Dantrolene

Dantrolen hepatotoksisiteye neden olabilir ve çeşitli doz seviyelerinde semptomatik hepatit (ölümcül ve ölümcül olmayan) bildirilmiştir. Daha fazla doz alan hastalarda, kadınlarda, 35 yaş üstü hastalarda ve ilave ilâç alan hastalarda hepatik hasar riski daha yüksek gibi görünmektedir. Tedavi sırasında SGOT veya SGPT’nin sıklıkla saptanması da dahil olmak üzere karaciğer fonksiyonlarını izleyin. Gözlemlenebilir bir yarar yoksa 45 gün sonra tedaviyi bırakın.

Dantrolene için kullanır

Terapötik Sınıf: İskelet Kası Relaxant, Doğrudan Oyunculuk

Dantrolen, ameliyat veya anestezi sırasında veya sonrasında bazı hastalarda görülebilen habis hipertermi adı verilen bir tıbbi sorunun önlenmesi veya tedavisinde de kullanılır. Habis hipertermi, çok yüksek ateş, hızlı ve düzensiz kalp atışı ve solunum sorunları içeren bir grup semptomdan oluşur. Malign hipertermi geliştirme eğiliminin kalıtsal olduğu düşünülmektedir.

Dantrolene sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Dantrolene için aşağıdakiler düşünülmelidir

Dantrolene veya başka herhangi bir ilaca herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmeniz durumunda doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

5 yaşın altındaki çocuklarda yaşın dantrolenin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Geriyatrik hastalarda yaşın dantrolenin etkileri ile ilişkisi hakkında hiçbir bilgi mevcut değildir.

Dantrolene girmeden önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Dantrolene’yi kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyoneliniz tarafından bilhassa bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Dantrolenin aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı dantrolenin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Dantrolen yiyecekle veya gıdalarla birlikte veya tam veya boş karnıyla alınabilir. Bununla birlikte, doktorunuz ilacı belirli bir şekilde almanız gerektiğini söylüyorsa, tam olarak yönlendirildiği gibi yapın.

Dantroleni sadece doktorunuzun talimatlarına uyarak alın. Daha fazlasını almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha sık almayın.

Dantrolenin dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece dantrolenin ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir dantrolen dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Dantrolene’yi uzun süre (örneğin, aynı anda birkaç ay) alacaksanız, doktorunuz düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi kontrol etmelidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testlerine ihtiyaç duyulacaktır.

Dantrolen, alkol ve diğer MSS depresanlarının (sinir sistemini yavaşlatan, muhtemelen uyuşukluğa neden olan ilaçların) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler arasında saman nezlesi, diğer alerji veya soğuk algınlığı, sakinleştiriciler, sakinleştiriciler veya uyku ilacı, reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu, barbitüratlar, nöbetler için ilaçlar, diğer kas gevşetici maddeler veya bazı dental anestezikleri de içeren anestetik maddeler . Bu nedenle, dantroleni kullanırken alkollü içki içmeyin ve yukarıda listelenen ilaçlardan herhangi birini almadan önce doktorunuza danışın.

Dantrolen, bazı insanlarda uyku hali, baş dönmesi veya baş dönmesi, görme sorunları veya kas güçsüzlüğüne neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce dantrolene tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınız döndüğünüz, iyi koordine edilmiş ve iyi görebiliyorsanız tehlikeli olabilecek başka şeyler yapdığınızdan emin olun.

Dantrolen cildinizi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirebilir. Açık havada güneş kremi kullanın. Güneş lambaları ve bronzlaştırıcı yataklardan kaçının.

Dantrolenin Uygun Kullanımı

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler. Dantrolenin kısa bir süre alındığında, örneğin malign hipertermi önlemek veya tedavi etmek için ameliyattan önce, sırasında veya sonrasında ciddi yan etkiler çok nadir görülür. Bununla birlikte, özellikle uzun süre ilaç alındığında ciddi yan etkiler olabilir.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

Dantrolen Kullanırken Alınacak Önlemler

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Malign Hipertermi Dantrium, Revonto, Ryanodex

Kronik Spastisite Baklofen, Botoks, Lioresal, Dantrium, Gablofen, OnabotulinumtoxinA, Lioresal Intratekal, Revonto

Dantrolen Yan Etkiler

Dantrolene