Dock8 ciltteki bağışıklık hücrelerini harekete geçirmeye yardımcı olur

Bulgular DOCK8-eksikliği olan hastaların neden enfeksiyonlara duyarlı olduklarını açıklıyor

Arka fon

Ellis bilim insanları, eksik veya mutasyona uğradığında DOCK8 eksikliği denilen bir bozuklukla sonuçlanan bir immün hücre proteini olan DOCK8 için yeni bir rol keşfettiler. Belirsiz nedenlerden ötürü, DOCK8 eksikliği olan hastalarda ciddi ve kalıcı cilt enfeksiyonları görülür. Son araştırmada, araştırmacılar, DOCK8 eksikliğindeki bağışıklık hücrelerinin cilt gibi yoğun dokularda kolayca hareket edemeyeceğini ve hücrelerin parçalanmasına ve ölmesine neden olduğunu gösteriyor. Çalışma, The Experimental Medicine Dergisi’nin 24 Kasım 2014 tarihli çevrimiçi sayısında görülüyor.

2009 yılında, araştırmacılar, DOCK8 eksikliğini, soğuk yaraları (herpes simplex virüsü), siğiller (insan papillomavirüsü) ve zona (varicella-zoster virüsü) neden olan virüslerden kaynaklanan kalıcı cilt enfeksiyonlarını içeren ciddi sağlık sorunlarına neden olan bir bağışıklık hastalığını tespit etti. Hastalar ayrıca şiddetli egzama, alerji, astım ve kanser gelişme riski daha yüksektir. O zamanlar, araştırmacılar DOCK8’in bağışıklık sistemini nasıl etkilediğini anlamadı.

Çalışmanın Sonuçları

Araştırmacılar, kusurlu bağışıklık hücrelerini sağlıklı bir donördeki hücrelerle değiştiren kemik iliği transplantasyonunun DOCK8 eksikliği olan hastalar için etkili bir tedavi olabileceğini buldu. Bununla birlikte, bazı hastalar eşleşen bir donör bulamıyor veya nakil için güvenle hastalanamıyorlar. DOCK8’in bağışıklık sistemindeki rolünü anlamakla araştırmacılar gelecekte daha iyi terapiler geliştirebilirler.

Önemi

Araştırmacılar DOCK8 eksikli hastaların diğer bağışıklık yetersizliği hastalıkları olan hastalara oranla ciddi cilt enfeksiyonları yaşadıklarını fark ettiler. Cilt sıkı bir lif ağı ve birbirine geçen hücreler içerir. T ve NK hücreleri olarak adlandırılan bağışıklık hücreleri, normalde deriyi devriye gezer ve hastalıklara neden olan virüslere karşı koruma sağlar. Bu hücreler kolaylıkla hareket edemezlerse cildin sağlığı tehlikeye atılır.

Araştırmacılar, DOCK8 eksikliği olan bağışıklık hücrelerinin kapalı ortamlarda hareket etme yeteneğini inceledi. DOCK8 eksik T ve NK hücrelerinin şekillerini koruyamadığını, hücrelerin uzamasına, parçalanmasına ve ölmesine neden olduğunu keşfettiler. Bu hücre ölümü tipi hiç bildirilmedi ve araştırmacılar sitothripsis veya “hücre parçalamayı” adını verdi. Araştırmacılar, DOCK8’in bir hücrenin bütünlüğünü koruması için gerekli olan diğer proteinleri de tespit ettiler.

Sonraki adımlar

Çalışma, bağışıklık sisteminde DOCK8 için belirgin bir rol tespit etti. DOCK8 eksik veya mutasyona uğradığında, T ve NK hücreleri, bağışık hücrelerin viral enfeksiyonları temizlemesini önleyen cilt gibi yoğun dokular arasında hareket edemez. Buna ek olarak, araştırmacılar sitotripsis adı verilen ve diğer hastalıklarda da rol alabilecek yeni bir hücre ölüm şekli tespit ettiler.

Theernment araştırmacılar DOCK8 ciltteki viral enfeksiyonlara karşı savaşırken bağışıklık hücrelerini korumak için diğer proteinlerle nasıl çalıştığını daha ayrıntılı olarak inceliyorlar. Bu çalışma, araştırmacıların DOCK8 eksikliği olan insanlar için daha iyi tedaviler geliştirmelerini ve bu enfeksiyonları yaşayan diğer kişilerin daha iyi tedavi edilebilmesini sağlamayı vaat ediyor.

Referans

Zhang Q, Dove CG, Hor JL, Murdock HM, Strauss-Albee DM, Garcia JA, Mandl JN, Grodick RA, Jing H, Chandler-Brown DB, Lenardo TE, Crawford G, Matthews HF, Freeman AF, Cornall RJ, Germain RN, Mueller SN ve Su HC. DOCK8, cilt antiviral immünitesi için lenfosit şeklini bütünlüğünü düzenler. Deneysel Tıp Dergisi (2014)

Dr. Su’nun Laboratuarı