Desoksimetazon topikal uygulama

Desoksimetazon için kullanır

Terapötik Sınıf: Kortikosteroid, Güçlü

Farmakolojik Sınıf: Adrenal Glukokortikoid

Desoksimetazon yalnızca doktorunuzun reçetesiyle edinilebilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Desoksimetazon için aşağıdakiler düşünülmelidir

Desoksimetazon veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın desoksimetazon topikal spreyin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, 10 yaş ve üzeri çocuklarda desoksimetazonun kullanımını sınırlayacak çocuklara özel problemler göstermedi. Bununla birlikte, desoksimetazonun toksisitesi yüzünden dikkatle kullanılmalıdır. Desoksimetazon kullanmaları gereken çocuklar ve gençler, desoksimetazon topikal cilde emilir ve büyümeyi etkileyebilir veya diğer istenmeyen etkilere neden olabileceğinden, sıklıkla doktorları tarafından kontrol edilmelidir. 10 yaşından küçük çocuklarda güvenlik ve etkililik saptanmamıştır.

Desoksimetazonu kullanmadan önce

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda desoksimetazon topikal spreyin kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların, yaşa bağlı karaciğer, böbrek veya kalp problemleri olması muhtemel; bunlar, desoksimetazon topikal sprey alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Geriyatrik hastalarda yaşın desoksimetazonunun topikal ile olan ilişkisine ilişkin bilgi mevcut değildir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı desoksimetazonun kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Desoksimetazonu tam olarak doktorunuzun talimatlarına uygun olarak kullanın. İlk önce doktorunuza danışmadan başka koşullar için kullanmayın. Desoksimetazon fazlaca kullanıldığında istenmeyen etkilere neden olabilir, çünkü çoğundan fazlası cilt yoluyla vücuda absorbe edilir.

Desoksimetazon sadece cilde uygulanır. Gözlerinizde, burnunuzda, ağızınızda veya vajinanızın içine koymayın. Kesik, çizik veya yanıklara sahip cilt bölgelerinde kullanmayın. Bu alana girerse hemen suyla yıkayın.

Derinizi veya saç derisi sorununuzu tamamen temizlemenize yardımcı olmak için, tam zamanlı tedavi için desoksimetazon kullanmaya devam etmeniz çok önemlidir. Herhangi bir doz kaçırmayın.

Desoksimetazon yalnızca doktorunuz tarafından tedavi edilen problemler için kullanılmalıdır. Özellikle de bir enfeksiyonun var olabileceğini düşünüyorsanız, başka sorunlar için kullanmadan önce doktorunuzla görüşün. Desoksimetazon bazı cilt enfeksiyonları veya ağır yanıklar gibi ciddi problemleri tedavi etmek için kullanılmamalıdır.

Doktorunuz size söylemediği sürece desoximetasone’u yüzünüzde, koltuk altı bölgelerinizde veya kasık bölgelerinde kullanmayın.

Krem, jel, merhem veya sprey kullanmak için

Desoksimetazon bir hasta bilgi broşürüyle birlikte verilir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Desoksimetazon dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece desoksimetazonun ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir doz desoksimetazon özlediyseniz, en kısa zamanda uygulayın. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Desoksimetazonun Doğru Kullanımı

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Püskürtme şişesi yanıcıdır. Isı yakınında, açık alevle veya sigara içerken kullanmayın. Kullanılmayan ilacı 30 gün sonra atın.

Desoksimetazonun neden olabileceği herhangi bir sorun ya da istenmeyen etkiler için doktorunuzun düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir.

Belirtileriniz birkaç gün içinde düzelmezse veya kötüleşerse doktorunuza danışın.

Desoksimetazonu çocuğunuzun cildine uyguladıktan sonra, çocuğun ilacın herhangi birisini göz veya ağızdan almadığından emin olmak için dikkatle izleyin. Desoksimetazon özellikle ağız içine girip yutarsa ​​ciddi yan etkilere neden olabilir.

Çok fazla desoksimetazon kullanmak veya uzun süre kullanmanız adrenal bez problemleriniz olma riskini artırabilir. Çocuklar için ve uzun süre büyük miktarlarda kullanan hastalar için risk daha fazladır. Bulanık görme, baş dönmesi veya bayılma, hızlı, düzensiz veya çarpıcı kalp atışları, artmış susama veya idrara çıkma, sinirlilik veya olağan dışı yorgunluk veya zayıflık: Desoksimetazon kullanırken bu semptomlardan birden fazlası varsa, doktorunuzla konuşun.

Desoksimetazon kullanmayı bırakın ve cildinizde kızarıklık, yanma, batma, şişme veya tahriş varsa derhal doktorunuzla görüşün.

Desoksimetazonu Kullanırken Önlemler

Desoximetasone çocuğun bebek bezi alanında kullanılıyorsa, çocuğa sıkı oturan bezler veya plastik pantolon kullanmaktan kaçının. Plastik pantolonlar ve sıkı oturan bezler, ilacın ciltten emilme şansını ve yan etkilerin görülme olasılığını artırabilir.

Desoksimetazon, betametazon, hidrokortizon, triamsinolon, Cortaid® veya Lotrisone® gibi diğer topikal kortikosteroid içeren ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Bu ilaçları birlikte kullanmak ciddi istenmeyen etkilere neden olabilir.

Muamele edilen cilt bölgelerinde kozmetik veya diğer cilt bakım ürünleri kullanmayın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Desoksimetazon Yan Etkiler

Topikal desoksimetazon

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Atopik Dermatit prednizonu, flutikazon topikal, triamsinolon topikal, deksametazon, metilprednizolon, hidrokortizon topik

Egzama prednizonu, flutikazon topikal, triamsinolon topikal, deksametazon, hidrokortizon topikal, doksepin topikal

Sedef hastalığı Humira, metotreksat, Remikat, siklosporin, Stelara, infliximab

Dermatit flutikazon topikal, triamsinolon topikal, hidrokortizon topikal, prednizolon, doxepin topik