Diklofenak intravenöz

NSAID’ler ciddi kardiyovasküler trombotik olaylar, miyokard enfarktüsü veya inme gibi ölümcül olabilecek riski artırabilir. Kardiyovasküler hastalık hastalarında veya kardiyovasküler hastalık için risk faktörlerinde riskler daha fazla olabilir. Diclofenac, CABG cerrahisinde peri-operatif ağrı tedavisinde kontrendikedir. NSAİİ’ler, özellikle ölümcül olabilecek, kanama, ülserasyon veya mide veya bağırsakların delinmesi gibi yaşlılarda ciddi gastrointestinal advers olayların riskini artırabilir.

Diklofenak için kullanır

Terapötik Sınıf: Analjezik

Farmakolojik Sınıf: NSAID

Kimyasal Sınıf: Asetik Asit (sınıf)

Diklofenak sadece doktorunuz tarafından direk gözetim altında verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Diklofenak için aşağıdakiler düşünülmelidir

Diklofenak veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmemişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Çocuk yaş grubunda diklofenak enjeksiyonunun yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Diklofenak kullanmadan önce

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda diklofenak enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların diklofenak enjeksiyonu alan hastalar için dikkatli olmasını gerektirecek yaşa bağlı böbrek veya mide problemleri daha olasıdır.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Diklofenak kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyoneliniz tarafından bilhassa bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diklofenak’ı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Diklofenak’ı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Diklofenak’ı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak bazı yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacı kullanmanız sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı diklofenak kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya başka bir eğitim almış sağlık uzmanı bir hastanede diklofenak verecektir. Diklofenak damarlarınızda bir iğne ile verilir.

Diclofenac kullanırken doktorunuzun sizi yakından kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine olanak tanır. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Diklofenak kalp krizi veya inme riskini artırabilir. Zaten kalp rahatsızlığı olan insanlarda bu daha olasıdır. Diklofenak’ı uzun süre kullananlar da daha yüksek bir riske sahip olabilirler.

Diklofenak mide veya bağırsaklarınızda kanamaya neden olabilir. Bu sorunlar uyarı işaretleri olmadan gerçekleşebilir. Bu, geçmişte mide ülseri olup olmadığınızı, düzenli olarak sigara içtiğiniz veya alkol aldığınız, 60 yaşın üzerindeyseniz, sağlıksız olduğunuz veya belirli ilaçları (steroid tıbbı veya kan tinerleri gibi) kullanıyor olması durumunda daha muhtemeldir ).

Karanlık renkli idrar veya soluk tabure, mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, üst midenizdeki ağrı veya cildinizin veya gözlerinizin beyazlaşması gibi karaciğer sorunlarıyla ilgili herhangi bir belirtiniz varsa hemen doktorunuza danışın.

Diklofenak, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Nadiren de olsa, aspirin veya nonsteroid antiinflamatuar ilaçlara (NSAİİ) alerjik hastalarda daha sık görülebilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Bu reaksiyonun en ciddi belirtileri çok hızlı veya düzensiz nefes alma, nefes nefese nefes alma veya bayılma. Diğer belirtiler arasında yüz cildinin renginde değişiklikler, çok hızlı ancak düzensiz kalp atışı veya nabız, derideki kovan benzeri şişlikler ve göz kapaklarının şişmesi veya şişmesi veya gözlerin şişmesi sayılabilir. Bu etkiler ortaya çıkarsa, bir seferinde acil yardım alın.

Diklofenak ile tedavi sırasında ciddi cilt reaksiyonları ortaya çıkabilir. Diklofenak kullanırken şu semptomlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza bildirin: Kabarcıklanma, soyma, cildi gevşetme, ciltte kızarıklık lezyonları, yaralar veya ülserler veya ateş veya titreme.

Diclofenac kullanmadan önce hamile iseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Diclofenac’ı gebelikte geç kullanma, doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Doktorunuz size söylemediği sürece diclofenac’ı hamileliğin ikinci kısmı sırasında kullanmayın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Diklofenak’ın Doğru Kullanımı

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Diklofenak Kullanılırken Önlemler

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Sırt Ağrısı tramadol, naproksen, Cymbalta, aspirin, ibuprofen, diklofenak

Osteoartrit prednizon, naproksen, simbalta, aspirin, ibuprofen, meloksikam

Siyatik asetaminofen, Tilenol, siklobenzaprin, naproksen, aspirin, ibuprofen

Dondurulmuş Omuz naproksen, ibuprofen, diklofenak, triamsinolon, Voltaren, Aleve

Diklofenak Yan Etkiler

Diklofenak