Dalakin c palmitat oral

Pseudomembranöz kolit, klindamisin de dahil olmak üzere hemen hemen tüm antibakteriyel ajanlarla bildirilmiştir ve şiddeti hafiften hayatına tehdit edicidir. Bu nedenle, antibakteriyel ilaçların uygulanmasından sonra diyare ile başvuran hastalarda bu tanıyı göz önüne almak önemlidir. Clindamycin tedavisi ölümle sonuçlanabilecek şiddetli kolit ile ilişkili olduğundan, daha az zehirli antimikrobiyal ajanların uygun olmadığı ciddi enfeksiyonlar için ayrılmalıdır. İshal, kolit ve psödomembranöz kolitin, klindamisin ile tedavinin kesilmesini izleyen birkaç hafta sonrasına kadar başladığı gözlenmiştir.

Klindamisin dahil olmak üzere hemen hemen tüm antibakteriyel ajanlarla Clostridium difficile ile ilişkili ishal (CDAD) bildirilmiştir ve şiddetli hafif ishalden hayatını tehdit eden kolitlere kadar değişebilir ve antibakteriyel ajanlar verildikten 2 ay sonra başlandığı görülmüştür. Bu teşhisi antibakteriyel ajanların uygulanmasından sonra diyare ile başvuran hastalarda düşünmek önemlidir. CDAD onaylanırsa ya da kuşkulanılan antibiyotik tedavisi Clostridium’a karşı yönlendirilmemişse, difficile tedavisinin kesilmesi gerekebilir. Clindamycin tedavisi ölümle sonuçlanabilecek şiddetli kolit ile ilişkili olduğundan, daha az zehirli antimikrobiyal ajanların uygun olmadığı ciddi enfeksiyonlar için ayrılmalıdır.

Dalacin C Palmitate için kullanır

Terapötik Sınıf: Antibiyotik

Kimyasal Sınıf: Lincosamide

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Dalacin C Palmitate Kullanmadan Önce

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, çocuklarda klindamisinin yararlılığını sınırlayacak çocuklara özel problemler göstermedi.

Geriatrik popülasyonda yaşın klindamisinin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamış olsa da şimdiye kadar geriye dönük özel sorunlar belgelendirilmemiştir. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda kolit görülme olasılığı daha yüksektir ve bu durum klindamisin alan hastalarda dikkatli olabilmektedir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, klindamisin içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Dalacin C Palmitate’e özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kapsül, tam bir bardak suyla (8 ons) alın. Bu, özofagusun (boğaz ile mide arasındaki tüp) tahrişini önlemek içindir.

Ambalajla birlikte verilen işaretli kaşıkla oral sıvıyı doğru ölçün. Ortalama bir ev çay kaşığı doğru miktarda sıvı tutar.

Enfeksiyonunuzu tamamen temizlemeye yardımcı olmak için, birkaç gün sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlamış olsanız bile, bu ilacın tamamını tam bir tedavi için kullanmaya devam edin. “Strep” enfeksiyonunuz varsa, en az 10 gün boyunca bu ilacı kullanmaya devam etmelisiniz: “Strep” enfeksiyonlarında özellikle önemlidir. Enfeksiyonunuz tamamen temizlenmezse, ciddi kalp problemleri gelişebilir. Bu ilacı çok erken almayı bırakırsanız, belirtileriniz geri dönebilir.

Bu ilaç, kanda sabit bir miktar olduğunda iyi çalışır. Miktarı sabit tutmaya yardımcı olmak için herhangi bir doz kaçırmayın. Ayrıca, her dozu gündüz ve gece eşit aralıklarla almak en iyisidir. İlacınızı almak için en iyi zamanların planlanmasında yardıma ihtiyacınız varsa, doktorunuza danışın.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Uygun klindamisin kullanımı

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Tedaviden sonra doktorunuzun sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi önemlidir. Bu, enfeksiyonun tamamen temizlenmesini ve doktorunuzun istenmeyen etkileri kontrol etmesini sağlamaktır. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Sizin veya çocuğunuzun belirtileri düzelmezse veya kötüleşerse doktorunuza danışın.

Bu ilaç ishale neden olabilir ve bazı durumlarda şiddetli olabilir. Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra 2 ay veya daha fazla sürebilir. Önce doktorunuza danışmadan diyare tedavisi için herhangi bir ilaç kullanmayın. Herhangi bir sorunuz varsa veya hafif ishal devam ederse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Ciddi cilt reaksiyonları bu tıpta görülür. Siz veya çocuğunuz bu ilacı kullanırken kabarcıklanma, soyma veya gevşek cilt, kırmızı deri lezyonları, şiddetli sivilce veya deri döküntüleri, ciltteki yaralar veya ülser veya ateş veya titreme varsa derhal doktorunuzla görüşün.

Dalacin C Palmitate Kullanılırken Dikkat Edileceği Önlemler

Bu ilaç, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Siz veya çocuğunuz bu ilacı kullanırken döküntü, kaşıntı, nefes darlığı, yutma sorunu, veya ellerinizin, yüzünüzün veya ağzınızın şişmesi durumunda derhal doktorunuzu arayın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Dalacin C Palmitate Yan Etkiler

Klindamisin

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Bakteriyel Enfeksiyon siprofloksasin, amoksisilin, doksisiklin, azitromisin, metronidazol, Augmentin

Deri veya Yumuşak Doku Enfeksiyonu Siprofloksasin, amoksisilin, doksisiklin, azitromisin, metronidazol, Augmentin

Sinüzit prednizon, siprofloksasin, amoksisilin, azitromisin, Augmentin, klindamisin

Bakteriyel Vajinit metronidazol, klindamisin, Cleocin, tinidazol