Difteri, tetanoz, aselüler boğmaca, hepatit b ve çocuk felci aşısı (intramusküler yol) tanımlama ve marka isimleri

Hepatit B ve poliovirüs aşısı (aynı zamanda HepB ve IPV olarak da bilinir) ile bir araya getirilen difteri ve tetanoz toksoidi ve boğmaca aşısı (aynı zamanda DTP aşısı olarak da bilinir), difteri, tetanoz (kilitli iğne), boğmaca (boğmaca) Öksürük), hepatit B ve poliovirüs. Aşı vücudun bu hastalıklara karşı kendine has bir koruma (antikor) üretmesine neden olarak çalışır. Bu aşı yalnızca 6 ila 6 yaş arasındaki bebeklere ve çocuklara verilir ve çocuğun 7. doğum gününden önce verilir.

Bu aşı, beş ajanı tek bir aşı içerisinde birleştirir. Seriyi tamamlamak için, bu aşı için ayrı aralıklarla üç kez enjeksiyon yaptırmalısınız. Aşı yaptırmanız gereken birçok farklı hastalık olduğundan, aşı programınız hakkında doktorunuzun talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.

Difteri, nefes darlığı, kalp rahatsızlığı, sinir hasarı, zatürre ve muhtemelen ölüme neden olabilen ciddi bir hastalıktır. Ciddi komplikasyonlar riski çok küçük yaştaki çocuklar ve yaşlılarda daha fazladır.

Tetanoz (aynı zamanda kilitleme olarak da bilinir) omurganın kemik kırıklarına yol açacak kadar güçlü olabilen, konvülsiyonlara (nöbetler) ve ciddi kas spazmlarına neden olan çok ciddi bir hastalıktır. Tetanoz vakaların% 30 ila% 40’ında ölüme neden olur. Hastalık, hemen hemen sadece aşı olmamış ya da önceki aşılardan yeterince korunmaya sahip olmayan insanlar arasında görülmeye devam ediyor.

Boğmaca (boğmaca olarak da bilinir) ciddi nefes darlığına ve nefes almaya müdahale eden ciddi bir hastalıktır. Boğmaca da pnömoniye, uzun süreli bronşit, nöbetlere, beyin hasarına ve ölüme neden olabilir.

Hepatit B enfeksiyonu, karaciğer kanseri de dahil olmak üzere ciddi karaciğer hastalıklarının önemli bir nedenidir. Bir başkasının vücut sıvılarına maruz bırakılarak hepatit B alırsınız. Hepatit B enfeksiyonu olan veya hepatit B virüsü taşıyan gebe kadınlar, doğduklarında bebeklerine hastalığa neden olabilir. Bu bebekler genellikle hastalıktan ciddi uzun vadeli hastalıklara yakalanırlar. Virüsü olan insanlar bunu bilmeden başkalarına verebilir.

Süspansiyon

Çocuk felci kasları felç eden, yürümeyi ve nefes almanızı sağlayan kaslar da dahil olmak üzere çok ciddi bir enfeksiyondur. Bir çocuk felci enfeksiyonu nefes alamayan bir kişinin nefes alan bir makinenin yardımı olmadan bırakılmasına neden olabilir. Ayak parantezi olmadan yürüyemeyen veya bir tekerlekli sandalyeyle sınırlı olmayan bir insanı da bırakabilir. Çocuk felcine karşı bir tedavi yoktur.

Alerjiler

Bu aşı yalnızca doktorunuz tarafından doğrudan denetime tabi tutulduğunda veya doğrudan gözetim altında uygulanır.

Pediyatrik

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Geriyatrik

Bir aşı kullanmaya karar verirken, aşı alma riskleri, yapacağı iyi karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu aşı için aşağıdakiler düşünülmelidir

İlaç etkileşimleri

Diğer Etkileşimler

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

6 haftadan küçük bebeklerde ve 7 yaş ve üzeri çocuklarda yaş ile bu aşı etkileri arasındaki ilişki hakkında uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bu aşının yetişkin hastalarda kullanılması tavsiye edilmez.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu aşı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu aşı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle alınması bazı yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu aşı kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı çocuğunuza bu aşıyı verecektir. Bu aşının çocuğunuzun kaslarından birine, genelde omuz kasında veya uyluklarda atış olarak verilir.

Bu aşı genellikle üç atış olarak verilir. İlk doz, 6 haftalık bir erken dönem olarak verilebilir. Doktorunuz aksini söylemediği sürece, ilk dozu takiben 4 ve 6 ay sonra başka bir doza ihtiyaç duyacaksınız.

Çocuğunuz bu aşı ile aynı anda ancak başka bir vücut alanında başka aşılar alabilir. Çocuğunuzun aldığı tüm aşılarla ilgili bilgi formlarını almalısınız. Size verilen tüm bilgilerin anlaşıldığından emin olun.

Çocuğunuz ayrıca, ateşin ve ağrının olduğu gibi, aşıdaki bazı yan etkilerin önlenmesine veya tedavisine yardımcı olacak bir ilaç alabilir.

Çocuğunuzun bu seride tüm aşı dozlarını alması önemlidir. Planlanan tüm randevularınızı saklamaya çalışın. Çocuğunuz bu aşı dozunu kaçırırsa, mümkün olan en kısa sürede bir başka randevu alın.

Çocuğunuzun bu aşının ikinci ve üçüncü dozları için doktorunuzun ofisine dönmesi çok önemlidir. Çocuğunuz aşı aldıktan sonra ortaya çıkabilecek yan etkileri doktorunuza veya poliklinikinize bildirdiğinizden emin olun.

Çocuğunuz bu aşıyı aldıktan sonra cilt döküntüsü, ürtiker veya herhangi bir alerjik reaksiyon gelişirse, derhal çocuğunuzun doktoruna haber verin.

Çocuğunuzun doktoruna çocuğunuzun sahip olduğu diğer tüm aşıları anlatınız, özellikle de bu aşılar bir serinin bir parçasıysa. Bu aşı, bir dizi aşı tamamlamak için kullanılabilir.

Çocuğunuzun lateks kauçuğuna alerjisi olup olmadığını doktorunuzun bildiğinden emin olun. Bu aşı için önceden doldurulmuş enjektörlerden biri kuru doğal lateks kauçuğu içerir. Lateksye duyarlı çocuklarda alerjik reaksiyona neden olabilir.

Bu aşı, bazı prematüre bebeklerde apnea (solunum problemi) neden olabilir. Çocuğunuzun bu aşıyı alıp almayacağına doktor karar verecektir.

Bu aşı, aktif bir enfeksiyonu tedavi etmeyecektir. Çocuğunuzun bir difteri, tetanoz, boğmaca, hepatit B veya çocuk felci enfeksiyonu varsa, enfeksiyonu tedavi etmek için tıbbın gerekecektir.

Çocuğunuzun aşı almasından sonra ortaya çıkan ciddi yan etkileri çocuğunuzun doktoruna bildirdiğinizden emin olun. Bu bayılma, nöbetler, yüksek ateş, durmayacak ağlama veya atışın şiddetli kızarıklığı veya şişmesi olabilir.

Gerekli etkileri yanında bir aşı istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler. Tedavi edilmeden yan etkiler kaybolsa bile, bir doz DTaP-HepB-IPV aşısından sonra ortaya çıkan herhangi bir yan etki hakkında doktorunuza bildirmeniz çok önemlidir. Bazı yan etkiler çocuğunuzun daha fazla doz DTaP-HepB-IPV aşısı almaması gerektiği anlamına gelebilir.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.