.

yan etkileri tam listesi için İlaç Başvurusu. (İlaç Referans tüm sistemlerde mevcut değildir.)

Bu ilaçlar erişkinler için de kullanılmak üzere çalışılmıştır ederken, bipolar bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde etkinliği ve duygudurum güvenliğini teyit uzun vadeli çalışmalar vardır. Doktorunuz bunları reçete tam olarak bu ilaçları kullandığınızdan emin olun. Çocuğunuzun bu ilaçların herhangi biriyle dayanılmaz yan etkileri varsa, hemen doktorunuzu arayın.

Karbamazepin diğer ilaçlarla etkileşime girebilir ve çocuğunuzun bu ilacı aldığı zaman bir doktor dikkatle çocuğunuzun sağlığını izlemek gerekir. Ciddi bazen ölümcül reaksiyonlar oluşabilir 3 Çocuğunuz, monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI) ile birlikte karbamazepin almamalıdır.

aniden bu ilaçları bırakmayınız. Çocuğunuz olumsuz ve ciddi yan etkilerden kaçınmak için, bir doktor rehberliğinde, yavaş yavaş bu ilaçların incelmek gerekir.

lityum karbonat yüksek kan seviyeleri hayatı tehdit edici olabilir. İlk başta çocuğunuz kendi kan kandaki lityum miktarını ölçmek için ve böbrek fonksiyonu izlemek için yaklaşık her 2 haftada bir kontrol olması gerekir. emin çocuğunuzun doktoru çocuğunuzun alıyor tüm ilaçlar hakkında bilmesini sağlayın. Bazı ilaçlar yükseltmek veya lityum etkinliğini azaltabilir. gibi (örneğin, Aleve) (örneğin, Motrin), ibuprofen veya naproksen gibi bazı reçetesiz ilaçlar, bazı kişilerde, lityum seviyelerini arttırabilir.

Düzenli kan testleri de kandaki karbamazepin ve divalproeksle miktarını izlemek için ihtiyaç vardır. o Bu ilaçları alırken ve doktorunuz belirli aralıklarla çocuğunuzun karaciğer test etmek gerekir.

Duygudurum diğer ilaçlarla olumsuz etkileşime girebilir ve hazımsızlık, nöbetler, veya kalp sorunları tedavi bazı antibiyotikler veya ilaçlar ile alınmamalıdır.

Duygudurum doğum kusurları şansını artırabilir. Çocuğunuz hamile kalırsa doktorunuza söyleyin emin olun.

Yeni ilaç bilgi formu (PDF) tamamlayın (PDF dokümanı nedir?) Bu ilacı anlamalarına yardımcı olmak.

Carlson, GA, Meyer SE (2009). Erken başlangıçlı bipolar bozukluk. BJ Sadock ve diğ., Ed., Kaplan ve Psikiyatri Sadock Kapsamlı Kitabı, 9. baskı., Cilt. 2, s. 3663-3670. Philadelphia: Lippincott Williams ve Wilkins.

Çocuk Akademisi ve Ergen Psikiyatrisi (2007). Bipolar bozukluğu olan çocuk ve ergenlerin değerlendirilmesi ve tedavisi için Pratik parametresi. Çocuk Akademisi Dergisi ve Ergen Psikiyatrisi, 46 (1): 107-125. Online http: / member_information / practice_information / practice_parameters / practice_parameters //www.aacap/ cs / root.

Ulusal Ruh Sağlığı İşbirliği yapan Merkezi (2006). Bipolar Bozukluk: Birincil ve İkincil Bakım (Klinik Rehber No. 38) Yetişkinler, Çocuk ve Ergenlerde Bipolar Bozukluk yönetimi. Londra: Sağlık ve Klinik Mükemmellik Ulusal Enstitüsü. Ayrıca online: http://publications.nice.uk/bipolar-disorder-cg38/key-priorities-for-implementation#diagnosing-bipolar-disorder-in-adolescents.

John Pope, MD – Pediatrik; David A. Axelson, MD – Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi

14 Kasım 2014