Dang humması temel araştırması

Dengue, küresel bir sağlık tehdidi olarak ortaya çıkarken, bilim adamları virüsün hücrelere nasıl bulaştığını ve hastalığa neden olduğunu çok az biliyor. Bu soruları yanıtlamak için, dene virüsü, dang virüsünün biyolojisini, hastalığın ilerlemesini ve virüs ile bağışıklık sistemi arasındaki etkileşimleri daha iyi anlamayı amaçlayan çok çeşitli temel araştırma faaliyetlerini desteklemektedir. Yeni araştırma bulguları, virüsün hücrelere nasıl girdiği ve insan bağışıklık sisteminin dang humması enfeksiyonuna nasıl tepki gösterdiği gibi dang humması enfeksiyon mekanizmalarına ışık tutuyor. Diğer projeler, bu hastalığın ciddiyetini ve bulaşıcılığını belirleyen ve katkıda bulunan insani ve viral faktörleri tanımlamaktadır.

2004 yılından beri, bir grup hükümet tarafından finanse edilen araştırmacı, nicaragua’da çocuklarda doğal dang ötesi geçişi hikayesinin prospektif bir seroepidemiyolojik kohort araştırması yürütüyor. 2010’da yayınlanan bu çalışma iklim ve müdahalelerdeki değişimlerin iletimdeki yıllık eğilimlerle ilişkili olduğunu bulmuştur. Sivrisinek vektörü üzerinde çalışan araştırmacılar, virüs ve vektör arasındaki etkileşimleri ve bu bulaşmanın sivrisinek bağışıklığı, genetik ve metabolik yollardan nasıl etkilendiğini araştırıyorlar.

Dang humması üzerine yapılan temel araştırmaların büyük bir kısmı laboratuarlarda gerçekleştirilmektedir. Dengue Research in theternment Labs’da.