Diyabet bakımı: diyabet komplikasyonlarını önlemenin 10 yolu

Diyabet bakımı ömür boyu sürecek bir sorumluluktur. Diyabet komplikasyonlarını önlemek için 10 stratejiyi düşünün.

Diyabet ciddi bir hastalıktır. Diyabet tedavinizi takiben, 24 saat taahhüdü alır. Ancak çabalarınız değerlidir. Dikkatli diyabet bakımı ciddi, hatta hayatı tehdit eden komplikasyon riskinizi azaltabilir.

Diyabet bakımında aktif bir rol almanın ve sağlıklı bir geleceğin tadını çıkarmanın 10 yolu var.

Örneğin şeker hastalığı bakım ekibiniz (doktor veya birinci basamak sağlayıcı, şeker hastalığı hemşiresi eğiticisi ve diyetisyen) diyabet bakımının temellerini öğrenmenize ve yol boyunca destek sunmanıza yardımcı olabilir. Ancak durumunuzu yönetmek size aittir.

Diyabet hakkında elinizden gelen her şeyi öğrenin. Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteyi günlük rutinin bir parçasını yapın. Sağlıklı bir kilo verme. Kan şekeri seviyenizi takip edin ve kan şekeri seviyenizi yönetmek için doktorunuzun talimatlarını izleyin. İhtiyacınız olduğunda diyabet tedavisi ekibinizden yardım isteyin.

Sigara, aşağıdakileri içeren çeşitli diyabet komplikasyonları riskinizi arttırır:

Sigarayı bırakmanıza veya diğer tütün türlerini kullanmanıza yardım etmenin yolları hakkında doktorunuzla konuşın.

Diyabet gibi, yüksek tansiyon da kan damarlarına zarar verebilir. Şeker hastalığınız olduğunda hasar genellikle daha kötü ve daha hızlı olduğu için yüksek kolesterol de bir endişe kaynağıdır. Bu koşullar bir araya geldiğinde kalp krizi, inme ya da hayatı tehdit eden diğer koşullara neden olabilir.

Sağlıklı, az yağlı bir diyet yemek ve düzenli olarak egzersiz yapmak, yüksek tansiyonu ve kolesterolü kontrol altına almak için uzun bir yol kat edebilir. Doktorunuz reçeteli ilaç almayı da önerebilir.

Yıllık fiziksel ve rutin göz muayenelerine ek olarak, yılda iki ila üç diyabet kontrolü planlayın.

Fiziksel olarak doktorunuz beslenme ve aktivite seviyenizi sorar ve böbrek hasarı belirtileri, sinir hasarı ve kalp hastalığı gibi diğer diyabetle ilgili komplikasyonların yanı sıra diğer tıbbi problemler için ekran görüntüler.

Göz doktorunuz retinal hasar, katarakt ve glokom belirtileri olup olmadığını kontrol edecektir.

Yüksek kan şekeri bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir, bu da rutin aşıları her zamankinden daha önemli kılar. Doktorunuza danışın.

Şeker hastalığı sizi dişeti enfeksiyonlarına yatkın bırakabilir. Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın, dişlerinizi günde bir kez diş ipucu ile ayda en az iki kez diş hekimi muayenehanelerinde programlayın. Dişeteniz kanarsa dişinizi ararsa ya da kırmızı veya şişmiş görünün.

Yüksek kan şekeri, kan akışını azaltabilir ve ayaklarınızdaki sinirlere zarar verebilir. Tedavi edilmediğinde, kesikler ve kabarcıklar ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Diyabet ayağınıza ağrı, karıncalanma veya sansasyon kaybına neden olabilir.

Ayak problemlerini önlemek için

Her gün düşük bir dozda aspirin almak, kalp krizi ve inme riskinizi azaltabilir. Günlük aspirin tedavisinin sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza sorarsanız, hangisinin aspirin gücünün en iyi olacağı da dahil.

Alkol ne kadar içtiğinize ve aynı anda yemek yemesine bağlı olarak yüksek veya düşük kan şekerine neden olabilir. İçmeyi tercih ederseniz, bunu sadece ılımlı bir şekilde yapın ve daima bir yemekle yapın. Günlük kalori miktarınızda içtiğiniz alkollerden elde edilen kalorileri dahil etmeyi unutmayın.

Eğer stresli iseniz, her zamanki şeker hastalığı bakım rutini ihmal etmek kolaydır. Vücudunuzun uzun süreli strese tepki olarak üretebileceği hormonlar, insülinin düzgün çalışmasını önleyebilir, bu da daha da kötüleşir. Kontrolü ele geçirmek için sınırları ayarlayın. Görevlerinize öncelik verin. Gevşeme tekniklerini öğrenirler. Bol bol uyu.

Her şeyden önce olumlu muamele edin. Diyabet bakımı sizin kontrolünüzdedir. Eğer görevinizde bulunmaya istekli iseniz, diyabet aktif, sağlıklı bir yaşam tarzında durmayacaktır.

Doktorunu ziyaret et