Cücelik komplikasyonları

Cücelikle ilişkili bozuklukların komplikasyonları büyük oranda değişebilir, ancak bazı komplikasyonlar birçok koşulda sık görülür.

Çoğu orantısız cücelik formuyla paylaşılan kafatası, omurga ve ekstremitelerin karakteristik özellikleri bazı ortak sorunlarla sonuçlanır

Orantısız cücelik

Orantılı cücelikle, büyüme ve gelişme problemleri genellikle yetersiz gelişmiş organlarla komplikasyonlara neden olur. Örneğin, Turner sendromunda sıklıkla bulunan kalp problemleri, sağlık üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Büyüme hormonu eksikliği veya Turner sendromuyla ilişkili bir cinsel olgunluğun olmaması hem fiziksel gelişim hem de sosyal işlevselliği etkiler.

Orantılı cücelik

Orantısız cücelikli kadınlar hamilelik sırasında solunum problemleri gelişebilir. Bir C-kesit (sezaryen doğum) hemen hemen her zaman gereklidir, çünkü pelvisin boyutu ve şekli, başarılı vajinal doğum için uygun değildir.

Cücelikli insanların çoğu bir şartla etiketlenmemeyi tercih eder. Bununla birlikte, bazı insanlar kendilerini cüce veya küçük insanlar olarak görürler. “Cüceler” kelimesi genellikle saldırgan bir terim olarak kabul edilir.

Ortalama boyda olan insanlar cücelikli insanlar hakkında yanlış anlamalara sahip olabilir. Modern filmlerde cücelikli insanların canlandırılması genellikle kalıplaşmış kalıpları içerir. Yanılgılar bir kişinin kendine olan güveni etkileyebilir ve okulda veya istihdamda başarı şansını sınırlayabilir.

Cücelikli çocuklar özellikle sınıf arkadaşlarının alay ve alay etmeye karşı savunmasızdır. Cücelik, nispeten nadirdir, çünkü çocuklar akranlarından izole edilmiş gibi hissedilebilirler.

Gebelik

Kamu algıları