Drospirenon ve etinil östradiol

Sigara kullanımı, oral kontraseptif kullanımdan kaynaklanan ciddi kardiyovasküler olay riskini artırır. Bu risk, özellikle 35 yaş üstü kadınlarda ve sigaranın içilmesiyle birlikte yaşla birlikte artar. 35 yaşın üstünde ve sigara içen kadınlar oral kontraseptif kullanmamalıdır.

Drospirenon ve etinil estradiol için

Terapötik Sınıf: Monofazik Kontraseptif Kombinasyon

Farmakolojik Sınıf: Progestin

Drospirenon ve etinil östradiol, en az 14 yaşında kadınlarda adet öncesi disforik bozukluk (PMDD) ve akne tedavisinde de kullanılır. PMDD, adet öncesi sendromunun (PMS) şiddetli bir şeklidir. PMDD’li hastalar menstrüel akış başlamadan 10 ila 14 gün önce ciddi duygusal ve fiziksel belirtilere sahip olabilirler.

Hiçbir kontraseptif yöntem% 100 etkili değildir. Ameliyatın steril olması veya cinsel ilişkide bulunulmaması gibi doğum kontrol yöntemleri, doğum kontrol haplarından daha etkilidir. Doktorunuzla doğum kontrolüne ilişkin seçeneklerinizi tartışın.

Drospirenon ve etinil östradiol, AIDS’i veya cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkları önlemez. Korunmasız cinsel temas sonrası gibi acil kontrasepsiyon olarak yardımcı olmaz.

Drospirenon ve etinil östradiol yalnızca doktorunuzun reçetesiyle edinilebilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Drospirenon ve etinil östradiol için aşağıdakiler düşünülmelidir

Drospirenon ve etinil estradiol kullanmadan önce

Drospirenon ve etinil östradiol veya başka ilaçlara karşı alışılmadık veya alerjik bir reaksiyon geçirmeniz durumunda doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediyatrik popülasyonda, yaşın drospirenon ve etinil östradiol kombinasyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Bununla birlikte, gençlerin bu ilacın yararlılığını sınırlayacak çocuklara özel problemler beklenmemektedir. Drospirenon ve etinil östradiol, genç kızlarda doğum kontrolü için kullanılabilir, ancak menstruasyon başlamadan önce kullanılmamalıdır.

Geriatrik popülasyonda yaşın drospirenon ve etinil estradiol kombinasyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Drospirenon ve etinil östradiol, yaşlı kadınlarda kullanılmamalıdır.

Emzirmeyi emziren kadınlar üzerinde yapılan çalışmalar, bebeğin zararlı etkileri olduğunu göstermiştir. Drospirenon ve etinil östradiol kullanırken, bu ilacın alternatifi önerilmeli veya emzirmeyi bırakmalısınız.

Araştırmalar, bu ilacın süt üretimini veya bileşimini değiştirebileceğini önermektedir. Bu ilacı alternatif olarak kullanmazsanız, bebeği yan etkileri ve yeterli sütü alması için izlemelisiniz.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Drospirenon ve etinil östradiol kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık bakımı uzmanınızın bilmeniz özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Drospirenon ve etinil östradiolü aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Drospirenon ve etinil östradiolü aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Drospirenon ve etinil estradiol’ü aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkiler riskini artırabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Drospirenon ve etinil östradiolün aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkiler riski taşır ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanıldığında doktorunuz doz değişikliği yapabilir veya drospirenon ve etinil östradiolü ne sıklıkta kullandığınızdan veya yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında size özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı drospirenon ve etinil östradiolün kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Oral kontraseptiflerin mümkün olduğunca güvenli ve güvenilir olmasını sağlamak için, bunları nasıl ve ne zaman alacağınızı ve hangi etkilerin beklenileceğini anlamalısınız.

Drospirenon ve etinil östradiol hasta talimatlarıyla birlikte verilir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Drospirenon ve etinil östradiol blister ambalajlarda bulunur. Her kabarcıklı paket, kabarcık paketine yönlendirilenle aynı sırada alınması gereken farklı renklere sahip 28 tablet içerir.

Drospirenon ve etinil östradiol kullanmaya başladığınızda, gebelik önlenmeden önce vücudunuzun ayarlanması en az 7 gün sürer. Hapların ilk devrinin ilk 7 günü boyunca, prezervatif, spermisit veya diyafram gibi ikinci bir gebelikten koruma yöntemi kullanın.

Drospirenonu ve etinil estradiol’ü her gün aynı saatte, akşam yemeğinden sonra veya yatmadan önce alın. Drospirenon ve etinil östradiolü gıdalarla ya da gıdalar almadan alabilirsin.

Hapınızı 24 saatten fazla atlayın veya geciktirmeyin. Bir dozu kaçırırsanız, hamile kalabilirsiniz. Haplarınızı almayı veya başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmayı hatırlamanıza yardımcı olması için doktorunuza danışın.

Drospirenon ve etinil östradiolün doğru kullanılması

Hapınızı ilk aldığınızda hafif kanama veya lekelenme olabilir.

Özellikle ilk birkaç ayda, drospirenon ve etinil östradiolü kullandığınız zaman hasta veya mide bulantısı hissedebilirsiniz. Bulantı devam ediyorsa ve gitmiyorsa, doktorunuzu arayın.

Drospirenon ve etinil östradiolü aldıktan 3-4 saat içinde kusarsanız veya ishali varsa, hasta broşüründeki talimatları izleyin veya doktorunuzu arayın.

Yasmin® veya Yaz®’ı kullanmaya, hormonal yöntemle (ör. Başka bir hap, yama, vajinal halka) geçiş yapıyorsanız, dönemin ilk gününde drozirenon ve etinil östradiolü kullanın. Sürenize başlamayın, gebelik testi için doktorunuza danışın. Vajinal yüzük veya yama kullandıysanız, yüzük veya yama çıkarıldığı gün hapları alın. Ayrıca, drospirenon ve etinil östradiol kullandığınız ilk 7 gün boyunca ikinci bir doğum kontrolü yöntemi (örn., Prezervatif, diyafram, sperm öldürücü) kullanmanız gerekir.

Progestin kullanan bir yöntem (örn., Progestin içeren hap, implant, enjeksiyon, intrauterin sistem) ile Yasmin® veya Yaz® kullanmaya geçiyorsanız, bir sonraki progestin hapını alacağınız günde ilaçları kullanınız, Veya İmplant veya RİA’nın kaldırıldığı günde veya bir sonraki enjeksiyona sahip olduğunuz gün. Ayrıca, drospirenon ve etinil östradiol kullandığınız ilk 7 gün boyunca ikinci bir doğum kontrolü yöntemi (örn., Prezervatif, diyafram, sperm öldürücü) kullanmanız gerekir.

Drospirenon ve etinil östradiol dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece drospirenon ve etinil östradiolün ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Doktorunuz menstrüel döneminizin ilk gününde (Gün 1 başlangıcı olarak anılır) veya menstrüel döneminizin başladığı ilk Pazar gününe (Pazar başlangıcı denir) dozunuza başlamanızı isteyebilir. Belli bir günde başladığınızda, bir dozu özleseniz bile bu çizelgeyi izlemeniz önemlidir. Programınızı tek başınıza değiştirmeyin. Kullandığınız program uygun değilse, değiştirme konusunda doktorunuza danışın. Pazar başlangıcında, ilk 7 gün boyunca başka bir doğum kontrolü formu (ör. Kondom, diyafram, spermisit) kullanmanız gerekir.

Drospirenon ve etinil östradiol kullanırken alınacak önlemler

Bir sonraki rejim başladığında ve haftanın aynı gününde sonraki 28 günlük tedaviye başlanmalı ve aynı programa uymalısınız.

Talimatlar için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Drospirenon ve etinil östradiolün düzgün çalışıp çalışmadığını ve istenmeyen etkilere neden olmamasını sağlamak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu ziyaretler genellikle her 6 ila 12 ayda bir olacak, ancak bazı doktorlar daha sıklıkla talep ediyor. Drospirenon ve etinil estradiol kullanırken doktorunuz kan basıncınızı kontrol etmek isteyebilir.

Drospirenon ve etinil östradiol Yan Etkiler

Drospirenon / etinil östradiol

Hamileliği önlemek için drospirenon ve etinil östradiol kullansanız da, hamile iken drospirenon ve etinil östradiol kullanmanın doğmamış bebeğe zarar verebileceğini bilmelisiniz. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin. Drospirenon ve etinil estradiol kullanmaya başlamadan önce 4 hafta içinde bebeğiniz olup olmadığını doktorunuzun bildiğinden emin olun.

Kullanımın ilk 3 ayında düzenli menstrüasyon süreleri arasında çeşitli miktarlarda vajinal kanamalar olabilir. Buna bazen hafif olduğunda lekelenme denir veya ağır olduğunda daha hızlı kanama denir.

Menstrüel bir dönemi kaçıracağınız zaman hemen doktorunuza danışın. Bir veya daha fazla tablet atladıysanız ve haplarınızı tam olarak belirtilen şekilde almamışsanız cevapsız dönemler oluşabilir. Arka arkaya iki kere kaçırsanız, doktorunuzla konuşun. Hamilelik testine ihtiyacınız olabilir.

Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, hemen drospirenon ve etinil estradiol almayı kesip doktorunuza danışın.

Sigara içiyorsanız veya 35 yaşın üzerindeyseniz drospirenon ve etinil estradiol kullanmayınız. Drospirenonu içeren doğum kontrol haplarını kullanırken sigara içerseniz, kan pıhtısı, kalp krizi veya inme riskini artırırsınız. Şeker hastalığınız varsa, yüksek tansiyonunuz varsa, yüksek kolestrolünüz varsa veya fazla kiloluysanız, 35 yaşın üzerindeyseniz riskiniz daha da yüksektir. Sigarayı bırakmanın yolları hakkında doktorunuzla konuşun. Şeker hastalığınızı kontrol altında tutun. Kilonuzu ve kan kolesterol seviyenizi kontrol etmek için diyet ve egzersiz hakkında doktorunuza danışın.

Drospirenon ve etinil estradiol kullanılması, özellikle ilk 6 aylık kullanımda, kan pıhtılaşması sorunlarınız riskini artırabilir. Drospirenon ve etinil östradiol içeren bir doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, bu risk daha yüksek olabilir. Drospirenon ve etinil östradiol kullanmayı bırakın ve göğüs, kasık veya bacaklarda, özellikle de buzağılarda, nefes darlığında, ani, şiddetli bir baş ağrısı, bulaık konuşmada, açıklanamayan ani, açıklanamayan nefes darlığında ağrı varsa hemen doktorunuza danışın. , Ani bir koordinasyon kaybı veya görme değişikliği ile birlikte drospirenon ve etinil östradiol kullanılır.

Kontak lens kullanıyorsanız veya bulanık görme, okunmada zorluk veya görme sırasında meydana gelen herhangi bir değişiklik tedavi sırasında veya sonrasında doktorunuza danışın. Doktorunuz bir göz doktorunun gözlerinizi kontrol etmesini isteyebilir.

Drospirenon ve etinil östradiol kullanmayı bırakın ve üst mide, karanlık idrar veya soluk tabure veya sarı gözlerde veya deride ağrı veya hassasiyet varsa derhal doktorunuzla görüşün. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Eski bir reçeteyi tekrar doldurmadan önce, özellikle de hamilelik sonrasında doktorunuzla görüşün. Başka bir fizik muayene gerekecek ve doktorunuz reçetenizi değiştirebilir.

Drospirenon ve etinil östradiol kullandığınızı bilen doktor veya diş hekiminin sizi tedavi ettiğinden emin olun. Bazı tıbbi testlerin sonuçları drospirenon ve etinil estradiol’den etkilenecektir. Ayrıca, önemli cerrahi girişimlerden en az 4 hafta önce ve 2 hafta sonra drospirenon ve etinil östradiol kullanımını durdurmanız gerekebilir.

Drospirenon ve etinil östradiol deri renginin değişmesine neden olabilir. Açık havada güneş kremi kullanın. Güneş lambaları ve bronzlaştırıcı yataklardan kaçının.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz satılmaktadır (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (ör. St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi X Gebelikte kullanılmaz

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

WADA Sınıfı WADA Anti-Doping Sınıflandırması

Akne doxycycline, clindamycin topikal, eritromisin topikal, tetrasiklin topikal, minosiklin

Adet Düzensizlikleri Yaz, traneksamik asit, Yasmin, Mikrogestin Fe 1/20, Gildess Fe 1/20, Necon 1/35

Doğum Kontrol Mirena, Depo-Provera, medroksiprogesteron, Provera, Nexplanon, NuvaRing

Adet öncesi disforik bozukluk sertralin, zoloft, prozak, fluoksetin, paroksetin, yaz