Crinone

Progestinler hormondur. Hem erkekler hem de kadınlar tarafından farklı amaçlarla kullanılırlar.

Crinone için kullanır

Progestinler çeşitli nedenlerle reçete edilir

Progestinler doktorunuz tarafından belirlenen diğer koşullar için de kullanılabilir.

Bir progestin ne kadar ve hangi progestin kullandığınızı veya aldığınızı bağlı olarak farklı etkilere sahip olabilir. Örneğin, yüksek dozda progesteron, bazı kadınların gebeliğe devam etmesi için gereklidir; düşük dozlarda diğer progestinler gebeliğin oluşmasını önleyebilir. Diğer etkiler arasında kilo alımına, vücut sıcaklığının arttırılmasına, emziren süt üreten bezlerin geliştirilmesine ve gebeliğin devam etmesi için uterusun rahatlatılmasına yer verilmektedir.

Progestinler, diğer hormonların düzgün çalışmasına yardımcı olabilir. Progestinler, anemi (kanında düşük demir), adet kanaması çok fazla olmaması ve uterus kanserinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Progestinler sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanımlar ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen progestinler aşağıdaki tıbbi durumları olan bazı hastalarda kullanılır

Bu grupta veya diğer ilaçlarda ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar boyaları, koruyucuları veya hayvanlar gibi başka alerji türleriniz varsa ayrıca sağlık profesyonelinize de söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Crinone kullanmadan önce

Her ne kadar diğer yaş gruplarında bulunan çocuklarda veya gençlerde progestin kullanımını kıyaslayan hiçbir spesifik bilgi bulunmamasına rağmen, bu tıbbın çocuklarda veya gençlerde yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Bu ilaç test edilmiş ve yaşlı insanlarda, genç erişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya sorunlara neden olduğu gösterilmemiştir.

Progesteron, vücudun gebelik sırasında yaptığı doğal bir hormondur, sorun yaratmaz. Aslında bazen kadınlarda belirli bir infertilite tipini tedavi etmek ve yumurta verici veya infertilite prosedürlerine yardımcı olmak için kullanılır.

Diğer progestinler hamile kadınlarda incelenmemiştir. Progestinlerden herhangi birini kullanırken hamile kalırsanız mutlaka doktorunuza bildirin. Yüksek dozlarda progestinleri alırken bir takım doğum kontrol yöntemlerini kullanmak en iyisidir. Yüksek dozda progestinlerin hamilelik sırasında kullanılması tavsiye edilmez, çünkü erkek fetusun cinsel organlarında (cinsel organlarda) doğum kusurlarına neden olabileceklerine dair bazı raporlar mevcuttur. Ayrıca, bu progestinlerin bir kısmı bir dişi fetusta erkek benzeri değişikliklere ve bir erkek fetusta dişi benzeri değişikliklere neden olabilir, ancak bu sorunlar genellikle tersine çevrilebilir. Gebelik sırasında yanlışlıkla kullanıldığında doğum kontrolü için kullanılan dozlar gibi düşük doz progestinler önemli problemlere neden olmamıştır.

Progestinler anne sütüne geçmesine rağmen, hemşirelik bebeklerinde sorunlara neden oldukları gösterilmemiştir. Bununla birlikte, progestinler annenin anne sütünün kalitesini veya miktarını (arttırabilir veya azaltabilir) değiştirebilir. Tedavi sırasında bir başka ilacı almanız veya emzirmeyi bırakmanız gerekebilir. İlacın doktorunuzla olan risk ve yararlarını tartıştığınızdan emin olun.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilaçlardan herhangi birine sahip olduğunuzda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyoneliniz tarafından bilhassa bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu sınıftaki ilaçları aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz bu sınıfta bir ilaçla tedavi etmemeye veya aldığınız diğer ilaçların bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu sınıftaki ilaçları aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, bu sınıftaki ilaçların kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, progestin içeren bir dizi ürünün doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Crinone’ya özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Progestin’i mümkün olduğunca güvenli ve güvenilir bir hale getirmek için, ne zaman alacağınızı ve hangi etkilerin olacağını anlamalısınız. Progestinler genelde hasta talimatlarıyla gelir. Bu ilacı almadan veya kullanmadan önce onları dikkatle okuyun.

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Yan etkilerin olasılığını azaltmak ve daha iyi çalışmasına izin vermek için ilacı her gün aynı saatte almaya çalışın.

Progestinler genellikle belirli ilaçlarla birlikte verilir. Bir ilaç kombinasyonu kullanıyorsanız, her birini doğru zamanda aldığınızdan ve karıştırmadığınızdan emin olun. Sağlık uzmanınızdan, ilaçlarınızı doğru zamanlarda almayı hatırlamanın bir yolunu planlamanıza yardım etmelerini isteyin.

Bu sınıftaki doz ilaçları farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilaçların ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Postmenopozal kadınlar için progesteron kapsülleri hariç, tüm progestinler için: Eğer bu ilacın bir dozunu özlerseniz, kaçırdığınız dozu en kısa sürede alın. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Progestin’in Doğru Kullanımı

Postmenopozal kadınlar için progesteron kapsülleri için: Yatmadan önce 200 mg progesteron kapsülünü atladıysanız, sabah 100 mg alıp normal doz programınıza geri dönün. Günde 300 mg progesteron alırsanız ve sabah ve akşam dozlarınızı özlerseniz, kaçırdığınız dozu almamanız gerekir. Düzenli doz programınıza geri dönün.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu dozajınızın ayarlanmasını ve istenmeyen etkilerin saptanmasını sağlar. Bu ziyaretler genellikle her 6 ila 12 ayda bir olacak, ancak bazı doktorlar daha sıklıkla talep ediyor.

Prometrium® kapsülleri fıstık yağı içerir. Fıstıklara karşı bir alerjiniz varsa, bu progestin markasını almadan önce doktorunuzun bunu bildiğinden emin olun.

Progestinler bazı insanların baş döndürmesine neden olabilir. Oral ya da vajinal progesteron için, baş dönmesi ya da uyuşukluk, almadan ya da kullandıktan sonra 1-4 saat içinde ortaya çıkabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki vereceğinizden emin olun, makineler kullanın veya uyanık değilseniz tehlikeli olabilecek başka şeyler yapın.

Kullanımın ilk 3 ayında düzenli adet sürelerinizde çeşitli miktarlarda olağandışı veya beklenmedik vajinal kanamalar olabilir. Bu, bazen hafif olduğunda lekelenme olarak adlandırılır veya menstruasyon kanamasının ağırlaşmasıyla başlar. Bu gerçekleşmesi halinde, düzenli doz programınıza devam edin. Doktorunuza danışın

Crinone Kullanırken Alınacak Önlemler

Kaçırılmış menstrüasyon dönemleri oluşabilir. Bir hamileliğin olduğundan şüpheleniyorsanız, bu ilacı derhal almayı kesmeli ve doktorunuzu aramalısınız. Progestini kullanmaya devam etmeniz gerekip gerekmeyeceğini doktorunuz size bildirecektir.

Herhangi bir laboratuvar testi planlıyorsanız, profesyonelinize progestin kullandığınızı söyleyin. Progestinler bazı test sonuçlarını değiştirebilir.

Bazı hastalarda hassasiyet, şişme veya diş eti kanamaları oluşabilir. Dişlerinizi dikkatle ve düzenli bir şekilde fırçalamak ve diş ipi vermek, dişetlerini masaj yapmak bu önlemeye yardımcı olabilir. Dişlerinizi temizlemek için düzenli olarak diş hekiminize bakın. Dişlerinize ve diş etlerine nasıl özenmeniz gerektiği konusunda herhangi bir sorunuz varsa veya diş etlerinizde herhangi bir hassasiyet, şişme veya kanama fark ederseniz, doktorunuzla veya diş hekiminizle görüşün.

Bereketli ve cinsel yönden aktifseniz, kontraseptif olmayan kullanım için progestinleri alırken bir doğum kontrolü yöntemi kullanmanız gerekecektir.

Vajinal progesteron kullanıyorsanız, diğer vajinal ürünlerden önce 6 saat, vajinal dozda progesteron yerleştirdikten sonra 6 saat boyunca kullanılmamalıdır.

Belirli dozlarda progestinlerin hormon dengesini değiştirerek kemiklerin geçici inceltilmesine neden olabileceği düşünülürse, artmış osteoporoz riski olup olmadığınızı doktorunuzun bilmeniz önemlidir. Osteoporoz geçirme riskinizi artırabilecek bazı şeyler arasında sigara içmek, alkol kötüye kullanmak, büyük miktarda kafein almak veya içmek ve ailenin osteoporoz öyküsü veya kolayca kemik kırılması sayılabilir. Bazı ilaçlar, örneğin glukokortikoidler (kortizon benzeri ilaçlar) veya antikonvülzanlar (nöbet ilacı), kemiklerin inceltilmesine neden olabilir. Bununla birlikte, progestinlerin postmenopozal kadınlarda osteoporoza karşı korunmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Gerekli etkileri yanında, yüksek dozda kullanılan progestinler bazen kan pıhtıları, kalp krizi ve felçler gibi bazı istenmeyen etkilere ya da karaciğer ve göz problemlerine neden olmaktadır. Bu etkiler nadir de olsa bazıları ciddi olabilir ve ölüme neden olabilir. Bu sorunların progestin kaynaklı olup olmadığı belli değildir. Bunlara progestinlerin kullanıldığı hastalık veya durum neden olabilir.

Crinone Yan Etkileri

Aşağıdaki yan etkilere kan pıhtıları neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse derhal tıbbi müdahaleye ihtiyaçları vardır.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal acil yardım alın

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Yukarıda listelenen tüm bu yan etkilerin hepsi bu ilaçların her biri için rapor edilmemiştir, ancak bunların en az biri için rapor edilmiştir. Progesteronların tümü benzerdir, bu nedenle yukarıdaki yan etkilerden herhangi biri bu ilaçlardan herhangi birinde ortaya çıkabilir.

Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra, vücudunuzun ayarlanması zaman alabilir. Bunun ne kadar sürdüğü, kullandığınız tıp miktarına ve ne zamandan beri kullandığınıza bağlıdır. Bu süre zarfında aşağıdaki yan etki fark ederseniz doktorunuza danışın:

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.