Diyabetik komaya

Diyabetik komaya, bilinç kaybına neden olan yaşamı tehdit eden bir diyabet komplikasyonu bulunur. Şeker hastalığınız varsa, tehlikeli derecede yüksek kan şekeri (hiperglisemi) veya tehlikeli derecede düşük kan şekeri (hipoglisemi) diyabetik komaya götürebilir.

Bir diyabetik komaya girerseniz hayatta olursunuz – ancak manzaraları, sesleri veya diğer uyarı türlerini uyandıramaz veya kasıtlı olarak yanıtlayamazsınız. Tedavi edilmediğinde, diyabetik bir koma ölümcül olabilir.

Yüksek kan şekeri (hiperglisemi)

Diyabetik bir komanın olasılığı korkutucu, ancak neyse ki önlemek için adımlar atabilirsiniz. Diyabet tedavi planınızı takip ederek başlayın.

Düşük kan şekeri (hipoglisemi)

Diyabetik bir koma geliştirmeden önce, genellikle yüksek kan şekeri veya düşük kan şekeri bulguları ve belirtileri yaşarsınız.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Kan şekeri seviyeniz çok yüksekse,

Bu arada ne yapabilirsiniz

Düşük kan şekeri seviyesinin belirtileri ve semptomları aşağıdakileri içerebilir:

Bazı insanlar, özellikle de uzun süredir diyabet yapan kişiler, hipoglisemi bilinçsizliği olarak bilinen bir durum geliştirir ve kan şekerinde düşüş sinyali veren uyarı işaretlerine sahip olmayacaktır.

Yüksek veya düşük kan şekeri semptomları yaşarsanız, kan şekerinizi test edin ve test sonuçlarına dayanılarak diyabet tedavi planınızı takip edin. Hızlı kendinizi iyi hissetmeye başlamazsanız veya daha kötü hissetmeye başlarsanız, acil yardım çağırın.

Diyabetik komada tıbbi bir acil durum söz konusudur. Aşırı derecede yüksek veya düşük kan şekeri belirtileri veya semptomları hissederseniz ve yanınıza geçebileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuza veya yerel acil durum numaranızı ziyaret edin. Şeker hastalığı geçiren biri ile birlikteseniz, acil yardım çağırın ve acil personele bilinçsiz kişinin şeker hastalığı olduğunu bildirmesini rica edin.

Uzun kan şekeri aşırılıkları – çok uzun süre çok yüksek ya da çok düşük kan şekeri – tümü diyabetik komaya neden olabilecek çeşitli durumlara neden olabilir.

Diyabetik ketoasidoz. Kas hücreleriniz enerji için aç kalırsa, yağ depolarını parçalayarak vücudunuz tepki gösterebilir. Bu süreç ketonlar olarak bilinen toksik asitler oluşturur. Tedavi edilmediğinde, diyabetik ketoasidoz diyabetik komaya neden olabilir.

Diyabetik ketoasidoz, tip 1 diyabetli kişilerde daha sık görülürken, aynı zamanda tip 2 diyabet veya gestasyonel diyabetli kişileri de etkileyebilir.

Diyabetik hiperozmolar sendrom. Kan şekeri seviyeniz, mililitre başına 600 miligram (mg / dL) veya litre başına 33,3 milimol (mmol / L) üstündeyse, durum diyabetik hiperozmolar sendrom olarak bilinir.

Kan şekeriniz bu kadar yükseldiğinde, kanınız kalınlaşır ve şurup haline gelir. Aşırı şeker kanınızdan idrarınıza geçer ve vücudunuzdan muazzam miktarda sıvı çeken bir filtreleme işlemi başlatılır.

Tedavi edilmediğinde, diyabetik hiperosmolar sendrom, hayatı tehdit eden dehidrasyona ve diyabetik komaya neden olabilir. Diyabetik hiperozmolar sendrom, tip 2 diyabetli orta yaşlı ve yaşlı erişkinlerde en yaygındır.

Hipoglisemi. Beyninin çalışması için glikoza ihtiyacı var. Ağır vakalarda, düşük kan şekeri, sizden atmanıza neden olabilir. Hipoglisemi çok fazla insülin veya yeteri kadar gıdaya neden olabilir. Çok kuvvetli egzersiz yapmak ya da çok fazla alkol içmek aynı etkiyi gösterebilir.

Belirti ve belirtiler, hipogliseminin şiddetinden etkilenir. Uzun süredir devam eden diyabetle birlikte, açlık, titreme ve ter gibi erken uyarı işaretlerini kaybedebilir ve yalnızca kan şekeriniz tehlikeli derecede düşük olduğunda belirtiler geliştirebilirsiniz. Buna hipoglisemi bilinçsizliği denir.

Laboratuar testleri

Yüksek kan şekeri

Düşük kan şekeri

Şeker hastalığı olan herkes diyabetik bir komplikasyona yakalanma riski altındadır.

Tip 1 diyabetiniz varsa, aşağıdakilerden kaynaklanan diyabetik bir komaya yakalanma riskiniz daha fazladır.

Tip 2 diyabetiniz varsa, genelde diyabetik komaya girme riski daha fazladır.

Tip 1 veya tip 2 diyabetiniz varsa, aşağıdaki faktörler diyabetik komaya yakalanma riskini artırabilir

İnsülin doğum problemleri. Bir insülin pompası kullanıyorsanız, kan şekerinizi sık sık kontrol etmeniz gerekir. Bunun sebeplerinden biri, insülin pompa hortumundaki bir sapıklığın farkına varmadan tüm insülin vermeyi durdurabileceğidir.

Hatta tüpsiz pompalar bazen insülin verilmesine neden olan problemlere neden olabilir. Tip 1 diyabetiniz varsa, insülin eksikliği hızlı bir şekilde diyabetik ketoasidoza neden olabilir.

Bir hastalık, travma veya ameliyat. Hastalandığınızda veya yaralandığınızda kan şekeri seviyeleri bazen dramatik bir şekilde yükselir. Bu, tip 1 diyabetiniz varsa ve dengelemek için insülin dozajınızı artırmadıysanız, diyabetik ketoasidoza neden olabilir.

Konjestif kalp yetmezliği veya böbrek hastalığı gibi diğer tıbbi durumlar, diyabetik hiperosmolar sendrom riskinizi artırabilir.

Tedavi edilmeden bırakıldığında, diyabetik bir komaya yol açabilir

Diyabetik komada, hazırlık yapmaya zamanınız olmayan tıbbi bir acil durum söz konusudur. Aşırı derecede yüksek veya düşük kan şekeri belirtileri hissederseniz, yardımdan vazgeçmeden önce yolda olduğundan emin olmak için doktorunuza veya acil durum numaranızı ziyaret edin.

Şeker hastalığı geçiren veya tuhaf davranan, muhtemelen aşırı alkol almış gibi davranan biriyle tanısıysanız derhal tıbbi yardım çağırın.

Diyabet bakımında eğitim almazsan, acil servis ekibinin gelmesini bekleyin.

Şeker hastalığı bakımını biliyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin

Diyabetik bir komada karşılaşırsanız, teşhis için teşvik önemlidir. Acil tıbbi ekip fizik muayene yapacak ve tıbbi geçmişiniz hakkında sizinle olanları isteyebilir. Şeker hastalığınız varsa, tıbbi kimlik bileklik veya kolye giymek isteyebilirsiniz.

Ölçmek için çeşitli laboratuvar testlerine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Diyabetik komaya karşı acil tedavi tipi, kan şekeri seviyenizin çok yüksek ya da çok düşük olmasına bağlıdır.

Kan şekeri seviyeniz çok yüksekse, ihtiyacınız olabilir.

Kan şekeri seviyeniz çok düşükse, kan şekeri düzeyinizin hızla yükselmesine neden olacak bir glukagon enjeksiyonu yapılabilir. Kan glikoz seviyelerini yükseltmek için damardan dekstroz da verilebilir.

Kan şekeri normal seviyeye ulaştığında, bilinç genellikle geri döner.

Şeker hastalığınızı iyi kontrol etmek, diyabetik bir komadan korunmanıza yardımcı olabilir. Bu ipuçlarını göz önünde bulundurun

Özellikle kararlı kan şekeri düzeylerini korumada sorun yaşıyorsanız veya düşük kan şekeri belirtileri hissetmiyorsanız (hipoglisemi bilinçsizliği) sürekli glikoz monitörü (CGM) düşünün.

CGM’ler, kan şekeri seviyelerindeki eğilimleri izlemek ve bilgiyi bir kablosuz aygıta iletmek için cildin altına yerleştirilmiş küçük bir algılayıcı kullanan aygıtlardır.

Bu cihazlar, kan şekerinizin tehlikeli derecede düşük olduğunda veya çok hızlı düşüyorsa sizi uyarabilir. Bununla birlikte, bir CGM kullansanız bile kan şekeri ölçüm cihazınızı kullanarak kan şekeri seviyenizi test etmeye hala ihtiyacınız vardır. CGM’ler geleneksel glikoz izleme yöntemlerinden daha pahalıdır, ancak glikozunuzu daha iyi kontrol etmenize yardımcı olabilirler.

Doktorunu ziyaret et