Doksisiklin (subgingival yol) tanımlama ve marka isimleri

Doksisilin, periodontal hastalığa (dişetinizin bir hastalığı) yardımcı olmak için kullanılır. Periodontal hastalık, sakız soyunun altında büyüyen bakterilerden kaynaklanır. Doxycycline, bakteri sayısını büyütmekten alıkoyarak çalışır. Bakteri miktarını düşürmek, ağızda iltihaplanmayı ve şişmeyi ve dişlerin etrafındaki kanamayı azaltmaya yardımcı olur. Doksisilin, ceplerin derinliğini azaltmak için dişlerin yanına derin sakız ceplerine yerleştirilir.

Bu ilaç diş hekiminiz veya diğer ağız sağlığı uzmanlarınız tarafından uygulanacaktır.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

8 yaşından küçük bebekler ve çocuklar için kullanım önerilmemektedir. Doksisiklin gibi tetrasiklinler, dişlerde kalıcı renk değişikliğine neden olabilir ve kemiklerin büyümesini yavaşlatabilir. Doksisiklinin güvenilirliği ve etkinliği, 8 yaş ve üzerindeki çocuklarda kurulmamıştır.

Kit

Geriatrik hastalarda yaşın doksisiklinin etkileri ile ilişkisi hakkında hiçbir bilgi mevcut değildir.

Alerjiler

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Geriyatrik

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Diğer Etkileşimler

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Doxycycline periodontal sistem diş hekiminiz tarafından dişlerin yanındaki bir veya daha fazla sakız çantasına yerleştirilir. Sistemi yerinde tutmaya yardımcı olması için üst kısmına bir diş sosu veya yapıştırıcı yerleştirilir. Tedavi dört ay sonra tekrar edilebilir.

Doksisiklin periodontal sistemin tedavi süresi, diş hekiminizin eklemesinden yedi gün sonra gerçekleşir. 7 gün geçmeden önce sistem gevşekçe veya düşerse diş hekiminize danışın.

Doxycycline periodontal sistem diş hekimi tarafından çıkarılmasına gerek yoktur; çözülür. Sistemi yerinde tutan diş sosu veya yapışkan doğal düşebilir. Bununla birlikte, diş sosu veya yapıştırıcı 7 gün sonra hala mevcutsa diş hekimi tarafından çıkarılmalıdır.

İlaç ağzınıza yerleştirildikten sonra, ilacın dışarı çıkmasına neden olabilecek herhangi bir işlemi önlemeye çalışın. Örneğin

Bu ilacı alırken diş hekiminizin ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Herhangi bir diş randevusu kaçırmayın.

Hamileliğiniz sırasında (özellikle gebeliğinizin son yarısı boyunca) bu ilacı kullanmak doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Tedavi alanlarında ağrı, şişme veya başka problemleriniz varsa mümkün olan en kısa sürede diş hekiminize danışın.

Östrojen içeren oral kontraseptifler (doğum kontrol hapları) doxycycline periodontal sistemi kullanırken bunları alırsanız düzgün çalışmayabilir. Hamileliğinizi önlemek için, doxycycline periodontal sistemi yerinde iken, doğum kontrolünün başka bir formunu (örn. Prezervatif, diyafram veya kontraseptif köpükler veya jöle) kullanın. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Doksisiklini periodontal sistem aldıktan sonraki 7 gün boyunca diş ipi kullanmayın veya tedavi edilen dişleri fırçalamayın. Fırçalama veya diş ipi sistemi gevşetebilir veya düşmesine neden olabilir.

Doksisiklinal gibi tetrasiklinler cildinizin normalden daha güneş ışığına karşı daha duyarlı olmasına neden olabilir. Kısa süre güneş ışığına maruz kalma, ciltte kızarıklık, kaşınma, kızarıklık veya ciltteki diğer renk değişikliklerine veya şiddetli güneş yanığına neden olabilir. Doksisiklin periodontal sistemden 7 gün sonra

Doz cyclisin periodontal sistemin 7 günlük tedavisinden sonra 2 hafta ila birkaç ay veya daha uzun süre güneş ışığına veya güneş lambalarına duyarlı olabilirsiniz. Ciddi bir reaksiyonunuz varsa, diş hekiminize veya doktorunuza danışın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.