diyabet şekeri

Diyabet şekeri

Diyabet insipidus nedir?

Diyabet insipidus nedir? Böbrekler nelerdir ve ne yaparlar? Sıvı vücutta nasıl düzenlenir ?; Şeker hastalığında insipidus türleri nelerdir ?; Diyabet insipidusunun komplikasyonları nelerdir? Acil Bakım İste; Şeker hastalığında insipidus nasıl teşhis edilir ?; Diabetes insipidus nasıl tedavi edilir ?; Yemek, Beslenme ve Beslenme; Unutulmaması Gereken Hususlar;

Birçok organizasyon, hastalara ve tıp profesyonellerine destek sağlar. Böbrek ve Ürolojik Hastalıklar Örgütlerinin tam listesini görüntüleyin. (PDF, 345 KB)

Diyabet insipidus, bir insanın böbrekleri, aşırı miktarda idrardaki aşırı miktarda seyreltik ve kokusuz bir miktarda idrar kaçaklığında oluşan nadir bir hastalıktır. Çoğu insanda, böbrekler günde 1 ila 2 litre idrardır. Diabetes insipidus olan insanlarda, böbrekler günde 3-20 quarts idrar geçirebilir. Sonuç olarak, şeker hastalığı insidensi olan bir kişi büyük miktarlarda sıvı içmesi gerekebilir.

Her iki koşul da sık idrara çıkma ve sürekli susuzluğa neden olsa da, şeker hastalığı insipidus ve diabetes mellitus (hem tip 1 hem de tip 2 diyabet içerir) ilgisizdir. Diabetes mellitus, vücudun enerji için kan şekeri kullanamamasından kaynaklanan yüksek kan şekeri veya kan şekerine neden olur. Diabetes insipidus’lu insanlar normal kan şekeri seviyelerine sahiptir; Ancak, böbrekleri vücuttaki sıvıyı dengeleyemezler.

Böbrekler nelerdir ve ne yaparlar?

Merkezi; Nefrojenik; Dipsojenik; Gebelik haftası

Böbrekler, her biri yumruk büyüklüğünde olan iki fasulye şeklindeki organlardır. Omurganın her iki yanında bir tane olmak üzere, göğüs kafesinin hemen altında bulunurlar. Böbrekler, her gün, atıklar ve ekstra sıvıdan oluşan yaklaşık 1 ila 2 litrelik idrar üretmek için yaklaşık 120 ila 150 quart of blood filtrelemektedir. İdrar, üreter denilen tüpler vasıtasıyla böbreklerden mesaneye akar. Mesane idrar depolar. Mesane boşaldığında, idrar vücudun dışına mesane tabanında bulunan üretra adı verilen bir tüp vasıtasıyla akar.

Ameliyat; Enfeksiyon; Iltihaplanma; Bir tümör; Kafa yaralanması

Böbrekler normalde her gün yaklaşık 1 ila 2 litrelik idrar üretmek için yaklaşık 120 ila 150 quart kan filtrelemektedir.

Bir kişinin vücudu sıvı alımını dengeler ve ekstra sıvı çıkararak sıvıyı düzenler. İnsanlar terleme, nefes alma veya diyare yoluyla sıvı kaybederler, ancak susuzluk genellikle bir insanın sıvı alımının oranını kontrol eder, idrara çıkışı çoğu sıvıyı alır. Antidiüretik hormon olarak da adlandırılan vasopresin hormonu, idrar boşaltma yoluyla sıvı uzaklaştırma oranını kontrol eder. Hipotalamus, beynin tabanında bulunan küçük bir bez vazopressin üretir. Yakındaki hipofiz bezi, vazopresin saklar ve vücut sıvı seviyesi düşük olduğunda kan dolaşımına bırakır. Vasopressin, böbrekleri kan dolaşımından daha az sıvı emmesi için sinyal göndererek daha az idrara neden olur. Vücut fazladan sıvısı olduğunda, hipofiz bezi daha az miktarda vasopresin salgılar ve bazen de yok, böylelikle böbrekler kan dolaşımından daha fazla sıvı çıkarır ve daha fazla idrar üretir.

kronik böbrek hastalığı; Bazı ilaçlar, özellikle lityum; Kandaki düşük potasyum seviyeleri; Kandaki yüksek kalsiyum seviyeleri; Idrar yollarının tıkanması

susuzluk; kuru cilt; Yorgunluk; Halsizlik; baş dönmesi; Karışıklık; mide bulantısı

Diyabet insipidus türleri arasında

Diabet insipidusunun her türü farklı bir nedene sahiptir.

Merkezi diyabet insipidus, bir kişinin hipotalamusuna veya hipofiz bezine hasar vazopressinin normal üretimi, depolanması ve bırakılmasında bozulmalara neden olur. Vasopressinin bozulması böbreklerin vücuttan çok fazla sıvı çıkarmasına ve idrara çıkmasına neden olur. Hipotalamus veya hipofiz bezinin hasar görmesi aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

Merkezi diyabet insipidus, vazopresin üreten genin kalıtsal bir kusurundan da kaynaklanabilir, ancak bu nadiren görülür. Bazı durumlarda neden bilinmiyor.

Sıvı vücutta nasıl düzenlenir?

Nefrojenik diyabet insipidus, böbrekler vasopresine normal bir şekilde tepki vermez ve bir kişinin kan dolaşımından çok fazla sıvı çıkarmaya devam ederse oluşur. Nefrojenik diyabet insipidus, böbrekleri vazopressine yanıt vermesini önleyen kalıtsal gen değişiklikleri veya mutasyonlardan kaynaklanabilir. Nefrojenik diyabet insipidusun diğer nedenleri arasında

Nefrojenik diyabet insipidusun sebepleri de bilinmemektedir.

Bir kişinin hipotalamusta bulunan susuzluk mekanizmasındaki bir bozukluk, dipsogenik diyabet insipidusuna neden olur. Bu kusur susuzluk ve sıvının alımında anormal bir artışa yol açarak vazopressin salgısını baskılamakta ve idrar çıkışını arttırmaktadır. Hipotalamusta veya hipotalamete zarar veren olaylar ve durumlar, enfeksiyon, inflamasyon, tümör, kafa travması da susuzluk mekanizmasına zarar verebilir. Belli ilaçlar veya zihinsel sağlık sorunları bir insanı dipsogenik diyabet insipidusuna yatkın hale getirebilir.

Gestasyonel diyabet insipidus sadece gebelik sırasında ortaya çıkar. Bazı vakalarda plasenta tarafından üretilen ve anneye bağlanan geçici bir organla bebek olan bir enzim, annenin vasopresini parçalamaktadır. Diğer vakalarda, hamile kadınlar daha prostaglandin üretirler, hormon benzeri bir kimyasal olan böbrekte vasopresine duyarlılığı azaltır. Gestasyonel diyabet insipidus gelişen çoğu hamile kadın hafif bir olguya sahiptir ve belirgin semptomlara neden olmaz. Gebelik diyabet insipidus genellikle anne bebeği verdikten sonra ortadan kaybolur; Ancak annenin tekrar hamile kalması durumunda geri dönebilir.

Diyabet insipidusunun ana komplikasyonu, sıvı kaybı sıvı alımından daha yüksek ise dehidrasyondur. Dehidrasyon bulguları şunlardır:

Şiddetli dehidratasyon nöbetlere, kalıcı beyin hasarına ve hatta ölüme neden olabilir.

Genellikle, insanlar içerdikleri sıvıların miktarını artırarak dehidrasyonu önleyebilirler. Bununla birlikte, bazı insanlar dehidrasyona neden olabilecek daha fazla sıvı içmeleri gerektiğini fark etmeyebilir. İnsanlar, daha ciddi dehidrasyon belirtileri görürlerse anında bakım yapmalıdır;

Bir sağlık uzmanı diyabetes insipidus olan bir kişiyi aşağıdakilere dayanarak teşhis edebilir:

Bir tıbbi sağlık ve aile geçmişi almak bir sağlık uzmanı diyabet insipidus teşhis yardımcı olabilir. Bir sağlık uzmanı, hastadan semptomlarını gözden geçirmesini isteyecek ve hastanın ailesinde şeker hastalığı veya belirtileri olup olmadığını soracaktır.

Şeker hastalığında insipidus türleri nelerdir?

Fiziksel bir muayene diyabet insipidusun teşhisine yardımcı olabilir. Fiziksel bir muayene sırasında, bir sağlık uzmanı genellikle dehidratasyon bulguları kontrol ederek hastanın cildini ve görünümünü inceler.

Karışıklık; baş dönmesi; Halsizlik

Tıbbi ve aile geçmişi; fizik sınavı; Idrar tahliyesi; kan tahlilleri; Sıvı yoksunluğu testi; Manyetik rezonans görüntüleme (MRI)

Hastanın kan basıncı düşer çok düşük veya hasta ayakta hızla kalp atışı yapıyor .; Hasta ilk vücut ağırlığının yüzde 5’ini veya daha fazlasını kaybeder .; İdrar konsantrasyonu, iki ila üç ardışık ölçümde az miktarda artar.

Orta diyabet insipidus. Desmopressin adı verilen sentetik ya da insan yapımı bir hormon, insidansız merkezi şeker hastalığını tedavi eder. İlaç enjeksiyon, burun spreyi veya hap olarak gelir. İlaç, bir hastanın vücudunun normal olarak ürettiği vasopresinin yerine geçer. Bu tedavi bir hastada merkezi şeker hastalığı insipidus semptomlarını yönetmesine yardımcı olur, ancak hastalığa yakalanmaz .; Nefrojenik diyabet insipidus. Bazı durumlarda, sebep tedavisinden sonra nefrojenik diyabet insipidus kaybolur. Örneğin, ilaçlar arasında geçiş yapılması veya hastanın vücudundaki kalsiyum veya potasyum miktarının dengelenmesi için adımlar atılması sorunu çözebilir. Nefrojenik diabet insipidus ilaçları ya tek başına ya da aspirin ya da ibuprofen ile kombine diüretik içerir. Sağlık uzmanları, hastaların böbreklerinin vücuttan sıvı almasına yardımcı olmak için genellikle diüretik reçete eder. Paradoksal olarak, nefrojenik diyabet insipiduslu insanlarda, tiazidler adı verilen bir diüretik sınıfı, idrar üretimini azaltır ve hastaların böbreklerinin idrar konsantre etmesine yardımcı olur. Aspirin veya ibuprofen ayrıca idrar hacmini azaltmaya yardımcı olur .; Dipsojenik diyabet insipidus. Araştırmacılar, dipsogenik diyabet insipidus için henüz etkili bir tedavi bulamadılar. İnsanlar, ağızlarını nemlendirmek ve tükürme akışını artırmak için buzlu cips veya ekşi şekerlemeler üzerine emmeyi deneyebilir ve içki arzusunu azaltabilir. Dipsojenik diyabet insipidus nedeniyle geceleri birden fazla uyanan birisi için, yatmadan önce az miktarda desmopressin almak yardımcı olabilir. Başlangıçta, sağlık uzmanı, hiponatremi veya kandaki düşük sodyum seviyelerini önlemek için hastanın kan sodyum düzeylerini izleyecektir; Gestasyonel diyabet insipidus. Bir sağlık uzmanı, gestasyonel diyabet insipiduslu kadınlar için desmopressin reçete edebilir. Bekleyen bir annenin plasentası desmopressini yok eder, çünkü vasopressin de yok eder. Çoğu kadın doğumdan sonra tedaviye ihtiyaç duymaz.

Diyabet insipidus, bir kişinin böbrekleri, aşırı miktarda idrardaki seyreltik ve kokusuz anormal geniş hacimli bir sıvıyı geçirirken oluşan nadir bir bozukluktur; Bir kişinin vücudu sıvı alımını dengeler ve ekstra sıvı çıkararak sıvıyı düzenler. İnsanlar terleme, nefes alma veya diyare yoluyla sıvı kaybederler, ancak susuzluk genellikle bir insanın sıvı alımının oranını kontrol eder, idrara çıkışı çoğu sıvıyı alır. Antidiüretik hormon olarak da adlandırılan vasopresin hormonu idrarla sıvı atma oranını kontrol eder; Diabetes insipidus türleri merkezi, nefrojenik, dipsojenik ve gebelik içerir. Diabet insipidusunun her türü farklı bir nedene sahiptir .; Diyabet insipidusunun ana komplikasyonu, sıvı kaybı sıvı alımından daha yüksek ise dehidratasyondur. Bir sağlık uzmanı, tıbbi ve aile geçmişi, fizik muayene, idrar tahlili, kan testleri, sıvı yoksunluğu testi ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) temelinde şeker hastalığı insidensi olan bir kişiyi teşhis edebilir. Diyabet insipidusunun temel tedavisi dehidrasyonu önlemek için yeterli miktarda sıvı içilmesini içerir.

İdrar tahliyesi idrar örneğini test eder. Bir hasta idrar örneğini evde, sağlık kuruluşunun ofisinde veya bir ticari tesiste özel bir kapta toplar. Bir sağlık uzmanı, numuneyi aynı yerde test eder veya analiz için bir laboratuara gönderir. Test, idrarda seyreltik veya konsantre olup olmadığını gösterebilir. Test ayrıca diyabet insipidus ve diabetes mellitus arasında ayrım yapabilen glikoz varlığını da gösterebilir. Sağlık hizmeti sunucusu, böbrekler tarafından üretilen toplam idrar miktarını ölçmek için hasta 24 saat boyunca idrarı özel bir kapta toplayabilir.

Diabetes insipidus’un komplikasyonları nelerdir?

Bir kan testi, bir hastanın kanını bir sağlık kuruluşunun ofisinde veya bir ticari tesiste çizmeyi ve numuneyi analiz için bir laboratuara göndermeyi içerir. Kan testi, diabet insipidusunun teşhisine yardımcı olan ve bazı durumlarda türünü belirlemeye yardımcı olan sodyum seviyelerini ölçer.

Sıvı yoksunluğu testi, sıvı alımını kısıtladıktan sonra hastanın vücut ağırlığı ve idrar konsantrasyonundaki değişiklikleri ölçer. Bir sağlık uzmanı iki tip sıvı bastırma testi yapabilir

Manyetik rezonans görüntüleme (MR), vücudun iç organlarını ve yumuşak dokularını x-ışını kullanmadan fotoğraflayan bir testtir. Özel olarak eğitilmiş bir teknisyen bu işlemi poliklinik veya hastanede gerçekleştirir ve bir radyolog (tıbbi görüntüleme konusunda uzmanlaşmış bir doktor) görüntüleri yorumluyor. Kapalı alanlardan korkan kişilerde hafif sedasyon görülebilecek olmasına rağmen bir hastada anestezi gerekmez. Bir MRG, kontrast madde adı verilen özel bir boya enjeksiyonu içerebilir. Çoğu MRI makinesinde, kişi açık uçlu veya bir uçta kapalı olabilen tünel şeklinde bir cihaza kayan bir masanın üzerinde yatar. Bazı MR makineleri hastanın daha açık bir alanda uzanmasına izin verir. MRI’lar insipidus diyabetini teşhis edemez. Bunun yerine, bir MR, hastanın hipotalamusu veya hipofiz bezi ile ilgili sorunları olup olmadığını gösterebilir veya sağlık uzmanına diyabetin insipidusunun hastanın semptomlarının muhtemel nedeni olup olmadığına karar vermesine yardım edebilir.

Diyabet insipidusunun temel tedavisi dehidrasyonu önlemek için yeterli miktarda sıvı içilmesini içerir. Bir sağlık uzmanı, şeker hastalığı insidensi olan bir kişiye böbrek uzmanına (böbrek sorunlarının tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor) veya hormon üreten bezlerin bozukluklarının tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor olan bir endokrinologa başvurabilir. Sık idrara çıkma veya sürekli susuzlanma için tedavi, hastanın diyabet insipidus türüne bağlıdır

Diabetes insipiduslu çoğu kişi ciddi sağlık problemlerini önleyebilir ve sağlık kuruluşu önerilerini takip edip semptomlarını kontrol altında tutarsa ​​normal bir yaşam sürdürebilir.

Acil Bakım İste

Araştırmacılar yeme, beslenme ve beslenme diyabet insipidusuna neden oluyor veya önlemede rolü olduğunu bulamıyor.

Diyabet insipidus nasıl teşhis edilir?

Diabetes insipidus nasıl tedavi edilir?

Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü) ve diğer hükümet bileşenleri), birçok hastalık ve koşula ilişkin araştırmalar yürütür ve destekler.

Yemek, Beslenme ve Beslenme

Nedir bunlar ve sizin için doğru mudur ?; Klinik araştırmanın bir parçasıdır ve tüm tıbbi gelişmelerin kalbinde yer almaktadır. Hastalığı önlemek, tespit etmek veya tedavi etmek için yeni yollara bakın. Araştırmacılar aynı zamanda, kronik hastalıkları olan kişilerin yaşam kalitesini yükseltmek gibi bakımın diğer yönlerine bakmak için de kullanmaktadırlar. Sizin için doğru olup olmadığını öğrenin.

Ne var açık? Şu anda açık olan ve işe alım olanakları www.ClinicalTrials adresinde görülebilir.

Bu bilgi, ilaçlarla ve öngörülen hallerde tedavi ettikleri koşullarla ilgili içerikler içerebilir. Hazırlandığında, bu içerik mevcut en güncel bilgileri içermektedir. Güncellemeler veya herhangi bir ilaçla ilgili sorularınız için 1-888-INFOernment (1-888-463-6332) no’lu ABD Gıda ve İlaç İdaresi ile temasa geçin veya wwwernment adresini ziyaret edin. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Bu içerik, Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü hizmetinin bir parçası olarak sunulmaktadır).

Onlar teşekkür etmek istiyor; Bessie Young, M.D., M.P.H., Washington Üniversitesi, Dr. Joseph Verbalis, M.D, Georgetown Üniversitesi

Unutulmaması Gereken Hususlar

Ekim 2015