Diyabetik nöropatiler: diyabetin sinir hasarı

Diyabetik Nöropatiler: Diyabetin Sinir Hasarları

Diyabetik nöropatiler nedir?

Diyabetik nöropatiler nedir ?; Diyabetik nöropatilerin nedeni nedir ?; Diyabetik nöropatilerin belirtileri nelerdir ?; Diyabetik nöropati tipleri nelerdir ?; Nöropati Vücuttaki Sinirleri Etkilemektedir; Periferik nöropati nedir ?; Otonomik nöropati nedir ?; Proksimal nöropati nedir? Fokal nöropati nedir ?; Diyabetik nöropatiler önlenebilir mi ?; Diyabetik nöropatiler nasıl teşhis edilir ?; Diyabetik nöropatiler nasıl tedavi edilir ?; Unutulmaması Gereken Hususlar;

Birçok organizasyon, hastalara ve tıp profesyonellerine destek sağlar. Diyabet Hastalıkları Organizasyonlarının tam listesini görüntüleyin (PDF, 293 KB).

Diyabetik nöropatiler, diyabetin neden olduğu bir sinir sistemi ailesidir. Diyabetli insanlar zamanla vücudun her tarafından sinir hasarı geliştirebilirler. Sinir hasarına sahip bazı insanlarda belirtiler görülmez. Diğerleri, eller, kollar, ayaklar ve bacaklarda ağrı, karınkanlık veya hissizlik hissi gibi belirtiler gösterebilir. Sinir problemleri, sindirim sistemi, kalp ve cinsel organlar da dahil olmak üzere her organ sisteminde ortaya çıkabilir.

Diyabetli kişilerin yaklaşık yüzde 60 ila 70’inde bir miktar nöropati var. Diyabetli insanlar herhangi bir zamanda sinir problemleri gelişebilir, ancak risk yaşla birlikte artmakta ve diyabet süresi uzamaktadır. Nöropatinin en yüksek oranları, en az 25 yıl diyabetliler arasında bulunur. Diyabetik nöropatiler kan şekerini kontrol etmede problem olan insanlarda kan şekeri olarak adlandırılan kişilerin yanı sıra kan şekeri ve kan basıncının yüksek olduğu kişiler ve aşırı kilolu kişilerde daha sık görülür.

Diyabetik nöropatilerin nedeni nedir?

Sebepler muhtemelen farklı diyabetik nöropati tipleri için farklıdır. Araştırmacılar, yüksek kan glukozuna maruz kalmanın uzun süre sinir hasarına neden olduğunu inceliyorlar. Sinir hasarı muhtemelen faktörlerin bir kombinasyonuna bağlıdır

Yüksek kan şekeri, uzun diyabet süresi, anormal kan yağı seviyeleri ve muhtemelen düşük insülin seviyeleri gibi metabolik faktörler; Sinirlere oksijen ve besin taşıyan kan damarlarına zarar veren nörovasküler faktörler; Sinirlerde iltihaba neden olan otoimmün faktörler; Karpal tünel sendromu gibi sinirlere mekanik hasar; Sinir hastalığına duyarlılığı arttıran kalıtsal özellikler; Sigara ya da alkol kullanımı gibi yaşam tarzı faktörleri

Ayak parmakları, ayaklar, bacaklar, eller, kollar ve parmaklarda hissizlik, karıncalanma veya ağrı; Ayakların veya ellerin kaslarının israfı; Hazımsızlık, bulantı veya kusma; Ishal veya kabızlık; Ayakta veya oturduktan sonra kan basıncında düşüşe bağlı baş dönmesi veya baygınlık; Idrara çıkma ile ilgili sorunlar; Erkeklerdeki erektil disfonksiyon veya kadınlarda vajinal kuruluk; Zayıflık

Semptomlar nöropatinin türüne ve sinirlerin etkilenmesine bağlıdır. Sinir hasarına sahip bazı insanlarda hiçbir belirtisi yoktur. Diğerleri için, ilk belirtiler sıklıkla uyuşukluk, karıncalanma ya da ayakta ağrıdır. Semptomlar başlangıçta genellikle küçüktür ve çoğu sinir hasarı birkaç yılda ortaya çıktığı için, hafif vakalar uzun süre fark edilmeyebilir. Semptomlar, duyu, motor ve otonomik veya istemsiz sinir sistemlerini içerebilir. Bazı insanlarda, özellikle fokal nöropati hastalarında ani ve şiddetli ağrı başgösterebilir.

Sinir hasarının belirtileri şunları içerebilir:

Nöropatiye bağlı olmayan, fakat sıklıkla eşlik eden belirtiler arasında kilo kaybı ve depresyon yer alır.

Periferik nöropati, diyabetik nöropatinin en yaygın türüdür; ayak parmakları, ayaklar, bacaklar, eller ve kollarda ağrıya veya duyma kaybına neden olur; Otonom nöropati, sindirim, bağırsak ve mesane fonksiyonlarında, cinsel tepkilerde ve terlemede değişikliklere neden olur. Ayrıca kalbe hizmet eden sinirleri de etkiler ve kan basıncını kontrol eder, ayrıca akciğerlerdeki ve gözlerdeki sinirleri de etkiler. Otonom nöropati aynı zamanda hipoglisemi bilinçliliğine, insanların artık düşük kan glikoz düzeyleri ile ilgili uyarı belirtilerini yaşamamasına neden olan bir duruma neden olabilir .; Proksimal nöropati uyluklarda, kalçalarda veya kalçalarda ağrıya neden olur ve bacaklarda zayıflamaya neden olur .; Fokal nöropati, bir sinirin veya bir grup sinirin ani güçsüzlüğüne neden olarak kas güçsüzlüğüne veya ağrısına neden olur. Vücutta herhangi bir sinir etkilenebilir.

ayak parmakları; Ayak; Bacaklar; eller; silâh

Diyabetik nöropati periferik, otonomik, proksimal veya fokal olarak sınıflandırılabilir. Her biri vücudun farklı kısımlarını çeşitli şekillerde etkiler.

Periferik nöropati, distal simetrik nöropati veya sensorimotor nöropati olarak da adlandırılır; kol ve bacaklardaki sinir hasarıdır. Ayaklar ve bacaklar eller ve kollardan önce etkilenebilir. Diyabetli birçok insan, bir doktordan not alabilir, ancak hiçbir belirti hissetmemek üzere nöropati bulguları gösterir. Periferik nevropati semptomları aşağıdakileri içerebilir:

Diyabetik nöropatilerin belirtileri nelerdir?

Bu belirtiler genellikle geceleri daha kötüdür.

Periferik nöropati, parmak, ayak, bacaklar, eller ve kolların sinirlerini etkiler.

Periferik nöropati, özellikle de ayak bileğinde kas güçsüzlüğüne ve refleks kaybına neden olabilir ve bu da bir kişinin yürüdüğü yolda değişikliğe neden olur. Hammertoeler ve orta ayaklının çökmesi gibi ayak deformiteleri oluşabilir. Baskı veya yaralanma fark edilmeden kaybolur ve yaralar, ayağın uyuşmuş bölgelerinde görülebilir. Bir enfeksiyon ortaya çıkarsa ve derhal tedavi edilmezse, enfeksiyon kemiğe yayılabilir ve ayağının kesilmesi gerekebilir. Küçük problemler yakalanırsa ve zamanında tedavi edilirse, birçok amputasyon önlenebilir.

Otonom nöropati, kalbi kontrol eden sinirleri etkiler, kan basıncını düzenler ve kan şekeri seviyelerini kontrol eder. Otonom nöropati diğer iç organları da etkiler ve sindirim, solunum fonksiyonları, idrara çıkma, cinsel tepki ve görme ile ilgili sorunlara neden olur. Buna ek olarak, bir hipoglisemik atak sonrasında kan şekeri düzeylerini normale döndüren sistem, hipoglisemi uyarı semptomlarının kaybolmasına neden olabilir.

Otonom nöropati, kalp, mide, bağırsaklar, mesane, cinsel organlar, ter bezleri, gözler ve akciğerlerdeki sinirleri etkiler.

Normalde kan şekeri seviyeleri 70 mg / dL’nin altına düştüğünde sarsıntı, terleme ve çarpıntı gibi semptomlar oluşur. Otonom nöropati hastalarında semptomlar ortaya çıkmayabilir, bu da hipoglisemi tanımak zorlaştırır. Nöropati dışındaki sorunlar da hipoglisemi bilinçsizliğine neden olabilir.

Kalp ve kan damarları, kan dolaşımını kontrol eden kardiyovasküler sistemin bir parçasıdır. Kardiyovasküler sistemdeki sinir hasarları, vücudun kan basıncını ve kalp atış hızını ayarlama kabiliyetine müdahale eder. Sonuç olarak, kan basıncı, oturarak veya ayakta durduktan sonra keskin bir şekilde düşebilir; bu da kişinin hafif veya soluk hissetmesine neden olur. Sinirlerin kalp atış hızını kontrol eden zararı, normal vücut işlevlerine ve fiziksel aktiviteye tepki vermek yerine kalp atış hızının yüksek kalması anlamına gelebilir.

Sindirim sisteminde sinir hasarı genellikle kabızlığa neden olur. Hasar mide boşalmasına da neden olabilir, bu durum gastroparez denir. Şiddetli gastropare, kalıcı bulantı ve kusma, şişkinlik ve iştah kaybına neden olabilir. Gastroparezi, anormal gıda sindirimine bağlı olarak kan şekeri seviyelerini büyük oranda dalgalabilir hale getirebilir.

Özofagustaki sinir hasarı, yutma güçlüğünü sağlarken bağırsaklara gelen sinir hasarları, özellikle gece vakalarında sıklıkla kontrolsüz ishal ile değişerek kabızlığa neden olabilir. Sindirim sistemi ile ilgili sorunlar kilo kaybına neden olabilir.

Otonom nöropati sıklıkla idrara çıkma ve cinsel işlevleri kontrol eden organları etkiler. Sinir hasarı, mesanenin tamamen boşalmasını önleyebilir, bakterilerin mesane ve böbreklerde büyümesine ve üriner sistem enfeksiyonlarına neden olabilir. Mesanenin sinirleri hasar gördüğünde idrar kaçırma olasılığı ortaya çıkabilir, çünkü bir kişi mesane dolduğunu hissetmeyebilir veya idrarını boşaltan kasları kontrol altına alamaz.

Otonom nöropati aynı zamanda erkeklerde ve kadınlarda cinsel tepki oranını kademeli olarak düşürebilir, ancak cinsel istek değişmeyebilir. Bir erkek, normal ejakülasyon yapmadan ereksiyon yapamaz veya cinsel doruğa erişebilir. Bir kadın uyarılma, yağlama veya orgazm ile zorluk çekebilir.

Diyabetik nöropati tipleri nelerdir?

Otonom nöropati terleme kontrol eden sinirleri etkileyebilir. Sinir hasarı ter bezlerinin düzgün çalışmasını engellediğinde, vücut sıcaklığını gerektiği gibi ayarlayamaz. Sinir hasarı ayrıca gece veya yemek yediğinizde aşırı terlemeye neden olabilir.

Kalp ve kan damarları; sindirim sistemi; idrar yolu; Seks organları; ter bezleri; Gözler; Akciğerler

Uyluklar; Kalçalar; Kalçalar; Bacaklar

Gözler; Yüz kasları; kulaklar; Pelvis ve sırt; göğüs; Karın; Uyluklar; Bacaklar; Ayak

Ağrı veya sıcaklığa duyarsızlaşma veya duyarsızlaşma; Karıncalanma, yanma veya prickling hissi; Keskin ağrılar veya kramplar; Dokunmaya aşırı duyarlılık, hafif dokunma; Denge ve koordinasyon kaybı

Gözün odaklanamaması; çift ​​görme; Bir gözün arkasında ağrı; Yüzün bir tarafında felç, Bell paralizi denir; Bel ağrısı veya pelvisde şiddetli ağrı; Uyluğun önündeki ağrı; Göğüs, karın veya yan ağrı; Ayakların dış tarafında veya ayağın içinde ağrı; Göğüs veya karın ağrısı bazen kalp rahatsızlığı, kalp krizi veya apandisit için yanılıyor

Son olarak, otonomik nöropati gözlerin öğrencilerini etkileyebilir, bu da onları ışıktaki değişime daha az tepki verici hale getirir. Sonuç olarak, bir kişi karanlık bir odada ışık yandığında veya geceleri sürüş sırasında sorun yaşayabildiğinde iyi göremeyebilir.

Nöropati Vücuttaki Sinirleri Etkilemektedir

Sinir iletimi çalışmaları veya elektromiyografi bazen sinir hasarının türünü ve derecesini belirlemeye yardımcı olmak için kullanılır. Sinir iletim çalışmaları bir sinir boyunca elektrik akımının iletilmesini kontrol eder. Elektromiyografi, kasların yakınlardaki sinirler tarafından iletilen elektrik sinyallerine ne kadar iyi tepki verdiğini gösterir. Nöropatiyi teşhis etmek için bu testlere nadiren ihtiyaç duyulmaktadır .; Kalp atış hızı değişkenliğinin kontrolü, kalbin derin nefes almasına ve kan basıncındaki ve duruştaki değişikliklere nasıl tepki verdiğini gösterir; Ultrason, iç organların bir görüntüsünü üretmek için ses dalgalarını kullanır. Örneğin mesanenin ve idrar yollarının diğer bölümlerinin bir ultrasonu bu organların yapısını değerlendirmek ve idrar boşaltımından sonra mesanenin tamamen boşalım gösterip göstermediğini gösterebilir.

Amitriptilin, imipramin ve desipramin gibi trisiklik antidepresanlar (Norpramin, Pertofrane); Duloksetin (Cymbalta), venlafaksin, bupropion (Wellbutrin), paroksetin (Paxil) ve sitalopram (Celexa) gibi diğer antidepresanlar türleri; Prekabalin (Lyrica), gabapentin (Gabarone, Neurontin), karbamazepin ve lamotrijin (Lamictal) gibi antikonvülsanlar; Opioidler ve opioid ilaçlar, örneğin kontrollü salınımlı oksikodon, bir opioid ve tramadol (Ultram), aynı zamanda bir antidepresan olarak görev yapan bir opioid

Ayakları günlük sıcak olmayan sıcak su ve hafif bir sabun kullanarak temizleyin. Ayakların ıslatılması önlenmelidir. Ayakları kurutmak ve ayak parmakları arasında yumuşak bir havlu kullanılabilir .; Kesikler, kabarcıklar, kızarıklık, şişme, kalluslar veya diğer sorunlar için ayak ve ayak parmaklarının teftişi. Bir ayna tutucusunun kullanılması ya da yere yerleştirilmesi ayakları kontrol etmede yardımcı olabilir veya başka biri ayakları kontrol etmeye yardımcı olabilir. Herhangi bir sağlık kuruluşuna herhangi bir sorun bildirilmelidir .; Ayakları nemlendirmek için losyon kullanıyor. Ayak parmakları arasında losyon almaktan kaçınılmalıdır .; Banyodan veya duştan sonra pütürlü taşlarla nazikçe mısırlar ve kalluslar doldurma; Ayak parmaklarını ayak parmaklarına kadar kesip kenarlarını bir zımpara tahtası ile her hafta veya gerektiği zaman doldurarak; Ayaklarınızı yaralarından korumak için ayakkabı veya terlik kullanın. Kalın, yumuşak, kesintisiz çorap giymek cildin tahriş olmasını önleyebilir .; Ayakkabıların iyi oturduğunu ve parmakların hareket etmesine izin verdiğini. Yeni ayakkabılar, onları bir kerede yalnızca bir saat giyerek yavaş yavaş kırılabilir .; Ayakkabıları koymadan önce ve ayakkabıların ayaklara zarar verebilecek gözyaşları, keskin kenarlar veya nesneler içermediğinden emin olmak için iç kısımlarını dikkatlice gözden geçirin.

Diyabetik nöropatiler, yüksek kan şekeri gibi şeker hastalığına özgü birçok anormalliğin neden olduğu sinir bozukluklarıdır; Nöropati vücudun her yerindeki sinirleri etkiler ve ellerde, kollarda, ayaklarda veya bacaklarda hissizlik ve bazen ağrıya neden olur; sindirim sistemi, kalp, cinsel organlar ve diğer vücut sistemleri ile ilgili sorunlar olur; Tedavi ilk önce kan şekeri seviyelerinin normal aralıkta tutulmasını içerir. İyi kan şekeri kontrolü, başka problemlerin başlamasını önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olabilir .; Ayak bakımı tedavinin önemli bir parçasıdır. Nöropatili insanlar, yaralanmalar için günlük olarak ayaklarını kontrol etmelidirler. Tedavi edilmeyen yaralanmalar, enfeksiyona bağlı ayak yaraları ve amputasyon riskini arttırır .; Sinir hasarının türüne bağlı olarak, ağrı kesici ve diğer ilaçlar da gerektiği gibi tedaviye dahildir .; Sigara, ayak problemleri ve amputasyon riskini arttırır. Bir sağlık hizmeti sunucusu, bırakma konusunda yardım sağlayabilir.

Lumbosakral pleksus nöropati, femoral nöropati veya diyabetik amiyotrofi olarak adlandırılan proksimal nöropati, genellikle gövdenin bir tarafında uyluklarda, kalçalarda, kalçalarda veya bacaklarda ağrı ile başlar. Bu tip nöropati, tip 2 diyabetlilerde ve diyabetli yaşlı erişkinlerde daha sık görülür. Proksimal nöropati, bacaklarda zayıflamaya ve yardım almadan oturmadan ayakta durmaya gidilmemesine neden olur. Zayıflık veya ağrı tedavisi genellikle gereklidir. İyileşme periyodunun uzunluğu sinir hasar türüne bağlı olarak değişir.

Fokal nöropati aniden ortaya çıkar ve spesifik sinirleri genellikle baş, gövde veya bacak gibi etkiler. Fokal nöropati neden olabilir

Fokal nöropati ağrılı ve önceden tahmin edilemez ve çoğunlukla diyabetli yaşlı erişkinlerde görülür. Bununla birlikte, haftalar ya da aylar boyunca kendiliğinden iyileşme eğilimi gösterir ve uzun vadeli hasara neden olmaz.

Diyabetli kişiler aynı zamanda sıkıştırma sendromları olarak da adlandırılan sinir kompresyonu geliştirme eğilimi gösterirler. En yaygın olanlarından biri elin uyuşma ve karıncalanmaya, bazen de kas güçsüzlüğüne veya ağrısına neden olan karpal tünel sendromudur. Tuzağa duyarlı diğer sinirler parlaklığın dış kısmında veya ayağın içinde ağrıya neden olabilir.

Periferik nöropati nedir?

Nöropatiyi önlemenin en iyi yolu kan şekeri düzeylerini normal aralığa mümkün olduğunca yakın tutmaktır. Güvenli kan şekeri seviyelerinin korunması sinirleri tüm vücuda korur.

Otonomik nöropati nedir?

Doktorlar, semptomlar ve fiziksel bir sınav temelinde nöropati teşhis eder. Muayene sırasında doktor kan basıncını, kalp atış hızı, kas kuvveti, refleksleri ve pozisyon değişiklikleri, titreşim, sıcaklık veya hafif dokunuşa duyarlılığı kontrol edebilir.

Proksimal nöropati nedir?

Uzmanlar diyabetli kişilerin periferik nöropatiyi kontrol etmek için her yıl kapsamlı bir ayak muayenesi yaptırmalarını öneriyorlar. Periferik nevropati teşhisi konan kişilere daha sık ayak muayenesi yapılması gerekir. Kapsamlı bir ayak muayenesi cildin, kasların, kemiklerin, sirkülasyonun ve ayakların sansasyonunu değerlendirir. Doktor, bir duvara iliştirilmiş bir saç fırçasına benzer bir naylon monofilamentle dokunarak veya bir iğne ile delerek ayaktaki koruyucu duyumu veya duyguyu değerlendirebilir. İğne deliği veya monofilamentin baskısını hissetmeyen insanlar koruyucu bir his kaybetti ve düzgün iyileşemeyebilecek ayak yaraları geliştirme riski taşıyor. Doktor ayrıca sıcaklık algılamasını kontrol edebilir veya titreşim algılamasını değerlendirmek için dokunmatik basıncın üzerinde daha hassas olan bir çatal kullanabilir.

Fokal nöropati nedir?

Doktor, teşhisinin bir parçası olarak başka testler de yapabilir.

İlk tedavi basamağı, daha fazla sinir hasarını önlemeye yardımcı olmak için kan şekeri seviyelerini normal aralıkta getirmektir. Kan glikozunun izlenmesi, yemek planlaması, fiziksel aktivite ve diyabet ilaçları veya insülin kan glikoz düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olacaktır. Kan şekeri ilk kontrol altına alındığında semptomlar daha da kötüleşir, ancak zamanla daha düşük kan şekeri düzeylerini korumak semptomların azalmasına yardımcı olur. İyi kan şekeri kontrolü, başka problemlerin başlamasını önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olabilir. Bilim adamları, nöropatinin altta yatan nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinirken, yeni tedaviler sinir hasarını yavaşlatmak, önlemek ya da tersine çevirmek için kullanılabilir hale gelebilir.

Takip eden bölümlerde anlatıldığı gibi ek tedavi, sinir probleminin çeşidine ve semptoma bağlıdır.

Doktorlar genellikle ağrılı diyabetik nöropatiyi oral ilaçlarla tedavi ederken, diğer tedaviler bazı insanlara yardımcı olabilir. Şiddetli sinir ağrısı olan insanlar, ilaçların veya tedavilerin kombinasyonundan yararlanabilir ve bir sağlık uzmanıyla tedavi seçenekleri hakkında konuşmayı düşünmelidir.

Diyabetik sinir ağrısını hafifletmeye yardımcı olan ilaçlar arasında şunlar sayılabilir:

Diyabetik nöropatiler önlenebilir mi?

Duloksetin ve pregabalin, özellikle ağrılı diyabetik periferik nöropatinin tedavisi için ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmıştır.

Diyabetik nöropatiler nasıl teşhis edilir?

Diyabetik nöropatiler nasıl tedavi edilir?

Unutulmaması Gereken Hususlar

İnsanlara antidepresanların sinir ağrısının hafifletilmesine yardım etmek için depresyona girmeleri gerekmez. Tüm ilaçların yan etkileri vardır ve bazıları yaşlılarda veya kalp rahatsızlığı olanlarda kullanılmamalıdır. Asetaminofen ve ibuprofen gibi reçineler üzerinde ağrı kesici ilaçlar çoğu sinir ağrısının tedavisinde iyi sonuç vermeyebilir ve ciddi yan etkilere neden olabilir, bazı uzmanlar bu ilaçlardan kaçınmayı önerir.

Deriye uygulanan, tipik olarak ayaklara uygulanan tedaviler, kapsaisin krem ​​ve lidokain yamalar içerir (Lidoderm, Lidopain). Araştırmalar, ayak için nitrat spreyleri veya yamaların ağrıdan kurtulabileceğini öne sürüyor. Bir antioksidan olan alfa-lipoik asit ve akşam çuha yağı çalışmaları, bazı hastalarda semptomları hafifletmeye ve sinir fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Yatak beşiği olarak adlandırılan bir cihaz, sayfaları ve battaniyelerin hassas ayaklara ve bacaklara dokunmasını önleyebilir. Akupunktur, biofeedback veya fizik tedavi bazı insanlarda ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Elektriksel sinir stimülasyonu, manyetik terapi ve lazer veya hafif terapi içeren tedaviler faydalı olabilir, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyarlar. Araştırmacılar ayrıca birçok yeni tedaviyi de inceliyorlar.

Hafif gastroparezik semptomları-hazımsızlık, kaşıntı, bulantı veya kusmayı gidermek için- doktorlar küçük, sık yemek yemenizi önerir; Yağlardan kaçınma; Ve az lif tüketin. Semptomlar şiddetli olduğunda, doktorlar sindirimi hızlandırmak için eritromisin, sindirimi hızlandırmak için metoklopramid, mide bulantısını veya diğer ilaçları sindirmeyi düzenleyen veya mide asidi salgısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Diyare veya diğer bağırsak sorunlarını gidermek için doktorlar tetrasiklin veya uygun diğer ilaçlar gibi antibiyotikleri reçete edebilirler.

Yavaş oturmak veya ayakta durmak, kan basıncı ve dolaşım sorunlarıyla ilişkili ışık yönlü, baş dönmesi veya bayılmayı önlemeye yardımcı olabilir. Yatağın başını kaldırmak veya elastik çorap giymek de yardımcı olabilir. Bazı insanlar diyette artmış tuzdan ve tuz tutan hormonlarla tedaviden yararlanırlar. Diğerleri yüksek tansiyon ilaçlarından yararlanmaktadır. Fiziksel tedavi, kas güçsüzlüğü veya eşgüdüm kaybı bir sorun olduğunda yardımcı olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonunu temizlemek için doktor muhtemelen antibiyotik reçete eder. Bol miktarda sıvı içmek başka bir enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacaktır. İdrar kaçırma geçiren insanlar mesaneyi ne zaman doldurduklarını tam olarak anlayamayacakları için düzenli aralıklarla, örneğin her 3 saatte bir idrar yapmaya çalışmalıdır.

Erkeklerdeki erektil disfonksiyonu tedavi etmek için doktor öncelikle hormonal bir nedeni gidermek için test yapacaktır. Nöropatinin neden olduğu erektil disfonksiyonu tedavi etmek için çeşitli yöntemler mevcuttur. Penis kan akışını arttırarak erkeklerin ereksiyona sahip olmalarına ve bakımlarını yaptırmalarına yardımcı olan ilaçlar mevcuttur. Bazıları oral ilaçlar ve diğerleri penise enjekte edilir veya penisin ucundaki üretra içine sokulur. Mekanik vakum cihazları penise olan kan akışını da artırabilir. Başka bir seçenek penise cerrahi olarak şişirilebilir veya yarı sert bir cihaz yerleştirmektir.

Vajinal yağlayıcılar, nöropati vajinal kuruluğa neden olduğunda kadınlar için yararlı olabilir. Uyarı ve orgazm ile sorunları tedavi etmek için, doktor kadınları bir jinekologa yönlendirebilir.

Nöropatili insanlar ayaklarının özel bakımını yapmalıdırlar. Ayağa kalkan sinirler vücuttaki en uzun sinirlerdir ve nöropatiden en çok etkilenen sinirlerdir. Ayaklarda sansasyon kaybı, yaralar veya yaraların fark edilmeyebileceği ve ülsere veya enfekte hale gelebileceği anlamına gelir. Dolaşım problemleri ayak ülseri riskini de arttırır. Sigara, ayak problemleri ve amputasyon riskini arttırır. Bir sağlık uzmanı sigarayı bırakmak için yardım sağlayabilir.

Birleşik Devletler’deki travmatik olmayan alt ekstremite ampütasyonlarının% 60’ından fazlası diyabetli kişilerde görülür. Nontravmatik olmayan amputasyonlar, kazadan ağır yaralanmalar gibi travmanın neden olmadığı amputasyondur. Diyabetli kişilerde 2004 yılında yaklaşık 71.000 travma dışı amputasyon gerçekleştirildi. Kapsamlı ayak bakımı programları, amputasyon oranlarını yüzde 45 ila 85 oranında azaltabilir.

Dikkatli ayak bakımı

Ayaklarının bakımını üstlenmede yardıma ihtiyacı olan insanlar, podyakrist olarak da bilinen bir ayak doktorunu görmek için randevu almayı düşünmelidirler.

Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü) ve diğer hükümet bileşenleri), birçok hastalık ve koşula ilişkin araştırmalar yürütür ve destekler.

Nedir bunlar ve sizin için doğru mudur ?; Klinik araştırmanın bir parçasıdır ve tüm tıbbi gelişmelerin kalbinde yer almaktadır. Hastalığı önlemek, tespit etmek veya tedavi etmek için yeni yollara bakın. Araştırmacılar aynı zamanda, kronik hastalıkları olan kişilerin yaşam kalitesini yükseltmek gibi bakımın diğer yönlerine bakmak için de kullanmaktadırlar. Sizin için doğru olup olmadığını öğrenin.

Ne var açık? Şu anda açık olan ve işe alım olanakları www.ClinicalTrials adresinde görülebilir.

Bu bilgi, ilaçlarla ve öngörülen hallerde tedavi ettikleri koşullarla ilgili içerikler içerebilir. Hazırlandığında, bu içerik mevcut en güncel bilgileri içermektedir. Güncellemeler veya herhangi bir ilaçla ilgili sorularınız için 1-888-INFOernment (1-888-463-6332) no’lu ABD Gıda ve İlaç İdaresi ile temasa geçin veya wwwernment adresini ziyaret edin. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

USernment herhangi bir ticari ürünü veya şirketi onaylamaz veya onaylamaz. Bu belgede görünen ticari, tescilli veya şirket adları, sağlanan bilgiler bağlamında gerekli görüldükleri için kullanılır. Bir ürün belirtilmemişse, ihmal ürünün yetersiz olduğuna işaret etmez veya ima eder.

Onlar teşekkür etmek istiyor; Peter J. Dyck, MD, Periferik Nöropati Araştırma Laboratuvarı, Mayo Kliniği Rochester, Eva L. Feldman, MD, Doktora, Nöroloji Anabilim Dalı, Michigan Üniversitesi, Aaron I. Vinik, MD, Ph.D., Strelitz Diyabet Eastern Virginia Tıp Okulu Araştırma Enstitüsü

Kasım 2013