Diyabet belirtileri: diyabet belirtileri endişe verici olduğunda

Diyabet belirtileri genellikle ince. İşte ne aramaktır – ve ne zaman doktorunuza danışmalısınız.

Şeker hastalığının erken belirtileri, özellikle de tip 2 diyabet, ince veya görünüşte zararsız olabilir – başka bir deyişle belirtileriniz varsa. Bununla birlikte, zaman içerisinde diyabet semptomları olmasa bile diyabet komplikasyonları gelişebilir.

Amerikan Diyabet Derneği’ne göre, yalnız Birleşik Devletlerde 8 milyondan fazla kişide diyagnostik yok. Ancak bir istatistik haline gelmeniz gerekmez. Olası diyabet semptomlarını anlamak, erken tanıya ve tedaviye yol açabilir – ve ömür boyu daha iyi sağlık. Aşağıdaki diyabet belirtileri ve belirtilerinden herhangi birini yaşıyorsanız, doktorunuza danışın.

Aşırı susama (polidipsia da denir) ve artmış idrara çıkma (poliüri olarak da bilinir) klasik diyabet semptomlarıdır.

Şeker hastalığınız olduğunda, aşırı miktarda şeker (glikoz) kanında birikir. Böbrekleriniz aşırı şekeri filtrelemek ve emmek için fazla mesai yapmaya mecburdur. Böbrekleriniz yetişemiyorsa, aşırı miktardaki şeker idrarda atılır ve dokularınızdaki sıvıları sürükler. Bu, idrara çıkma işlemini daha sık tetikler ve bu da sizi susuz bırakır. Susuzluğunuzu gidermek için daha fazla sıvı içerdikçe, daha da fazla idrar yapacaksınız.

Yorulduğunuzu hissedebilirsiniz. Buna birçok faktör katkıda bulunabilir. Artmış idrara çıkma nedeniyle kurutulmayı ve vücudunuzun düzgün çalışamamasını içerir; çünkü enerji gereksinimleri için şekeri daha az kullanabilir.

Ağırlık dalgalanmaları da diyabet belirtileri ve semptomları şemsiyesi altına girer. Sık idrara çıkma şekerini kaybettiğinizde kaloriyi kaybedersiniz. Aynı zamanda şeker hastalığı, şekerinizin şekerinizin hücrelerinize ulaşmasını önleyebilir; böylece açlıktan arındırılabilir. Kombine etki, özellikle tip 1 diyabetiniz varsa potansiyel olarak hızlı kilo kaybıdır.

Diyabet semptomları bazen görüşünüzü içerir. Yüksek kan şekeri seviyeleri, gözlerindeki mercekler de dahil olmak üzere dokularınızdan sıvı çeker. Bu, odaklanma yeteneğinizi etkiler.

Tedavi edilmeden bırakıldığında diyabet, gözün arka kısmı olan retinada yeni kan damarlarının oluşmasına ve kurulan damarların hasar görmesine neden olabilir. Çoğu insan için, bu erken değişiklikler görme problemlerine neden olmaz. Ancak, eğer bu değişiklikler fark edilmediyse, görme kaybına ve körlüğe neden olabilirler.

Doktorlar ve şeker hastalığı olan kişiler diyabet hastalığınız varsa enfeksiyonların daha yaygın göründüğünü gözlemlemişlerdir. Bununla birlikte, bu alandaki araştırmalar bunun tamamen gerçek olup olmadığını kanıtlamamıştır. Yüksek kan şekeri seviyelerinin vücudunuzun doğal iyileşme sürecini ve enfeksiyonlarla mücadele kabiliyetinizi azaltabileceği düşünülmektedir. Kadınlar için mesane ve vajinal enfeksiyonlar özellikle yaygındır.

Kanınızdaki fazla şeker sinir hasarına yol açabilir. Kollarınız, elleriniz, bacaklar ve ayaklarınızdaki yanma ağrılarının yanı sıra, karıncalanma ve el ve ayaklarınızdaki sansasyon kaybına dikkat edebilirsiniz.

Şeker hastalığı mikroplarla savaşma kabiliyetinizi zayıflatabilir, bu da dişeti ve dişlerinizi yerinde tutan kemiklerinizde enfeksiyon riskini artırır. Dişleriniz dişlerinizden çekilebilir, dişleriniz gevşeyebilir veya diş etlerinizde özellikle diş eti enfeksiyonunuz varsa şeker hastalığına yakalanırsanız yaralarınıza veya yaralar gelebilir.

Olası bir diyabet belirtileri veya semptomları fark ederseniz, doktorunuza danışın. Durum daha erken teşhis edilince, daha erken tedavi başlayabilir. Diyabet ciddi bir durumdur. Ancak aktif katılımınız ve sağlık ekibinizin desteğiyle, aktif, sağlıklı bir yaşamın tadını çıkarırken şeker hastalığını idare edebilirsiniz.

Doktorunu ziyaret et