Digox

Digox için kullanır

Terapötik Sınıf: Kardiyovasküler Ajanlar

Farmakolojik Sınıf: Kardiyak Glikozit

Kimyasal Sınıf: Digitalis Glikozit

Digoksin, digitalis glikosidleri adı verilen ilaç sınıfına aittir. Kalbin kuvvetini ve verimliliğini artırmak veya kalp atış hızını ve ritmini kontrol etmek için kullanılır. Bu, kalp problemi olan hastalarda daha iyi kan dolaşımı ve ellerin ve ayak bileklerinin şişmesinin azalmasına yol açar.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Digox’u Kullanmadan Önce

Pediyatrik popülasyonda yaşın digoksin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Bununla birlikte, bebeklerin digoksin etkileri konusunda çok hassas oldukları ve bu da digoksin alan bebeklere tek tek dozlar gerektirebilir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda digoksin kullanımını sınırlayan geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda yaşa bağlı böbrek veya kalp problemleri görülmekte ve bu durum digoksin alan hastalar için dikkat edilmesi ve doz ayarlaması gerektirebilir.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, digoksin içeren bir dizi ürünün doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Digox’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Kalbinizi düzgün şekilde çalışması için, bu ilacı tam da hissettiğiniz gibi yönlendirin. Doktorunuzdan emreden daha fazla almayın ve herhangi bir doz kaçırmayın. Her gün aynı saatte ilaç alın. Bu ilaç, kanda sabit bir miktar olduğunda iyi çalışır.

Bu ilacı aldığınızda, ihtiyacınız olan miktarı tam olarak elde etmeniz çok önemlidir. Digoksin dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuz size uygun digoxin dozu belirleyecektir. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin.

Ambalajla birlikte verilen işaretli damlalık veya oral şırınga kullanarak oral çözümü doğru bir şekilde ölçün. Çay kaşığı ve yemek pişirmek ve yemek yemek için kullanılan kaşık kullanmayın. Kesin miktarları ölçmezler.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Bu ilacı bir doz özlediyseniz ve bunu 12 saat içinde hatırlarsanız, hatırladığınızda en kısa sürede bunu yapın. Ancak, daha sonra hatırlamıyorsanız, kaçırdığınız dozu atlayın ve düzenli doz programınıza dönün. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa veya üst üste iki veya daha fazla gün için dozları kaçırırsanız, doktorunuza danışın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Digoksin’in Doğru Kullanımı

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun bu tıbbı kullanırken düzgün çalışıp çalışmadığınızı kontrol etmesi ve dozu değiştirmeye izin vermek için düzgün çalışıp çalışmadığını görmek çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Aniden durmak, kalp işlevinde ciddi bir değişikliğe neden olabilir.

Bu ilacı kullanırken aşırı doz doz belirtileri ve semptomları için izleyin. Doktorunuzun talimatlarını dikkatle izleyin. Çoğu insana yardım etmek için gereken bu ilacın miktarı, aşırı dozdan ciddi sorunlara neden olabilecek miktara çok yakındır. Doz aşımı üzerine bazı erken uyarı işaretleri karışıklık, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, diyare veya görme problemleri. Diğer doz aşımı belirtileri, kalp atış hızı veya ritminde (düzensizlik veya yavaşlama) değişiklikler, çarpıntılar (göğüste vurma hissi) veya bayılma şeklindedir. Bebekler ve küçük çocuklarda, doz aşımının en erken belirtileri, kalp atış hızı ve ritminde değişikliklerdir. Çocuklar diğer belirtileri yetişkinler gibi göstermeyecektir.

Doktorunuz, bu ilacı aldığınızı belirten bir tıbbi kimlik kartı veya bilezik taşımanızı isteyebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Digox Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Digox Yan Etkiler

Digox (digoksin)

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Atriyal Fibrilasyon Xarelto, diltiazem, propranolol, Cardizem, sotalol, flekainid, İnderal, rivarokzaban, Cartia XT, Multakq, Lanoksin, propafenon

Kalp yetmezliği lisinopril, amlodipin, metoprolol, furosemid, karvedilol, Lasix, varfarin, Norvasc, diltiazem, Coreg, spironolakton, Coumadin

 Veya benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için Digox destek grubuna katılın.