Dosetaksel (intravenöz yol) tanım ve marka isimleri

Dosetaksel enjeksiyonu meme kanseri, küçük hücreli dışı akciğer kanseri, baş-boyun kanseri, mide (mide) kanseri ve prostat kanseri tedavisinde kullanılır. Docetaxel, diğer kanser ilaçlarıyla birlikte kullanılabilir.

Docetaxel, antineoplastikler (kanser ilaçları) adı verilen ilaç grubuna dahildir. Vücut tarafından sonunda yok edilen kanser hücrelerinin büyümesine müdahale eder. Normal hücrelerin büyümesi dosetaksel tarafından da etkilenebileceğinden, istenmeyen diğer etkiler de ortaya çıkabilir.

Bu ilaç sadece doktorunuz tarafından doğrudan denetime tabi tutulur veya verilir.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanımlar ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen, dosetaksel enjeksiyonu aşağıdaki tıbbi durumları olan bazı hastalarda kullanılır

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Çözüm; Çözelti İçin Toz

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Alerjiler

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, çocuklarda dosetaksel enjeksiyonunun kullanımını sınırlayacak çocuklara özel problemler göstermedi.

Pediyatrik

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda dosetaksel enjeksiyonunun kullanımını sınırlayan geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların, istenmeyen etkilere ve yaşa bağlı karaciğer, böbrek veya kalp problemlerine sahip olma olasılığı daha fazladır ve bunlar dosetaksel enjeksiyonu alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyumu gerektirir.

Geriyatrik

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer Etkileşimler

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Kanseri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar çok güçlüdür ve birçok istenmeyen etkiye sahip olabilirler. Bu ilacı almadan önce, tüm riskleri ve faydaları anladığınızdan emin olun. Tedaviniz sırasında doktorunuzla yakın çalışmanız önemlidir.

Bu ilacı bir hastane veya kanser tedavi merkezinde alacaksınız. Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık profesyoneli size bu ilacı verecektir. Bu ilaç damalarından birine yerleştirilen bir iğne ile verilir.

Ayrıca docetaxel’in istenmeyen etkilerini önlemek için birkaç gün steroid bir ilaç verilecektir. Steroidin nasıl alınacağı ile ilgili talimatlara dikkatle uyun. Steroid almayı unutursanız, dozu almadan önce doktorunuza bildirin.

Bu ilaç bir hasta bilgi broşürüyle birlikte verilmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Docetaxel geçici olarak kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Bu ilaç, kullanımdan sonraki kan yıllarında lösemi veya diğer sorunlara bağlı olarak kan sayımlarında değişikliklere neden olabilir veya kan kanseri türü olan Akut Myeloid Lösemi (AML) riskini artırabilir. Bu riskle ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Kaşıntı, kaşıntı, ateş veya titreme, nefes darlığı veya yutkunma sorunu, hızlı veya düzensiz bir kalp atışı veya elinizde, yüzünüzde, ağızınızda veya boğazda şişme varsa bu doktorunuzu hemen arayın.

Dosetaksel ödem veya sıvı tutmaya neden olabilir; bu da vücudunuzun fazla su tutması anlamına gelir. Hızlı kilo alma, nefes darlığı, göğüs ağrısı veya rahatsızlık, aşırı yorgunluk veya zayıflık, düzensiz solunum, düzensiz bir kalp atışı veya el, bilek, ayak bilekleri veya ayakların aşırı şişmesi durumunda hemen doktorunuza danışın.

Ciddi cilt reaksiyonları bu tıpta görülür. Bu ilacı aldıktan sonra kollarında veya bacaklarında kabarcıklanma, soyma veya kırmızı deri döküntüsü varsa derhal doktorunuza bildirin.

Yanma, uyuşma, karıncalanma veya kollarda, ellerde, bacaklarda veya ayaklarda ağrılı duyularınız varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar, periferik nöropati adı verilen bir rahatsızlığın belirtileri olabilir.

Görme bulanıklığı, görme bulanıklığı, okuma zorluğu veya bu ilaçla göz ağrısı gibi hallerde doktorunuza hemen bildirin. Bunlar kistoid maküler ödem olarak adlandırılan ciddi bir göz problemi semptomları olabilir.

Bu ilaç, bazı kişilerin uyuşuk, baş dönmesi veya normalden daha az uyarı halini almasına neden olan alkol içerir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınız döndüğünde ve uyanık değilseniz tehlikeli olabileceği başka şeyleri yaptığınızdan emin olun.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.