Dilatrat-sr

Dilatrate-SR için Kullanım

Terapötik Sınıf: Antianginal

Kimyasal Sınıf: Nitrat

İzソorbid dinitrat, nitrat denilen ilaç grubuna aittir. Kan damarlarını rahatlatarak ve iş yükünü azaltarak kalbe kan ve oksijen artıracak şekilde çalışır. Uzun vadeli olarak düzenli olarak kullanıldığında, angina ataklarının oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın izosorbid dinitratın etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Dilatrate-SR’yi Kullanmadan Önce

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda izosorbid dinitratın kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların, yaşla ilişkili karaciğer, böbrek veya kalp problemlerine sahip olma olasılığı daha yüksektir; bu durum, izosorbid dinitrat alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, izosorbid dinitrat içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Dilate-SR’ye spesifik olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Bu nitrat formu, anjinan saldırılarının sayısını azaltmak için uzun süre kullanılır. Zaten başlamış olan bir saldırıyı rahatlatmaz çünkü çok yavaş çalışır. Uzun süreli salım formu, 8-10 saat boyunca etkisini sağlamak için yavaş yavaş ilaç bırakır. Bir angina atağının ağrısını hafifletmek için hızlı etkili bir ilaca ihtiyacınız varsa doktorunuza danışın.

Sabahları ilk önce bu ilacı alıp her gün aynı programı takip etmelisin. Bu ilaç, her gün alacağınız zaman “uyuşturucu içermeyen” bir süreye sahipseniz en iyi sonucu verir. Doktorunuz ilaçsız bir süre için izin vermek için gün boyunca dozlarınızı zamanlayacaktır. İlacın düzgün çalışması için doz programını dikkatlice takip edin.

Dil altı tabletler çiğnenebilir, ezilmeli veya yutulmamalıdır. Ağzın astarından emildiğinde çok daha hızlı çalışırlar. Tableti dilin altına yerleştirin ve orada çözülmesine izin verin. Tablet çözüldüğünde yemeyin, içmeyin, sigara içmeyin veya çiğneme tütünü kullanmayın.

Uzun süreli bırakma tabletini veya kapsülü tamamen yutun. Bölmeyin, ezmeyin ya da çiğneyin.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

İzosorbid dinitratın doğru kullanılması

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bu ilacı uzun süre alacaksanız, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Bu ilacı kullanırken avanafil (Stendra®), riociguat (Adempas®), sildenafil (Viagra®), tadalafil (Cialis®) veya vardenafil (Levitra®) kullanmayınız. Bu ilaçları birlikte kullanmak bulanık görme, baş dönmesi, başın çarpması veya bayılmaya neden olabilir. Eğer bu ilaçları alıyor ve angina atağı geçiriyorsanız, derhal hastaneye gitmelisiniz.

Bu ilaç baş ağrısına neden olabilir. Bu baş ağrısı, tıbbın çalıştığının bir işaretidir. Başınızı önlemek için ilacı kullanmayı bırakmayın veya kullandığınız zamanı değiştirmeyin. Şiddetli ağrınız varsa doktorunuzla konuşun.

Baş dönmesi, başın çarpması veya bayılma oluşabilir, özellikle yatarken veya otururken çabucak kalktığınızda. Yavaşça kalkmak yardımcı olabilir.

Baş dönmesi, sersemlik veya bayılma, alkol içtiğiniz, uzun süre ayakta durduğunuz, egzersiz yaparsanız veya hava sıcaksa daha olasıdır. Bu ilacı alırken, içtiğiniz alkol miktarını sınırlamaya dikkat edin. Ayrıca, egzersiz sırasında veya sıcak havalarda veya uzun süre beklemeniz gerekiyorsa ekstra özen gösterin.

Bu ilacı doktorunuzla ilk kontrol etmeden kullanmayı bırakmayın. Doktorunuz, tamamen durmadan kullandığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Dilatrate-SR Kullanırken Önlemler

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

Dilatrate-SR Yan Etkileri

Dilatrat-SR (izosorbid dinitrat)

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Angina aspirin, amlodipin, metoprolol, atenolol, karvedilol, Norvasc, Coreg, propranolol, nitrogliserin, Toprol-XL, verapamil

Angina Pektoris Profilaksisi aspirin, metoprolol, atenolol, diltiazem, nitrogliserin, Toprol-XL, nifedipin, nitrosstat, izosorbid mononitrat, Cardizem, Lopresör

 Veya benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla bağlantı kurmak için Dilatrate-SR destek grubuna katılın.