Danaparoid subkutanöz

Terapötik Sınıf: Antikoagülan

Danaparoid için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Düşük Moleküler Ağırlıklı Heparin

Danaparoid yalnızca doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Organon, Inc., 14 Ağustos 2002’de Orgaran®’ı (danaparoid) üretmeyi bıraktı.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Danaparoid için aşağıdakiler düşünülmelidir

Danaparoid veya diğer ilaçlara karşı alışılmadık veya alerjik bir reaksiyon geçirmeniz durumunda doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Danaparoid üzerine yapılan çalışmalar sadece erişkin hastalarda yapılmıştır ve diğer yaş gruplarında olan çocuklarda danaparoid kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda danaparoid kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Danaparoid kullanmadan önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Danaparoid kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizin bildirebilmeniz özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Danaparoid’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Danaparoid’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak belirli yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı danaparoid kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Ayrıca daha önce danaparoid kullandıysanız ve trombositopeni (kandaki düşük trombosit sayısı) veya tıbbı alıyorken yeni kan pıhtıları oluştuğunda buna tepki gösteriyorsanız doktorunuza bildirin.

Buna ek olarak, kısa bir süre önce tıbbi ameliyat geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Danaparoid kullanırken ciddi kanama riskini artırabilir.

Evde danaparoid kullanıyorsanız, sağlık uzmanınız size ilaç ilacını nasıl verebileceğinizi öğretir. Yönergeleri dikkatle uyguladığınızdan emin olun. İlacı kullanırken herhangi bir sorununuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılmış şırıngaları delinmeye karşı dayanıklı, tek kullanımlık bir kaba koyun veya onları sağlık uzmanınızın talimatlarına uygun şekilde atın.

Danaparoid dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece ortalama dozda danaparoid içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir doz danaparoid özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Tüm tıp doktorlarına ve dişçilere danaparoid kullandığınızı söyleyin.

Aşağıdaki yan etkileri görürseniz derhal doktorunuza danışın.

Danaparoid’in Doğru Kullanımı

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki etkilerin ortaya çıkması durumunda, danaparoid almayı bırakın ve derhal acil yardım alın

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Availability Durdurulan Durdurulan

Danaparoid Kullanırken Önlemler

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Derin damar trombozu, profilaksi Xarelto, Eliquis, Pradaxa, Lovenox, enoksaparin, heparin, apixaban, rivaroxaban, dabigatran, fondaparinux, Arixtra, Fragmin, dalteparin, danaparoid, Iprivask

 Ya da benzer çıkarları olan diğer insanlarla iletişime geçmek için danaparoid destek grubuna katılın.

Yanepod Yanaparoid

Danaparoid