Daktinomisin (damar yolları) tanımı ve marka isimleri

Daktinomisin enjeksiyonu, bazı kanser türlerini tedavi etmek için kullanılır. Bu, kemiklerin ve yumuşak dokunun (kaslar ve tendonlar da dahil olmak üzere) kanseri, Wilms ‘tümörü (öncelikle çocuklarda bulunan bir böbrek kanseri), uterus veya rahimdeki tümörler ve testislerin kanseri içerir.

Dactinomycin, sonunda yok edilen kanser hücrelerinin büyümesine müdahale eder. Normal vücut hücrelerinin büyümesi dactinomycin’den de etkilenebileceğinden, diğer etkiler de ortaya çıkar. Bunlardan bazıları ciddi olabilir ve doktorunuza bildirilmelidir. Saç dökülmesi gibi diğer etkiler ciddi olmayabilir, ancak endişeye neden olabilir. Bazı etkiler, ilaç kullanıldıktan sonra aylarca ya da yıllarca ortaya çıkmayabilir.

Daktinomisin ile tedaviye başlamadan önce, siz ve doktorunuz bu tıbbın faydalarından ve bunun da kullanma risklerinden bahsetmelidir.

Bu ilaç sadece doktorunuz tarafından derhal veya sizin gözetim altında uygulanır.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanımlar ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen, daktinomisin aşağıdaki tıbbi durumları olan bazı hastalarda kullanılır

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Çözelti İçin Toz

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Alerjiler

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediyatrik

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, 12 aydan eski çocuklarda daktinomisin enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak çocuklara özgü problemleri göstermedi. Bununla birlikte, 12 aydan küçük bebeklerde güvenlik ve etkililik saptanmamıştır.

Geriyatrik

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı insanlarda daktinomisin enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların, daktinomisin enjeksiyonu alan hastalar için dikkatli olmasını ve doz ayarlamasını gerektirebilecek kemik iliği problemlerine yakalanma olasılıkları daha yüksektir.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Diğer Etkileşimler

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya diğer eğitimli sağlık uzmanları size veya çocuğunuza bu ilacı bir hastane veya kanser tedavi merkezinde verecektir. Bu ilaç damalarından birine yerleştirilen bir iğne ile verilir.

Daktinomisin bazen bazı diğer ilaçlarla birlikte verilir. İlaç kombinasyonu alıyorsanız, her birini doğru zamanda almanız önemlidir. Bu ilaçlardan bir miktarını ağız yoluyla alıyorsanız, doktorunuzdan bunları doğru zamanlarda almayı hatırlamanın bir yolu bulmanıza yardımcı olmasını isteyin.

Bu ilaç sıklıkla bulantı ve kusmaya neden olur. Ancak, hasta hissetmeye başlamış olsanız bile ilacı almaya devam etmeniz çok önemlidir. Bu etkileri azaltmanın yollarını doktorunuza sorun.

Bu ilaç çok toksiktir ve cildinize, gözlerinize, burnunuza, boğazınıza veya ciğerlerinize ciddi hasar verebilir. İlaç cildiniz, gözleriniz veya vücudunuzun herhangi bir bölümüyle temas etmemelidir. İlacın herhangi biri göze kaçarsa, gözleri su, normal salin veya dengeli tuzlu bir göz solüsyonuyla en az 15 dakika yıkayın ve hemen doktorunuza danışın. İlacın herhangi birisi cildinize bulaşırsa, kirlenmiş olan giysilerinizi ve ayakkabılarınızı çıkarırken etkilenen kısmı en az 15 dakika su ile yıkayın. Hemen doktorunuza danışın. Kirlenen kıyafetler imha edilmeli ve ayakkabılar tekrar kullanılmadan önce iyice temizlenmelidir.

Siz veya çocuğunuz bu ilacı alırken doktorunuzun sizi yakından kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, diğer tümörler (lösemi dahil) olma riskinizi artırabilir. Bununla ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Dactinomycin ile tedavi altına alınırken ve tedavinizi bıraktıktan sonra, doktorunuzun onayı olmadan canlı aşılarınız olmaz. Daktinomisin vücudunuzun direncini düşürebilir ve bağışıklamanın önlenmesi için verilecek enfeksiyona yakalanma ihtimaliniz var demektir. Ayrıca, çocuk felci virüsünü size götürebilecek bir şans olduğundan evde yaşayan diğer insanlara oral polio aşısı yapılmamalıdır. Ayrıca, son birkaç ay içinde ağız fısıtı aşısı yaptırmış kişileri kullanmaktan kaçının. Onların yanına yaklaşmayın ve onlarla aynı odada uzun süre kalmayın. Bu önlemleri alamazsan, burun ve ağzı kaplayan koruyucu bir yüz maskesi takmayı düşünmelisin.

Dactinomycin, kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir ve bir enfeksiyon alma şansını artırabilir. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Bu ilacı alırken ishal, mide bulantısı veya kusma veya dudaklarınızda, ağzınızda veya boğazında beyaz lekeler varsa hemen doktorunuza danışın.

Dactinomycin, kazara içine enjekte edilen damardan dışarı sızarsa, bazı dokulara ciddi hasar verebilir ve yara izine neden olabilir. Enjeksiyon yerinde kızarıklık, ağrı veya şişlik fark ederseniz hemen doktorunuza bildirin.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekiminin bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun. Bu ilaç, bazı tıbbi testlerin sonuçlarını etkileyebilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.