Doksorubisin intravenöz

DOXOrubicin hidroklorür her 3 haftada bir uygulandığında DOXOrubicin hydrochloride ile 300 ila 500 mg / m2 (2) kümülatif dozlarda% 1 ila% 20 oranında miyokard hasarı meydana gelebilir. Eşzamanlı kardiyotoksik tedaviyle kardiyomiyopati riski daha da artar. Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonunu (LVEF) DOXOrubicin hydrochloride ile tedavi öncesi ve düzenli olarak ve sonrasında değerlendirin. İkincil akut miyelojenik lösemi (AML) ve miyelodisplastik sendrom (MDS), DOXOrubicin hydrochloride dahil antrasiklinlerle tedavi edilen hastalarda daha sık görülür. DOXOrubicin hidroklorürün ekstravazasyonu ciddi doku hasarı ve geniş eksizyon ve cilt grefti gerektiren nekroza neden olabilir. Hemen ilacı bitirin ve etkilenen bölgeye buz koyun. Şiddetli enfeksiyon, septik şok, transfüzyon gereksinimi, hastaneye yatma ve ölümle sonuçlanan ciddi miyelosüpresyon ortaya çıkabilir.

Doksorubisin için kullanır

Terapötik Sınıf: Antineoplastik Ajan

Kimyasal Sınıf: Antrasiklin

Doxorubicin, antineoplastikler olarak bilinen ilaç grubuna dahildir. Vücut tarafından yok edilen kanser hücrelerinin büyümesine müdahale ediyor gibi görünüyor. Normal vücut hücrelerinin büyümesi doksorubisinden de etkilenebileceğinden, diğer etkiler de ortaya çıkar. Bunlardan bazıları ciddi olabilir ve doktorunuza bildirilmelidir. Saç dökülmesi gibi diğer etkiler ciddi olmayabilir, ancak endişeye neden olabilir. Bazı etkiler, ilaç kullanıldıktan aylar veya yıllar sonra ortaya çıkmayabilir.

Doksorubisin ile tedaviye başlamadan önce, doktorunuz ve doxorubicin’in faydalarından ve bunun kullanim risklerinden bahsetmelisiniz.

Doksorubisin yalnızca doktorunuzun doğrudan gözetimi altında veya size sağlanacaktır.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanımlar ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen, doksorubisin aşağıdaki tıbbi durumları olan bazı hastalarda kullanılır

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Doksorubisin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Doksorubisin kullanmadan önce

Doksorubisin veya başka ilaçlara karşı alışılmadık veya alerjik bir reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, çocuklarda doksorubisin enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak çocuklara özgü problemleri göstermedi. Bununla birlikte, doxorubicin enjeksiyonunun etkilerine karşı genellikle daha hassas olan 2 yaşından küçük çocuklarda kalp problemleri ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda doksorubisin enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayan geriatrik spesifik problemleri göstermedi.

Emzirmeyi emziren kadınlar üzerinde yapılan çalışmalar, bebeğin zararlı etkileri olduğunu göstermiştir. Doksorubisin kullanırken, bu ilacın alternatifi reçete edilmeli veya emzirmeyi bırakmalısınız.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Doksorubisin aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık bakımı uzmanınızın bilmeniz özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Doksorubisin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Dozorubisin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Doksorubisin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Dozorubisin’i aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanıldığında, doktorunuz dozu değiştirir veya doksorubisin kullanım sıklığını değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı doksorubisin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı size hastane veya kanser tedavisi merkezinde doksorubisin verecektir. Doksorubisin, damarlarınızda bir iğne ile verilir.

İlaç genellikle 21 ila 28 günde bir verilir. Mide bulantısını ve kusmayı önlemeye yardımcı olacak başka ilaçlar da alabilirsiniz.

Doksorubisin bazen bazı diğer ilaçlarla birlikte verilir. İlaç kombinasyonu alıyorsanız, her birini doğru zamanda almanız önemlidir. Bu ilaçlardan bazılarını ağız yoluyla alıyorsanız, doktorunuzdan size doğru zamanda onları almanın bir yolunu bulmanıza yardım etmesini isteyin.

Doksorubisin kullanırken doktorunuz daha fazla idrar içeceğiniz fazladan sıvı içmenizi isteyebilir. Bu, böbrek sorunlarının önlenmesine yardımcı olur ve böbreklerinizin iyi çalışmasını sağlar.

Doksorubisin bir hasta bilgi broşürü ile birlikte gelmelidir. Bu bilgiyi okumanız ve anlamanız çok önemlidir. Anlamadığınız her şeyi doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

Doksorubisin, sabit bir programda verilmelidir. Bir dozu kaçırırsanız veya ilacınızı kullanmayı unuttuysanız, talimatlar için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.

Doktorunuzun doxorubicin’in düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Doksorubisin’in Doğru Kullanımı

Hamileyken doxorubicin’i kullanmak doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Siz veya eşinizin tedavi sırasında ve son doksorubisin dozundan 6 ay sonra hamile kalmasını önlemek için etkin bir doğum kontrol yöntemi kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Toksorubisin, kalp yetmezliğine yol açan geri dönüşü olmayan kalp kası hasarına neden olabilir. Bu, diğer kalp problemleriniz varsa, göğsünüze radyasyon tedavisi gören veya halen radyasyon terapisi görüyorsa veya başka kanser ilaçları aldıysanız ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir. Göğüs ağrısı, azalmış idrar çıkışı, düzensiz kalp atışı, zor nefes darlığı, hızlı kilo artışı veya el, ayak bileği veya ayak şişmeniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Doksorubisin, akut miyeloid lösemi (AML) veya miyelodisplastik sendrom (MDS) gibi yeni kanser riskini artırabilir. Bu riskle ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Eğer doksorubisin kazayla içine enjekte edildiği damardan dışarı sızarsa, bazı dokulara zarar verebilir ve yara izine neden olabilir. Enjeksiyon yerinde kızarıklık, ağrı veya şişlik fark ederseniz hemen doktora veya hemşireye söyleyin.

Doksorubisin ile tedavi altına alınırken ve tedavinizi bıraktıktan sonra, doktorunuzun onayı olmadan aşılar (aşılar) yoktur. Doksorubisin vücudunuzun direncini düşürebilir ve bağışıklamanın önlenmesi için verilecek enfeksiyonu bulma şansınız var demektir. Ayrıca, çocuk felci virüsünü size verebilecek bir şans olduğundan, evde yaşayan diğer insanlara oral polio aşısı yapılmamalıdır. Ayrıca, son birkaç ay içinde ağız fısıtı aşısı yaptırmış kişileri kullanmaktan kaçının. Onların yanına yaklaşmayın ve onlarla aynı odada uzun süre kalmayın. Bu önlemleri alamazsan, burun ve ağzı kaplayan koruyucu bir yüz maskesi takmayı düşünmelisin.

Doksorubisin, kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir ve bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Doksorubisin, tümör lizis sendromu olarak adlandırılan ciddi bir reaksiyona neden olabilir. Bunu önlemek için doktorunuz sana bir ilaç verebilir. İdrar miktarınız, eklem ağrısı, sertlik veya şişme, bel çevresi, yan veya karın ağrısı, hızlı kilo artışı, ayakların veya bacaklarda şişme veya alışılmadık bir yorgunluk veya azalma varsa hemen doktorunuzu arayın. Zayıflık.

Doksorubisin, yapılan sperm miktarını azaltabilir ve bir erkeğin çocuğunu babasına verme yeteneğini etkileyebilir. Ayrıca kadınlarda erkenden menopoza neden olabilir. Çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız doksorubisin kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Doksorubisin Kullanırken Önlemler

Doksorubisin, idrardaki kιrmιzι renkte renklendirir; bu da kιyafete neden olabilir. Bu kan değil. Beklenen ve sadece her bir doz verildikten sonra 1 veya 2 gün sürer.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Doksorubisin kullanımını bıraktıktan sonra yine de dikkat edilmesi gereken bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu süre zarfında, aşağıdaki yan etkileri fark ederseniz derhal doktorunuza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Doksorubisin Yan Etkiler

Doksorubisin

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Meme Kanseri Metotreksat, Tamoksifen, Anastrozol, Letrozol, Arimidex, Taxol

Akut Lenfoblastik Lösemi metotreksat, Gleevec, imatinib, doksorubisin, merkaptopurin, Adriamisin

Bronkojenik Karsinoma doksorubisin, Adriamisin

Mesane kanseri sisplatin, doksorubisin, adriamisin, mitomisin, Platinol