Disfaji tanısı

Yutma güçlüğü (disfaji), yiyecek veya sıvıyı ağzınızdan mideye taşımak için daha fazla zaman ve çaba gerektirir. Disfaji de ağrı ile ilişkilendirilebilir. Bazı durumlarda yutkurmak imkansız olabilir.

Çok hızlı yediğinizde veya yemeğinizi yeterince iyi çiğnemediğinizde yutkunma zorlukları genellikle kaygı kaynağı değildir. Fakat sürekli disfaji, tedavi gerektiren ciddi bir tıbbi duruma işaret edebilir.

Disfaji her yaşta ortaya çıkabilir, ancak yaşlı erişkinlerde daha yaygındır. Yutma problemlerinin nedenleri değişir ve tedavi nedene bağlıdır.

Disfaji ile ilgili belirtiler ve semptomlar şunları içerebilir:

Düzenli olarak yutma güçlüğü varsa veya disfajinizde kilo kaybı, yetersizlik veya kusma eşlik ediyorsa doktorunuza danışın.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Bir engel, nefes almaya zararlıysa derhal acil yardım çağırın. Gıdaların boğazınıza veya göğsünüze yapıştığını hissettiğiniz için yutamıyorsanız, en yakın acil servise gidin.

Özefagus disfajisi

Yutma, karmaşıktır ve bir takım koşullar bu işleme müdahale edebilir. Bazen disfajinin nedeni belirlenememektedir. Ancak, disfaji genellikle aşağıdaki kategorilerden birine girer.

Yemek borusunun disfaji, yutmaya başladıktan sonra gıdaların yapışmasına veya boğazınızın tabanına veya göğsünüze asılması anlamına gelir. Özofagus disfajisinin nedenlerinden bazıları şunları içerir:

Bazı koşullar boğaz kaslarınızı zayıflatabilir, yutmaya başladığınızda yiyecekleri ağzınızdan boğazınıza ve yemek borusuna taşımak zorlaşabilir. Yutmaya çalıştığınızda veya gıdanın veya sıvıların nefes borunuzdan (trakea) aşağıya inip burnunuza düşmesine neden olduğunuzda, boğazınızı kesebilirsiniz. Bu pnömoniye neden olabilir.

Orofaringeal disfajinin nedenleri arasında

Orofaringeal disfaji

Disfaji için risk faktörleri şunlardır:

Yutma güçlüğü,

Aile doktorunuzu veya genel pratisyeninizi görerek başlayabilirsiniz. Şüphelenilen nedene bağlı olarak, doktorunuz size, sindirim bozuklukları (gastroenterolog) tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor olan kulak burun boğaz rahatsızlıklarını (kulak burun boğaz uzmanı) veya sinir sisteminin hastalıklarında uzmanlaşmış bir doktora başvuran bir doktora başvurabilir (nörolog).

İşte size randevunuza hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler.

Disfaji için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Ne yapabilirsin

Doktorunuz size, aşağıdakileri içeren bir dizi soru sormanız muhtemeldir:

Randevunuza kadar, yiyeceklerinizi her zamankinden daha yavaş ve iyice çiğnemek için yardımcı olabilir. Mide ekşimesi ya da GÖRH varsa, daha küçük yemek yemeye çalışın ve yatmadan hemen önce yemek yemeyin. Tezgah üstü antasitler de geçici olarak yardımcı olabilir.

Doktorunuz büyük olasılıkla fizik muayene yapacak ve yutma probleminizin nedenini belirlemek için çeşitli testler uygulayabilir.

Testler aşağıdakileri içerebilir:

Bir kontrast malzeme ile röntgen (baryum röntgen). Özofagusunuzu örten baryum solüsyonu içerseniz, X-ışınlarında daha iyi görünmesine izin verirsiniz. Doktorunuz daha sonra özofagusunuzun şeklindeki değişiklikleri görebilir ve kas aktivitesini değerlendirebilir.

Doktorunuz yutkunduğunuz gibi boğazındaki kasları izlemek veya özofagusta sıvı baryum solüsyonunun belirleyemediği tıkanıklıkları aramak için katı yiyecekleri veya baryumla kaplı bir hap yutmanızı isteyebilir.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Disfaji tedavisi, yutkunma bozukluğunun türüne veya nedenine bağlıdır.

Orofaringeal disfaji için doktorunuz size bir konuşma veya yutkunma terapisti sunabilir ve terapi şunları içerebilir:

Bu arada ne yapabilirsiniz

Özofagus disfajisi için tedavi yaklaşımları aşağıdakileri içerebilir:

Özofagus spazmı var, ancak özofagus normal görünüyorsa ve GÖRH olmadan, yemek borusunu rahatlatmak ve rahatsızlığı azaltmak için ilaçlarla tedavi edilebilirler.

Yutma güçlüğü, yeme ve içmeyi yeterince engelliyorsa, doktorunuz öneride bulunabilir

Yutma sorununuz varsa, bir doktora bastığınızdan ve tavsiyesine uyduğunuzdan emin olun. Ayrıca belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı şeyler şunları içerir:

Yutma zorlukları engellenemese de yavaş yavaş yemek yiyerek ve yiyeceklerinizi çiğnemek suretiyle yutkunma zorluklarınızı azaltabilirsiniz. GERD’nin erken teşhisi ve etkili tedavisi özofageal striktür ile ilişkili disfaji geliştirme riskinizi düşürebilir.

Orofaringeal disfaji

Disfajinin teşhisi, tıbbi öykünüzün ayrıntılı bir incelemesi ve fizik muayenesiyle başlar. Sindirim hastalıkları, kulak burun boğaz cerrahisi, konuşma dili patolojisi ve mesleki terapi sizin değerlendirmenizde yer alabilir.

Test sonuçları genellikle aynı gün veya 24 saat içinde bulunur. Verimli test, ekibin hızlı bir şekilde bir teşhise ulaşmasına yardımcı olur, bu nedenle tedaviniz en kısa zamanda başlayabilir.

Disfaji tedavisinde deneyimli bir Uzman ekibi, yutma probleminizin sebebine dayanan bir tedavi planı geliştirir.

Gastroözofageal reflü hastalığının (GÖRH) neden olduğu disfaji genellikle ilaçlarla tedavi edilir.

Özefagus disfajisi

Ağır disfaji

Motilite bozukluklarının (yemek borusunun sıkılması) neden olduğu yutma zorlukları,

Ameliyat

Alzheimer hastalığı veya Parkinson hastalığı gibi nörolojik problemlerin yol açtığı disfajiyi telafi etmek için egzersizler ve yeni yutkunma teknikleri öğretilebilir.

Cerrahi, kemik çıkıntıları, vokal kord felci, GÖRH ve akalazi gibi boğaz daralması veya tıkanıklıklarının neden olduğu yutma problemlerini gidermek veya özofagus kanseri tedavisinde önerilebilir. Konuşma ve yutkunma terapisi genellikle cerrahiden sonra yardımcı olur.

Cerrahi tedavi tipi, disfajinin nedenine bağlıdır. Bazı örnekler şunlardır:

Yüzlerce sigorta şirketiyle çalışır ve milyonlarca insanın şebeke içi bir sağlayıcı olması. Çoğu durumda, doktor tavsiyesi gerektirmez. Bazı sigortacılar tavsiyeye ihtiyaç duymakta veya bazı tıbbi bakım için ek gereksinimleriniz olabilir. Bütün randevular, tıbbi gereksinim temelinde önceliklendirilir.

Arizona’daki kampus, disfajiye sahip yetişkinlerin bakımını koordine etmek için özel bir disfaji kliniğine, Özofagus Kliniğine sahiptir. Bir ekip ekibi disfaji olan her kişi için uygun tedavi yaklaşımını belirlemek için birlikte çalışır. Ekip gastroenteroloji ve hepatoloji, KBB (KBB), nöroloji, fizik tıp ve rehabilitasyon ve konuşma patolojileri uzmanlarını içerir. Özofagus kanseri yaşıyorsanız, toraks cerrahisi, medikal onkoloji ve radyasyon onkolojisi uzmanları da tedavinizde rol oynayabilir.

Randevularınız veya daha fazla bilgi için, Pazartesi’den Cuma’ya kadar Pazartesi-Cuma 08: 00-17: 00 arasında Dağı Standart Saati olan 800-446-2279 (ücretsiz) saatte Merkezi Randevu Merkezi’ni arayın veya çevrimiçi randevu talep formunu doldurun.

Disifajisi olan her kişi için uygun tedavi yaklaşımını belirlemek için Florida’daki uzmanlardan oluşan bir ekip birlikte çalışır. Ekip, gastroenteroloji ve hepatoloji, baş ve boyun cerrahisi / odyoloji, nöroloji, fizik tıp ve rehabilitasyon ve konuşma patolojisi konularında uzmanlaşmış uzmanlar içerir. Özofagus kanseri yaşıyorsanız, toraks cerrahisi, medikal onkoloji ve radyasyon onkolojisi uzmanları da tedavinizde rol oynayabilir.

Randevularınız veya daha fazla bilgi için, Pazartesi’den Cuma’ya Doğu saatlerinde sabah 8: 00- 904-953-0853 saatleri arasında Merkezi Randevu Merkezi’ni arayın veya çevrimiçi randevu talep formunu doldurun.

Kampusun disfajisi olan çocukların ve erişkinlerin bakımını koordine etmek için Özofagus Kliniği özel bir disfaji kliniği vardır. Bir uzman ekibi, her birinin uygun tedavi yaklaşımını belirlemek için birlikte çalışır. Ekip, gastroenteroloji ve hepatoloji, baş ve boyun cerrahisi / odyoloji, nöroloji, fizik tıp ve rehabilitasyon ve konuşma patolojisinde uzmanlaşmış doktorları içerir. Özofagus kanseri yaşıyorsanız, toraks cerrahisi, medikal onkoloji ve radyasyon onkolojisi uzmanları da tedavinizde rol oynayabilir.

Randevularınız veya daha fazla bilgi için Merkez Randevu Merkezi’ni arayın, Pazartesiden Cumaya saat 17: 00’ye kadar saat 17: 00’e kadar Merkezi Saat, ya da çevrimiçi randevu talep formunu doldurun.

Ulaşım seçenekleri ve konaklamayı içeren üç bölgedeki hasta hizmetleri hakkındaki bilgileri görün.

Disfaji ve bunun nedenleri üzerine araştırmalara önemli katkılarda bulunmuştur. Araştırmacılar, farklı cerrahi tedavi tekniklerini değerlendiren denemeler de dahil olmak üzere özofagus kanseri konusunda öncü çalışmalar yürütüyor.

 Endoskopik görüntüleme yöntemleri, minimal invaziv tedaviler ve eozinofilik özofajit ve özofagus striktürlerinin tanı ve tedavisinde yardımcı olmuştur.

Eozinofilik özofajitin steroid ilaçlar ve diğer ilaç bileşikleri ile tedavisi üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Ek olarak, akranları olan yüzlerce insan hakkında bilgi bir veri bankası geliştiriyor ve gözlemlenen eğilimlere dayalı daha iyi teşhis ve tedavi seçenekleri yaratılmasına yardımcı oluyorlar.

Ulusal Tıp Kütüphanesi’nin bir hizmeti olan PubMed’de disfaji konusunda Doktorlar tarafından yapılan yayınların bir listesini görün.

Doktorunu ziyaret et