Depersonalizasyon-derealizasyon bozukluğu

Duyarsızlaştırma-derealizasyon bozukluğu, vücudunuzun dışından kendinizi gözlemlediğiniz ya da çevrenizdeki şeylerin gerçek olmadığını ya da her ikisinin birden olmadığını hissettiğinizde ısrarla ya da art arda ortaya çıkar. Kişilik ayrımcılığı ve derealizasyon hissi çok rahatsız edici olabilir ve bir rüyada yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Birçok kişi, bir noktada kişiliksizlik veya derealizasyon deneyimine sahiptir. Fakat bu duygular devam ederse ya da tamamen ortadan kalktığında, depersonalizasyon-derealizasyon bozukluğu kabul edilir. Bu bozukluk, travmatik deneyimler yaşayan insanlarda daha sık görülür.

Duyarsızlaşma belirtileri

Duyarsızlaşma-derealizasyon bozukluğu ciddi olabilir ve ilişkileri, işi ve diğer günlük faaliyetleri etkileyebilir. Depersonalizasyon-derealizasyon bozukluğunun ana tedavisi, bazen ilaçlar da kullanılsa da, konuşma terapisi (psikoterapi) ‘dir.

Derealizasyon belirtileri

Depersonalizasyon veya derealizasyonun devamlı ve tekrarlayan atakları ya da işyerinde ya da okulda ya da hayatınızın diğer önemli alanlarında işleyen sıkıntı ve sorunlara neden olur. Bu bölümlerde, ayrılma hissinin gerçek değil sadece bir his olduğunun farkındasın.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Bozukluğun deneyimi ve duyguları tanımlamak zor olabilir. “Çıldırmak” ile ilgili endişeler, var olduğunuzu kontrol etmek ve neyin gerçek olduğunu belirlemekle meşgul olmanıza neden olabilir.

Ne yapabilirsin

Duyarsızlaşma belirtileri şunları içerir:

Derealizasyon belirtileri şunları içerir:

Depersonalizasyon-derealizasyon bozukluğu epizodları bir seferde saatler, günler, haftalar veya aylarca sürebilir. Bazı insanlarda, bu bölümler sürekli olarak daha iyi veya kötü olabilecek devam eden depersonalizasyon veya derealizasyon duygularına dönüşür.

Bu bozuklukta, duyarsızlaşma ve derealize olma duyguları, doğrudan uyuşturucu, alkol, zihinsel sağlık bozukluğu veya tıbbi bir durumdan kaynaklanmaz.

Kişilik ayrımcılığının veya derealizasyonun geçirilmesi duyguları yaygındır ve mutlaka endişe kaynağı değildir. Ancak, devam eden veya şiddetli duygularla çevrenizin ayrılması ve bozulması, depersonalizasyon-derealizasyon bozukluğu veya başka bir fiziksel veya zihinsel sağlık bozukluğunun işareti olabilir.

Kişinin kendine zarar verme veya derealizasyon hissi varsa bir doktora görünün.

Depersonalizasyon-derealizasyon bozukluğunun tam nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, beyin savunmasız hale getirebilen, stres ve korku durumlarının artmasına neden olan nörotransmitter denilen bazı beyin kimyasallarının dengesizliğiyle bağlantılı görünüyor.

Depersonalizasyon-derealizasyon bozukluğunun semptomları,

Herkes depersonalizasyon-derealizasyon bozukluğu geliştirebilirse de, eğer riskin artmış olması durumunda

Depersonalizasyon-derealizasyon bozukluğunuz olmasa bile, duyarsızlaşma veya derealizasyon hissi, aşağıdakileri tetikleyebilir:

Duyarsızlaşma veya derealizasyon episodları korkutucu olabilir. Neden olabilirler

İlk önce birincil bakım doktorunu görmeye başlayabilirsiniz, ancak beyin ve sinir sistemi bozuklukları (nörolog) veya zihinsel sağlık bozukluklarının (psikiyatrist) teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora sahip bir doktora yönlendirilebilirsiniz.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

İşte size randevunuza hazırlanmanıza ve doktorunuzdan neler bekleyebileceğinizi öğrenmemize yardımcı olacak bazı bilgiler.

Randevunuzdan önce bir listesini yapın.

Mümkünse bir aile bireyi veya arkadaş edin. Eşlik eden biri kaçırdığınız veya unuttuğunuz bir şeyi hatırlayabilir.

Doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha fazla vakit geçirmeyi düşündüğünüz noktaların üzerinden geçmek için zaman ayırabilir. Doktorunuz sorabilir

Depersonalizasyon-derealizasyon bozukluğu tanısı için Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından yayınlanan Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabı’nda (DSM-5) belirtilerin ölçütlerini karşılamanız gerekir. Bu kılavuz zihinsel durumları teşhis etmek için zihinsel sağlık sunucuları tarafından kullanılır ve sigorta şirketleri tarafından tedavi için tazminat ödemek için kullanılır.

DMS-5 bu tanımları içerir

Depersonalizasyon-derealizasyon bozukluğu tanısı için

Diğer fiziksel veya zihinsel sağlık bozukluklarını ve madde kötüye kullanımı gibi diğer nedenleri ekarte etmek için daha ileri değerlendirme veya testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Depersonalizasyon-derealizasyon bozukluğunun tedavisi öncelikle psikolojik danışmanlıktır ve aynı zamanda konuşma terapisi olarak da adlandırılır. Bununla birlikte bazen ilaçlar tedavi planınıza eklenebilir.

Duyarsızlaşma ve derealizasyon korkutucu olabilirken, mutlaka zararlı değildirler. Tedavi edilebilen bir zihinsel sağlık bozukluğunuz olduğunu fark etmek, rahatlatıcı olabilir. Kişiselleştirilmemeye ve derealize edilmeye başlamanıza yardımcı olmak için

Doktorunu ziyaret et