Diyabetik Nöropati: Diyet takviyeleri yardımcı olabilir mi?

Sağlıklı bir diyet şeker hastalığını idare etmede ve diyabetik nöropati gibi diyabet komplikasyonlarının ilerlemesini önleyen veya yavaşlatan kan şekeri kontrolünde kritik bir faktördür. Diyet takviyeleri de bir rol oynayabilir.

Diyabetik nöropati aşırı kan şekeri, iltihap ve diyabet ile ilişkili diğer hastalık süreçlerinin neden olduğu sinir hasarıdır. Bu sinir hasarı, kontrol edilmediği takdirde, ellerde ve ayaklarda ağrı ve karıncalanma, sindirim sorunları, cinsel işlev bozuklukları ve ayakta ileri nöropati ortaya çıkarsa, ayak parmakları, ayak ya da alt kısmı kesilmesi gibi komplikasyonlara neden olabilir bacak.

Sağlıklı bir diyet yemek, kan şekeri düzeyinizi yönetmenin önemli bir parçasıdır ve diyabetik nöropati dahil olmak üzere diyabetik komplikasyonları önlemeye veya sinir hasarının ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Diyet takviyeleri de diyabetik nöropatinin yönetiminde rol oynayabilir, ancak daha fazla araştırma gereklidir. Besin takviyesi eklemeden önce doktorunuzla konuşun.

Gıdadaki çeşitli besinler diyabetik nöropatiden etkilenen dokuların korunması, onarımı ve işlevinde rol oynamaktadır. Araştırmacılar, diyabetik nöropatiyi önlemek ve yönetmek için beslenme ve beslenme takviyeleri ile ilgileniyorlar.

Bu alandaki araştırmalar hala nispeten yeni ve klinik araştırmaların sonuçları karışık sonuçlar vermiştir. Bununla birlikte, aşağıdaki diyet takviyelerinin diyabetik nöropatiyi önleme ve yönetmede bazı sınırlı fayda sağlayabilir.

Bazı gıdalarda doğal olarak bulunan B-12 vitamini, uygun sinir fonksiyonu ve kırmızı kan hücresi üretimi de dahil olmak üzere bir takım rol oynar.

Diyabetli veya diyabetli yaşlı erişkinler – özellikle vejetaryen veya vegan diyetine uyanlar – nöropati ve diğer nörolojik problemlere neden olabilecek vitamin B-12 eksikliği riski yüksektir. Diyabetli yaşlı erişkinlerde daha belirgin bir risk olabilir ve daha önemli nöropati semptomları görülebilir. Bununla birlikte, B12 vitamini eksikliği ile diyabet arasındaki tam ilişki karmaşıktır ve daha ileri araştırmaya ihtiyaç duymaktadır.

Metformin, kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olan yaygın bir diyabet ilacı, ayrıca B-12 vitamini eksikliğine neden olabilir. Ancak diyabetik nöropati ile metformin ile indüklenen vitamin B-12 eksikliği arasındaki ilişki iyi anlaşılmamıştır.

Araştırmacılar, diyabetik nöropatiyi tedavi etmek için vitamin B-12 takviyeleri veya birden fazla vitamin B takviyesi kullananlarla birkaç küçük klinik çalışmalarda bulundu. Sonuçlar, ağrı ve diğer anormal duyumların azaltıldığını gösterdi. Belirtilerdeki düzelmenin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, B-12 vitamininin sinir hasarına (homosistein) katkıda bulunan bir amino asit düzeyini düşürdüğü bilinmektedir. Ayrıca, B-12 vitamini sinir dokularının tamirinde rol oynayabilir.

Bir vitamin B-12 takviyesi, yönlendirildikleri zaman genellikle güvenli kabul edilir. Proton pompa inhibitörleri (Prevacid, Prilosec) ve histamin H2 reseptör antagonistleri (Tagament, Pepcid, Zantac) gibi belirli ilaçlar, B-12 vitamini seviyelerini düşürebilir.

Diyetinize dahil edebileceğiniz doğal B-12 vitamini kaynakları, balık, yağsız kırmızı et ve vitaminle güçlendirilmiş kahvaltılık tahıllardır.

Birçok gıdada bulunan alfa-lipoik asit, vücudun oksidatif stres adı verilen dokuya zarar veren bir işlemi önlemek veya yönetmek için kullanabileceği bir antioksidan bir maddedir. Oksidatif stres, diyabetik nöropati hastalığının bir parçasıdır.

Birkaç küçük klinik çalışmada, takviyeleri veya intravenöz olarak verilen alfa-lipoik asidin tedavi etkisini test ettiler. Diyabetik nöropati hastaları ağrıyı azalttı, sinir fonksiyon testlerinde düzelmeler ve diyabetik nöropatinin diğer klinik önlemlerinde iyileşmeler sağladı.

Alfa-lipoik asit takviyeleri, tavsiye edildiği gibi alındığında genellikle güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, ciddi bir tiamin (vitamin B-1) eksikliği olduğunda bu takviyeyi kullanırsanız toksisite ortaya çıkabilir.

Doğal alfa-lipoik asit kaynakları, ıspanak, brokoli, havuç ve pancarları içerir.

Asetil-L-karnitin doğal olarak beyinde, böbreklerde ve karaciğerde üretilen kimyasal bir bileşiktir. Asetil-L-karnitin, oksidatif stresin azaltılmasında önemli bir rol oynamaktadır ve sinir hücresi fonksiyonu ve rejenerasyonunda rol aldığı düşünülmektedir.

Birkaç klinik çalışmada ya oral ablatifler ya da intravenöz olarak verilen asetil-L-karnitin’in tedavi etkisini test ettiler. Bu çalışmalarda, diyabetik nöropati hastalarında ağrı azalmış, diğer duyu problemlerinde iyileşmeler ve sinir fonksiyon testlerinde iyileşmeler görülmüştür. Bu çalışmaların bazıları, hastalığın başlangıcında tedavinin etkisinin daha fazla olduğunu göstermektedir.

Asetil-L-karnitin takviyeleri direkt olarak alındığında genellikle güvenli kabul edilir. Yan etkiler bulantı, kusma veya ajitasyon içerebilir.

Varfarin’in etkisini arttırdığı için kanla inceltici bir ilaç olan varfarin (Coumadin, Jantoven) kullanıyorsanız asetil-L-karnitin kullanmayın. Asetil-L-karnitin kullanımı, hipotiroidi olan ya da nöbet öyküsü olan hastalarda semptomları kötüleştirebilir.

D vitamininin, kemik sağlığının teşvik edilmesi, sinir fonksiyonunun düzenlenmesi ve iltihaplanmanın azaltılması gibi birçok önemli fonksiyonu vardır. D vitamini doğal olarak yalnızca birkaç gıdada bulunur, ancak pek çok gıdaya eklenir. Vücut ayrıca cilt güneş ışığına maruz kaldığında D vitamini üretir.

Birkaç yeni çalışma, D vitamini eksikliğinin diyabetik nöropatiyle güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu göstermiştir; ancak bu bağlantının nedenleri henüz anlaşılamamıştır. Artan diyetteki D vitamininin diyabetik nöropati üzerinde ne gibi bir etkiye sahip olacağı bilinmiyor. Klinik araştırmalar, D vitamini takviyelerinin kan şekeri düzeylerini kontrol altına almaya genellikle yararı olmadığını gösterdi.

D vitamini takviyeleri genelde yöneltildiği gibi alındığında güvenlidir, ancak D vitamini toksisitesi yüksek dozlardan kaynaklanabilir. Ayrıca, iltihabı tedavi etmek için kullanılan orlistat (Xenical, Alli) ve kortikosteroid ilaçlar gibi bazı ilaçların kullanımı (prednizon, hidrokortizon), D vitamini emilimini etkileyebilir ve düşük vitamin D seviyelerine neden olabilir.

Yağlı balık – somon, orkinos ve uskumru – D vitamininin iyi kaynaklarıdır. Süt, tahıllar ve diğer gıdalar sıklıkla D vitamini ile pekiştirilir.

Diyet takviyeleri ile diyabetik nöropati arasındaki ilişkiye ilişkin araştırmalar sürmekte olmasına rağmen, sağlıklı bir diyet yemenin kan şekerinizi yönetmede ve diyabetik nöropati gibi diyabet komplikasyonlarının önemli bir parçası olarak yaygın olarak kabul edilmektedir.

Doğal olarak besleyici maddeler açısından zengin ve yağ ve kalorisi az olan sağlıklı beslenme planını hedefleyin. Sağlıklı yemek planları üzerinde yoğunlaşıyor

Ayrıca, sağlıklı bir diyet yemek genellikle iyi bir planlamaya bağlıdır. Doğru gıdaları almaya, dengeli yemekler hazırlamaya ve sağlıklı yiyecekler yemeye devam etmeyi planlayın. Planlamanıza yardımcı olabilecek ipuçları şunlardır:

Doktorunu ziyaret et