Dang humması

Dang humması (DENG-gey) ateşi dünyanın tropik ve subtropikal bölgelerinde görülen sivrisinek kaynaklı bir hastalıktır. Hafif dang humması yüksek ateş, kızarıklık ve kas ve eklem ağrısına neden olur. Dang humması ateşi olarak da adlandırılan şiddetli bir dang ateşi şekli şiddetli kanama, kan basıncında ani düşme (şok) ve ölüm neden olabilir.

Her yıl milyonlarca dang virüsü vakası görülür. Dang humması, Güneydoğu Asya’da ve Batı Pasifik adalarında en yaygındır, ancak hastalık Latin Amerika’da ve Karayipler’de hızla artmaktadır.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Araştırmacılar dang humması aşıları üzerinde çalışıyorlar. Şimdilik en iyi korunma, dang ateşinin yaygın olduğu alanlarda sivrisinek yaşam alanlarını azaltmaktır.

Ne yapabilirsin

Birçok kişi, özellikle de çocuklar ve gençler hafif bir dang humması vakası sırasında hiçbir belirti veya semptom yaşamayabilir. Belirtiler ortaya çıktığında, genellikle enfekte bir sivrisinek tarafından ısırıldıktan dört – 10 gün sonra başlarlar. Dang humması belirtileri ve semptomları en sık olarak şunları içerir:

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Sen de yaşayabilirsin

Çoğu kişi bir hafta kadar bir süre içinde iyileşir. Bazı durumlarda semptomlar kötüleşir ve hayati tehlike oluşturabilir. Kan damarları sıklıkla zarar görür ve sızıntı yapar. Ve kan dolaşımınızdaki pıhtı oluşturan hücrelerin sayısı (trombositler) düşer. Bu neden olabilir

Dang hummasının ortaya çıktığı bilinen bir bölgeyi yakın bir zamanda ziyaret ettiyseniz ve ani bir ateş bulursanız, doktorunuza danışın.

Dang humması, insan lojmanlarının içinde ve yakınında gelişen sivrisinekler tarafından yayılan dört dang virüsünün herhangi birinden kaynaklanır. Bir sivrisinek, bir dang virüsü bulaşmış bir kişiyi ısırırsa, virüs sivrisinek içine girer. Enfekte sivrisinek başka bir kişiyi ısırdığında, virüs o kişinin kan dolaşımına girer.

Dang humması bulgusundan kurtulduktan sonra, sizi enfekte eden virüse karşı bağışıklık kazanırsınız, ancak diğer üç dang humması virüsüne karşı değilsiniz. Dang humması ateşi olarak da bilinen ciddi dang humması riski, ikinci, üçüncü veya dördüncü kez enfekte olmanız durumunda artar.

Dang humması ateşi veya hastalığın daha şiddetli bir formu geliştirmede sizi daha fazla risk altına sokan faktörler arasında

Eğer şiddetli ise, dang humması akciğerlere, karaciğere veya kalbe zarar verebilir. Kan basıncı tehlikeli seviyelere düşebilir, şok ve bazı durumlarda ölüme neden olabilir.

Muhtemelen birincil bakım sağlayıcınızı görmeye başlayacaksınız. Fakat bulaşıcı hastalıklarda uzmanlaşmış bir doktora yönlendirilmiş olabilirsiniz.

Randevular kısa olabilir ve kapatılacak çok şey var çünkü randevunuz için iyi hazırlanmış olmak iyi bir fikirdir. İşte hazır olmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler ve doktorunuzdan ne bekleyeceğiniz.

Dang humması için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Doktorunuzdan gelen sorulara cevap vermeye hazır olun

Dang humması teşhisi zor olabilir, çünkü belirtileri ve belirtileri, sıtma, leptospirosis ve tifo hastalığı gibi diğer hastalıklarla kolayca karışabilir.

Doktorunuz büyük olasılıkla tıbbi ve seyahat geçmişinizi soracaktır. Ziyaret ettiğiniz ülkeler, tarihler ve sivrisinekle olabilecek herhangi bir temas da dahil olmak üzere uluslararası gezileri ayrıntılı bir şekilde açıklayın.

Bazı laboratuvar testleri, dang virüslerinin kanıtlarını tespit edebilir, ancak test sonuçları, doğrudan tedavi kararlarına yardımcı olmak için genellikle çok geç geri gelmektedir.

Dang humması için özel bir tedavi mevcut değildir. Doktorunuz, kusmaya ve yüksek ateşten kurutulmasını önlemek için bol miktarda sıvı içmenizi önerebilir. Asetaminofen (Tylenol, diğerleri) ağrıyı hafifletebilir ve ateşi azaltabilir. Aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) ve naproksen sodyum gibi (Aleve, diğerleri) kanama komplikasyonlarını artırabilecek ağrı kesicilerden kaçının.

Şiddetli Dang humması varsa, ihtiyacınız olabilir.

Altı dang humması aşıları gelişmekte olup henüz mevcut değildir. Gelişimi en fazla olan aşı, çocuklar için üç dozlu bir aşıdır. Bir faz III çalışmasının sonuçları Temmuz 2014’te yayınlandı. Bu çalışma, aşıların güvenli olduğu görülüyor ve dang enfeksiyonlarını yarısından biraz fazla önlediğini gösteriyor.

Aşıya sahip olanlar halen dangla bulaşmış olanlar, aşılanmamış olanlardan daha hafif bir hastalık seyrine sahipti. Aşı, doktorların istediği kadar etkili olmasa da, güvenlidir. Bu aşı yapan firma henüz aşı pazarına onay verme planını açıklamadı.

Şu an için, eğer yaşıyorsanız veya dang humması tanısı alan bir bölgede seyahat ediyorsanız, dang humması önlemenin en iyi yolu, hastalığı taşıyan sivrisineklerin ısırmasını önlemektir.

Dang humması ateşinin yaygın olduğu tropik bölgelerde yaşıyorsanız veya seyahat ediyorsanız, bu ipuçları sivrisinek sokması riskinizi azaltabilir

Doktorunu ziyaret et