Diyabet bakımı: diyabet komplikasyonlarını önlemenin 10 yolu

6. Dişlerine dikkat et

Şeker hastalığı sizi dişeti enfeksiyonlarına yatkın bırakabilir. Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın, dişlerinizi günde bir kez diş ipucu ile ayda en az iki kez diş hekimi muayenehanelerinde programlayın. Dişeteniz kanarsa dişinizi ararsa ya da kırmızı veya şişmiş görünün.

7. Ayaklarınıza dikkat edin

Yüksek kan şekeri, kan akışını azaltabilir ve ayaklarınızdaki sinirlere zarar verebilir. Tedavi edilmediğinde, kesikler ve kabarcıklar ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Diyabet ayağınıza ağrı, karıncalanma veya sansasyon kaybına neden olabilir.

8. Günlük bir aspirin düşünün.

Ayak problemlerini önlemek için

9. Alkol kullanıyorsanız, sorumlu davranın

Her gün düşük bir dozda aspirin almak, kalp krizi ve inme riskinizi azaltabilir. Günlük aspirin tedavisinin sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza sorarsanız, hangisinin aspirin gücünün en iyi olacağı da dahil.

Alkol ne kadar içtiğinize ve aynı anda yemek yemesine bağlı olarak yüksek veya düşük kan şekerine neden olabilir. İçmeyi tercih ederseniz, bunu sadece ılımlı bir şekilde yapın ve daima bir yemekle yapın. Günlük kalori miktarınızda içtiğiniz alkollerden elde edilen kalorileri dahil etmeyi unutmayın.

Eğer stresli iseniz, her zamanki şeker hastalığı bakım rutini ihmal etmek kolaydır. Vücudunuzun uzun süreli strese tepki olarak üretebileceği hormonlar, insülinin düzgün çalışmasını önleyebilir, bu da daha da kötüleşir. Kontrolü ele geçirmek için sınırları ayarlayın. Görevlerinize öncelik verin. Gevşeme tekniklerini öğrenirler. Bol bol uyu.

Her şeyden önce olumlu muamele edin. Diyabet bakımı sizin kontrolünüzdedir. Eğer görevinizde bulunmaya istekli iseniz, diyabet aktif, sağlıklı bir yaşam tarzında durmayacaktır.

10. Stres ciddiye alın