Disfaji semptomları

Yutma güçlüğü (disfaji), yiyecek veya sıvıyı ağzınızdan mideye taşımak için daha fazla zaman ve çaba gerektirir. Disfaji de ağrı ile ilişkilendirilebilir. Bazı durumlarda yutkurmak imkansız olabilir.

Çok hızlı yediğinizde veya yemeğinizi yeterince iyi çiğnemediğinizde yutkunma zorlukları genellikle kaygı kaynağı değildir. Fakat sürekli disfaji, tedavi gerektiren ciddi bir tıbbi duruma işaret edebilir.

Yutma sırasında ağrıya (odynofagia); yutamadığınız için; boğazınıza veya göğsünüze veya göğüs kemiğinize (sternum) sıkışan yiyecek hissi vermek; Yırtma; Boğuk olma; yiyecekleri geri getirme (regürjitasyon); mide ekşimesi sık sık yaşlanmak; Yemeğin veya mide asidinin boğazınıza geri yüklenmesi: Beklenmedik şekilde kilo verme: Yutulduğunda öksürme veya yutma: Gıdayı daha küçük parçalara kesme ya da yutkunma sorunundan dolayı belirli gıdalardan kaçınma

Ne zaman bir doktor görmelisin

Disfaji her yaşta ortaya çıkabilir, ancak yaşlı erişkinlerde daha yaygındır. Yutma problemlerinin nedenleri değişir ve tedavi nedene bağlıdır.

Özefagus disfajisi

Disfaji ile ilgili belirtiler ve semptomlar şunları içerebilir:

Orofaringeal disfaji

Düzenli olarak yutma güçlüğü varsa veya disfajinizde kilo kaybı, yetersizlik veya kusma eşlik ediyorsa doktorunuza danışın.

Ne yapabilirsin

Bir engel, nefes almaya zararlıysa derhal acil yardım çağırın. Gıdaların boğazınıza veya göğsünüze yapıştığını hissettiğiniz için yutamıyorsanız, en yakın acil servise gidin.

Yutma, karmaşıktır ve bir takım koşullar bu işleme müdahale edebilir. Bazen disfajinin nedeni belirlenememektedir. Ancak, disfaji genellikle aşağıdaki kategorilerden birine girer.

Yemek borusunun disfaji, yutmaya başladıktan sonra gıdaların yapışmasına veya boğazınızın tabanına veya göğsünüze asılması anlamına gelir. Özofagus disfajisinin nedenlerinden bazıları şunları içerir:

Bazı koşullar boğaz kaslarınızı zayıflatabilir, yutmaya başladığınızda yiyecekleri ağzınızdan boğazınıza ve yemek borusuna taşımak zorlaşabilir. Yutmaya çalıştığınızda veya gıdanın veya sıvıların nefes borunuzdan (trakea) aşağıya inip burnunuza düşmesine neden olduğunuzda, boğazınızı kesebilirsiniz. Bu pnömoniye neden olabilir.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Orofaringeal disfajinin nedenleri arasında

Bu arada ne yapabilirsiniz

Orofaringeal disfaji

Disfaji için risk faktörleri şunlardır:

Yutma güçlüğü,

Aile doktorunuzu veya genel pratisyeninizi görerek başlayabilirsiniz. Şüphelenilen nedene bağlı olarak, doktorunuz size, sindirim bozuklukları (gastroenterolog) tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor olan kulak burun boğaz rahatsızlıklarını (kulak burun boğaz uzmanı) veya sinir sisteminin hastalıklarında uzmanlaşmış bir doktora başvuran bir doktora başvurabilir (nörolog).

İşte size randevunuza hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler.

Disfaji için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Doktorunuz size, aşağıdakileri içeren bir dizi soru sormanız muhtemeldir:

Randevunuza kadar, yiyeceklerinizi her zamankinden daha yavaş ve iyice çiğnemek için yardımcı olabilir. Mide ekşimesi ya da GÖRH varsa, daha küçük yemek yemeye çalışın ve yatmadan hemen önce yemek yemeyin. Tezgah üstü antasitler de geçici olarak yardımcı olabilir.

Doktorunuz büyük olasılıkla fizik muayene yapacak ve yutma probleminizin nedenini belirlemek için çeşitli testler uygulayabilir.

Testler aşağıdakileri içerebilir:

Özefagus disfajisi

Bir kontrast malzeme ile röntgen (baryum röntgen). Özofagusunuzu örten baryum solüsyonu içerseniz, X-ışınlarında daha iyi görünmesine izin verirsiniz. Doktorunuz daha sonra özofagusunuzun şeklindeki değişiklikleri görebilir ve kas aktivitesini değerlendirebilir.

Doktorunuz yutkunduğunuz gibi boğazındaki kasları izlemek veya özofagusta sıvı baryum solüsyonunun belirleyemediği tıkanıklıkları aramak için katı yiyecekleri veya baryumla kaplı bir hap yutmanızı isteyebilir.

Disfaji tedavisi, yutkunma bozukluğunun türüne veya nedenine bağlıdır.

Orofaringeal disfaji için doktorunuz size bir konuşma veya yutkunma terapisti sunabilir ve terapi şunları içerebilir:

Özofagus disfajisi için tedavi yaklaşımları aşağıdakileri içerebilir:

Özofagus spazmı var, ancak özofagus normal görünüyorsa ve GÖRH olmadan, yemek borusunu rahatlatmak ve rahatsızlığı azaltmak için ilaçlarla tedavi edilebilirler.

Yutma güçlüğü, yeme ve içmeyi yeterince engelliyorsa, doktorunuz öneride bulunabilir

Yutma sorununuz varsa, bir doktora bastığınızdan ve tavsiyesine uyduğunuzdan emin olun. Ayrıca belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı şeyler şunları içerir:

Akalazya. Alt özofagus kası (sfinkter) gıdaların mideye girmesine izin vermediğinde, yiyecekleri boğazınıza geri getirmenize neden olabilir. Yemek borusunun duvarındaki kaslar da zayıflayabilir, bu durum zamanla kötüye gitme eğilimi gösterir: Yaygın spazm. Bu durum genellikle yemek yuttuktan sonra özofagusunuzun çok yüksek basınçlı, zayıf koordine edilmiş kasılmaları üretir. Diffüz spazm, alt özofagusunuzun duvarlarındaki istemsiz kasları etkiler: Özofagus striktürü. Daraltılmış özofagus (striktür) büyük yiyecek parçalarını tutabilir. Genellikle gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) neden olduğu tümörler veya skar dokusu, daralmaya, özofagus tümörlerine neden olabilir. Yutma güçlüğü, özofagus tümörleri mevcut olduğunda kademeli olarak kötüleşme eğilimi gösterir. Bazen yiyecek veya başka bir nesne boğazınızı veya yemek borusunu kısmen engelleyebilir. Protezleri olan yaşlı yetişkinler ve gıdalarını çiğnemekte güçlük çeken insanlar, boğazda veya yemek borusunda sıkışan bir parça yemek yeme olasılığı daha yüksek olabilir. Alt özofagusta ince bir daralma alanı aralıklı olarak katı gıdaları yutma güçlüğüne neden olabilir; Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD). Özofagusunuza yedeklenen mide asidinden özofageal dokuların hasar görmesi, alt özofagusunuzun spazmı veya yara izi ve daralmasına neden olabilir; Eozinofilik özofajit. Bir gıda alerjisi ile ilişkili olabilen bu durum, özofagustaki eozinofiller olarak adlandırılan aşırı hücre nüfusu nedeniyle ortaya çıkar: Scleroderma. Dokuların sertleşmesine ve sertleşmesine neden olan yara benzeri dokunun gelişimi, alt özofagus sfinkterinizi zayıflatarak, asitin özofagusunuza geri yüklenmesine ve sık yanmalara neden olabilir; Radyasyon tedavisi. Bu kanser tedavisi özofagusun iltihaplanmasına ve yara izine yol açabilir.

Nörolojik bozukluklar. Multipl skleroz, kas distrofisi ve Parkinson hastalığı gibi bazı hastalıklar disfajiye neden olabilir; nörolojik hasar. Felç, beyin veya omurilik yaralanması gibi ani nörolojik hasar, yutma kabiliyetinizi etkileyebilir. Pharyngeal divertikül. Boğazındaki yiyecek parçacıklarını şekillendiren ve toplayan küçük bir çanta, genellikle yemek borusunun hemen üstünde, yutkunma, sesler gırgırlama, ağız tıkanıklığı ve boğazı temizleme veya öksürme gibi zorluklara neden olur. Bazı kanserler ve radyasyon gibi bazı kanser tedavileri, yutma güçlüğüne neden olabilir.

Yaşlanma. Doğal yaşlanma ve özofagustaki normal aşınma ve yıpranma ve inme ya da Parkinson hastalığı gibi belirli koşulların daha fazla riski nedeniyle, yaşlı erişkinler yutma zorlukları riski altındadırlar; Bazı sağlık koşulları. Belirli nörolojik veya sinir sistemi bozukluğu olan insanlarda yutma güçlüğü yaşanma olasılığı daha yüksektir.

Yutma zorlukları engellenemese de yavaş yavaş yemek yiyerek ve yiyeceklerinizi çiğnemek suretiyle yutkunma zorluklarınızı azaltabilirsiniz. GERD’nin erken teşhisi ve etkili tedavisi özofageal striktür ile ilişkili disfaji geliştirme riskinizi düşürebilir.

Doktorunu ziyaret et

Ağır disfaji

Kötü beslenme, kilo kaybı ve dehidratasyon. Disfaji yeterli miktarda beslenme ve sıvı almayı zorlaştırabilir; Solunum problemleri. Yutmaya çalışırken solunum yolunuza giren yiyecek veya sıvı, pnömoni veya üst solunum yolu enfeksiyonları gibi solunum problemlerine neden olabilir.

Randevu öncesi kısıtlamaların farkında olun. Randevu alırken önceden diyetini kısıtlamak için yapmanız gereken bir şey olup olmadığını sorun: Randevu planlamanızın nedeni ile ilgisiz görünen durumlar da dahil olmak üzere belirtilerinizi listeleyin; anahtar kişisel bilgileri not edin. , Büyük stresler ya da yakın zamanda yaşam değişiklikleri de dahil olmak üzere, aldığınız tüm ilaçları, vitaminleri ve takviyeleri listeleyin; doktorunuza sormak için sorularınızı yazın.

Belirtilerimin en muhtemel nedeni nedir? Olası diğer sebepler nelerdir? Hangi testlere ihtiyacım var ?; Bu şart geçici veya uzun süre devam ediyor mu; başka sağlık durumlarım var. Bunları en iyi nasıl birlikte yönetebilirim ?, Diyetimi kısıtlamam gerekiyor mu ?; Elimdeki broşürler veya basılı materyaller var mı? Hangi web sitelerini önerirsiniz?

Belirtileriniz ne zaman başlıyordu; belirtileriniz sürekli mi yoksa ara sıra mı? Belirtilerinizi iyileştiren herhangi bir şey var mı? Belirtilerinizi kötüleştiren şey nedir? Örneğin, bazı gıdalar diğerlerinden daha yutkunmuyor mu ?, Katıları, sıvıları ya da her ikisini birden yutmak konusunda zorluk çekiyor musunuz ?, Yutmaya çalışırken öksürüyor ya da yalpalıyor musunuz? İlk kez katıları yutmak için sorun yaşadınız mı ve daha sonra sıvıları yutmakta güçlük çekiyor musunuz? ?

Bir kontrast malzeme ile röntgen (baryum röntgen). Özofagusunuzu örten baryum solüsyonu içerseniz, X-ışınlarında daha iyi görünmesine izin verirsiniz. Doktorunuz daha sonra özofagus şeklindeki değişiklikleri görebilir ve kas aktivitesini değerlendirebilir. Doktorunuz yutkunduğunuz sırada boğazdaki kasları izlemek veya tıkanıklık aramak için katı yiyecekleri veya baryumla kaplı bir hap yutmanızı isteyebilir Özofagusta sıvı baryum solüsyonunun belirleyemediği; Dinamik yutkunma çalışması. Farklı kıvamda baryumlu kaplanmış gıdaları yutuyorsunuz. Bu test, bu gıdaların ağız yoluyla boğazına geçerken bir görüntü oluşturmasını sağlar. Görüntüler yutulduğunda ve gıdanın solunum tüpünüze girip girmediğini belirlerken, ağız ve boğaz kaslarınızın koordinasyonunda sorunlar gösterebilir; yemek borusunun görsel bir incelemesi (endoskopi). Hafif, esnek, aydınlatılmış bir alet (endoskop) boğazınıza geçirilerek doktorunuz özofagusunuzu görebilir; Fiber optik endoskopik yutucu değerlendirme (FEES). Bebeği, özel kamera (endoskop) ve yutmaya çalışırken ışıklandırılmış tüp ile inceleyebilirsiniz; yemek borusu kas testi (manometri). Manometride (muh-NOM-ah-tree) küçük bir tüp özofagusunuza yerleştirilir ve yutkunurken özofagusunuzdaki kas kasılmalarını ölçmek için basınç kaydediciye bağlanır. Görüntüleme taramaları. Bunlar, vücudunuzdaki kemiklerin ve yumuşak dokuların kesitsel görüntülerini oluşturmak için bir dizi X-ışını görüntüsü ve bilgisayar işlemeyi bir araya getiren bir CT taraması, bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanan bir MRI taraması ile ayrıntılı görüntüler Organların ve dokuların veya organlarınızın ve organlarınızın nasıl çalıştığını göstermek için bir radyoaktif ilaç (tracer) kullanan bir pozitron emisyon tomografisi (PET) taraması.

Egzersizler. Belli egzersizler yutma kaslarınızı koordine etmeye yardımcı olabilir veya yutkunma refleksini tetikleyen sinirleri yeniden canlandırabilir. Yiyecekleri ağzınıza koymanın veya vücudunuzu ve başınızı, yutmaya yardımcı olmak için konumlandırmanın yollarını da öğrenebilirsiniz.

Özofagus dilatasyonu. Sıkı bir özofageal sfinkter (akalazya) veya özofagus striktürü için, doktorunuz özofagusun genişliğini hafifçe uzatmak veya genişletmek için özenle balon ile bir endoskop kullanabilir veya özofagusu gerdirmek için esnek bir tüp veya boruları geçirebilir (dilatasyon); Cerrahi. Bir özofagus tümörü, akalazya ya da farenge divertikülü için, özofagus yolunuzu temizlemek için ameliyata ihtiyacınız olabilir; İlaçlar. GÖRH ile ilişkili yutma güçlüğü, mide asidini azaltmak için reçeteli oral ilaçlarla tedavi edilebilir. Bu ilaçları uzun süre almanız gerekebilir. Eozinofilik özofajitiniz varsa, kortikosteroidlere ihtiyacınız olabilir.

Özel sıvı diyetler. Bu, sağlıklı bir kilo vermenize ve dehidrasyondan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Şiddetli disfaji vakalarında normal yemeyen yutma mekanizmanızın bir bölümünü atlamak için bir besleme tüpüne ihtiyacınız olabilir.

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirerek. Daha küçük, daha sık yemek yemeyi deneyin. Yiyeceğinizi daha küçük parçalara ayırdığınızdan ve daha yavaş yediğinizden emin olun. Bazılarının size daha fazla sorun çıkartıp zorlamayacağını görmek için farklı dokulara sahip gıdalar denemek. Kahve ve meyve suyu gibi ince sıvılar bazı insanlar için bir problemdir ve fıstık ezmesi ya da karamel gibi yapışkan yiyecekler yutmayı zorlaştırır. Başınızı belaya sokan gıdalardan kaçının; alkol, tütün ve kafeinden kaçınma. Bunlar mide ekşimesi daha da kötüleştirebilir.