Dalfampridin

Terapötik Sınıf: Merkezi Sinir Sistemi Ajanı

Dalfampridin için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Potasyum Kanalı Engelleyici

Dalfampridin sadece doktorunuzun reçetesiyle edinilebilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Dalfampridin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Dalfampridin veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyondaki yaşın dalfampridin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda dalfampridinin yararlılığını sınırlayan geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda nöbetlerin ve yaşla ilgili böbrek sorunlarının olması muhtemel olup, bu durum dalfampridin alan hastalarda dikkatli olabilmektedir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Dalfampridine’i kullanmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı dalfampridinin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Dalfampridin’i tam olarak doktorunuzun talimatına uyun. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Önce doktorunuza danışmadan dozunuzu değiştirmeyin.

Dalfampridin bir hasta bilgi broşürüyle birlikte verilmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Uzun süreli salınan tableti tamamen yutun. Ezmeyin, kırmayın, çiğneyin ya da çözmeyin.

Dalfampridini yemek olsun veya olmasın alabilirsin.

Dalfampridin dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece dalfampridinin ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir doz dalfampridin özlediyseniz, kaçırdığınız dozu atlayın ve normal doz programınıza geri dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Dalfampridin’in düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için doktorunuzun düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir.

Dalfampridin nöbetlere neden olabilir. Dalfampridin kullanmayı bırakın ve dalfampridin kullanırken konvülsiyon veya nöbet varsa hemen doktorunuzla görüşün.

Dalfampridin ile diğer aminopiridin ilaçlarını (örneğin, bileşik 4-AP, fampridin) birlikte almayınız. Bu ilaçları birlikte kullanmak ciddi yan etkilerin görülme ihtimalini artıracaktır.

Dalfampridin, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi tip alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi derhal tıbbi yardım gerektirir. Bu reaksiyonun en ciddi belirtileri çok hızlı veya düzensiz solunum, nefes nefese nefes alma, baygınlık veya bayılma şeklindedir. Diğer belirtiler arasında yüz cildinin renginde değişiklikler, yüz, göz kapakları, dudaklar, dudaklar ve boğazda şişlik, kovan gibi şişme şeklinde genişleme olabilir. Bu yan etkiler ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın.

Dalfampridin’in Doğru Kullanımı

Dalfampridin kullanırken idrar yolu enfeksiyonları ortaya çıkabilir. Dalfampridin kullanırken şu semptomlara sahipseniz hemen doktorunuza danışın: mesane ağrısı, kanlı veya bulanık idrar, zor yanma veya ağrılı idrar yapma, sık idrara çıkma isteği veya bel ağrısı veya yan ağrı.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Dalfampridin Kullanırken Önlemler

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Multipl Skleroz Copaxone, Tecfidera, Avonex, Aubagio, Gilenya, Ampyra, Tysabri, Betaseron, Rebif, interferon beta-la, dimetil fumarat, mitoksantron, Glatopa, glatiramer, natalizumab, fingolimod, teriflunomid, Extavia, Novantrone, Rebif Rebidose, Avonex Pen, Prednizon, deksametazon

Dalfampridin Yan Etkiler

Dalfampridin