Dekonjestan ve analjezik kombinasyonları (oral yol) tanımlama ve marka isimleri

Kanadalı Marka Adı

Sinüs ve burun tıkanıklığı (tıkalı burun) ve soğuk algınlığı, alerji ve saman nezlesi baş ağrısı gidermek için dekonjestan ve analjezik kombinasyonlar ağızdan alınır.

Fenilefrin ve psödoefedrin gibi dekonjestanlar, kan damarlarında daralma meydana getirir. Bu, burun tıkanıklığının temizlenmesine yol açar, ancak aynı zamanda yüksek tansiyonlu hastalarda kan basıncında bir artışa neden olabilir.

Asetaminofen, ibuprofen ve salisilatlar (örneğin, aspirin, salisilamid) gibi analjezikler, bu kombinasyon ilaçlarında baş ağrısı ve sinüs ağrısının hafifletilmesine yardımcı olmak için kullanılırlar.

Asetaminofen ve salisilatlar, her iki ilacın da büyük miktarda bir araya getirilmesi uzun süre böbrek hasarına veya böbrek kanserine veya idrar torbasına neden olabilir. Bununla birlikte, hem asetaminofen hem de bir salisilat içeren kısa süreli kombinasyon ilaçlarının önerilen miktarlarının alınmasının bu istenmeyen etkilere neden olduğu gösterilmemiştir.

Tablet, Kapsül; Çözelti Tozu, Tablet, Efervesan, Tablet, Genişletilmiş Salım, 12 HR; Şurup: Kapsül; Sıvı; Süspansiyon; Kapsül; Sıvı Dolgulu;

Bu ilaçlar reçetesiz olarak mevcuttur. Bununla birlikte, doktorunuz tıbbi durumunuz için bu ilaçların dozu hakkında özel talimatlara sahip olabilir.

4 yaşından küçük bebeğe veya çocuğa tezgah üstü (OTC) öksürük ve soğuk ilaç vermeyin. Bu ilaçları çok küçük çocuklarda kullanmak ciddi ya da hayatı tehdit eden yan etkilere neden olabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur