Dhs katran topikal

DHS Tar için kullanır

Terapötik Sınıf: Keratolitik

Bu preparatların bazıları yalnızca doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece kömür katranı ürünler bebekler üzerinde kullanılmamalıdır. Bu ilaçlarla ilgili çalışmalar sadece erişkin hastalarda yapılmıştır ve diğer yaş gruplarında olan çocuklarda bu ilacın kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda bu ilacın diğer yaş gruplarında kullanımıyla karşılaştırılmasına ilişkin spesifik bir bilgi bulunmamaktadır.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

DHS Tar kullanmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Bu bölüm, kömür katranı içeren bir dizi ürünün doğru bir şekilde kullanılması hakkında bilgi vermektedir. DHS Tar’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı sadece yönettiği gibi kullanın. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece, daha fazla kullanmayın ve etikette tavsiye edilenden daha sık kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kömür katranı uyguladıktan sonra, doğrudan güneş ışığından koruyan alanı koruyun ve 72 saat süreyle güneş lambası kullanmayın, aksi halde doktorunuz tarafından yönlendirilmiyorsa, şiddetli bir reaksiyon meydana gelebilir. Ayrıca, doğrudan güneş ışığına çıkmadan veya bir güneş lambası kullanmadan önce tüm kömür tarımı ilaçlarını cildinizden çıkardığınızdan emin olun.

Bu ilacı cildin bulaşmış, kabarmış, çiğ veya sızdıran alanlarına uygulamayın.

Bu ilacı gözlerden uzak tutun. Eğer yanlışlıkla gözlerinize biraz girseydiniz, derhal su ile iyice yıkayın.

Bu ilacın krem ​​veya merhem formunu kullanmak için

Bu ilacın jel biçimini kullanmak için

Bu ilacın şampuan şeklini kullanmak için

Bu ilacın nonshamplu sıvı halini kullanmak için

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, en kısa zamanda uygulayın. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Bu ilaç kafa derisinde kullanılıyorsa sarışın, ağartılmış veya renklendirilmiş saçları geçici olarak renk değiştirebilir.

Kömür katranı’nın uygun kullanımı

Kömür katranı cildi veya giysilere boyayabilir. Giysilerinize bulaştırmaktan kaçının. İlacı kullanmayı bıraktıktan sonra derideki leke sönecektir.

Hayvan çalışmalarında, kömür katkısının cilt kanseri şansını arttırdığı gösterildi.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

DHS Tar kullanırken alınması gereken önlemler

Kullanılabilirlik Rx / OTC Rx ve / veya OTC

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Sedef hastalığı Humira, metotreksat, Remikat, siklosporin, Stelara, infliksimab, adalimumab, asitretin

Seboreik Dermatit prednizonu, deksametazon, hidrokortizon topikal, ketokonazol topikal, dekadron, proktozon HC, Deltasone

Dermatit flutikazon topikal, triamsinolon, hidrokortizon topikal, prednizolon, dokseptin topikal, betametazon topikal, Kenalog

DHS Tar Yan Etkileri

DHS Tar Şampuanı (kömür katranı topikal)