Durahist d: kullanır, dozaj ve yan etkiler

Durahist D nedir?

Deksklorfeniramin, vücuttaki doğal kimyasal histamin miktarını azaltan bir antihistaminik bileşiktir. Histamin, hapşırma, kaşınma, sulanmış gözler ve burun akıntısı belirtileri üretebilir. Metscopolamine, hapşırma, burun akışı ve postnazal damlamaya neden olan vücudun sıvılarının salgılanmasını azaltır. Psödoefedrin, burun pasajlarındaki damarları küçülen bir dekonjestendir. Genişletilmiş kan damarları burun tıkanıklığına (tıkalı burun) neden olabilir.

Durahist D alerjiler, yaygın soğuk algınlığı veya grip kaynaklı burun akıntısı veya tıkanıklığı, hapşırma, sulanmış gözler ve sinüs tıkanıklığı tedavisinde kullanılır.

Durahist D, burada listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Önemli bilgi

Furazolidon (Furoxone), izokarboksazid (Marplan), fenelzin (Nardil), rasagilin (Azilect), selegilin (Eldepryl, Emsam, Zelapar) veya tranilsipromin gibi bir monoamin oksidaz inhibitörü (MAOI) kullandıysanız Durahist D’yi almayınız Parnate) son 14 gün içinde. Tehlikeli bir ilaç etkileşimi oluşabilir, bu da ciddi yan etkilere neden olabilir.

Durahist D’nin bazı yan etkilerini artırabilir. Bu ilaçları kullanmadan önce, sizi uykulu hale getiren diğer ilaçları düzenli olarak kullanırsanız (soğuk algınlığı veya alerji tıbbı, narkotik ağrı kesici ilaç, uyku hapları, kas gevşeticiler ve Nöbetler, depresyon veya anksiyete için ilaç). Metodkopamin tarafından uykusuzluğa neden olabilirler.

Durahist D kullanırken diğer soğuk algınlığı veya alerji tıbbı kullanmadan önce bir doktora veya eczacınıza danışın. Antihistaminikler ve dekonjestanlar birçok kombinasyon ilaçlarında bulunur. Belirli ürünleri birlikte almak, belirli bir ilacın çok fazla olmasına neden olabilir. Bir tıbbın antihistaminik veya dekonjestan olup olmadığını görmek için etiketi kontrol edin.

Doktorunuzun tavsiyesi olmadan diyet hapları, kafein hapları veya diğer uyarıcıları (DEHB ilaçları gibi) almaktan kaçının. Durahist D’de bulunan dekonjestanla birlikte uyarıcı alarak, istenmeyen yan etkiler riskini artırabilir.

Bu ilacı almadan önce

Durahist D’yi üst üste 7 günden fazla sürmeyin. Belirtileriniz düzelmezse veya kötüleşirse ve aynı zamanda bir ateşiniz varsa doktorunuzla konuşun.

Dexchlorpheniramine, metodkopamin veya psödoefedrin için alerjiniz varsa Durahist D’yi kullanmamalısınız. Furazolidon (Furoxone), izokarboksazid (Marplan), fenelzin (Nardil), rasagilin (Azilect), selegilin (Eldepryl, Emsam, Zelapar) veya tranilsipromin gibi bir monoamin oksidaz inhibitörü (MAOI) kullandıysanız Durahist D’yi almayınız Parnate) son 14 gün içinde. Tehlikeli bir ilaç etkileşimi oluşabilir, bu da ciddi yan etkilere neden olabilir.

Bu diğer durumlardan herhangi birine sahipseniz, Durahist D dozunu ayarlamanız veya özel testler yaptırmanız gerekebilir

Epilepsi veya başka bir nöbet bozukluğu

Raynaud sendromu gibi periferal vasküler hastalık

Tiroit sorunları

Astım, amfizem veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)

diyabet

Glokoma

Karında bir ülser veya tıkanıklık

Hiatal herni veya reflü hastalığı

Mesane sorunları veya idrar yapma zorluğu

Yüksek tansiyon, düzensiz kalp atışı veya herhangi bir kalp hastalığı türü; veya

myastenia gravis.

Devlet gebelik kategorisi C. Durahist D’nin doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Hamileyseniz veya Durahist D kullanırken hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Bu ilaç sütün içine geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Bir bebeği emziriyorsanız Durahist D’yi doktorunuza söylemeden kullanmayın.

Ayrıca bkz: Gebelik ve emzirme uyarıları (daha ayrıntılı olarak)

Yaşlı yetişkinlerin Durahist D.’den yan etkileri olması muhtemel olabilir.

Durahist D’yi tam olarak doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Daha büyük veya daha düşük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız. Reçete etiketi üzerindeki talimatları izleyin.

Durahist D’yi yemek yiyip içirmeyebilirsin.

Durahist D’yi nasýl alabilirim?

Tableti bir bardak su ile yutun. Tableti ezmeyin veya çiğneyin. Hapı tamamen yutun. Tableti yutmayı kolaylaştırmak için tabletin atıldığı yerde yarıya bölünebilir.

Durahist D’yi üst üste 7 günden fazla sürmeyin. Belirtileriniz düzelmezse veya kötüleşirse ve aynı zamanda bir ateşiniz varsa doktorunuzla konuşun.

Durahist D’yi nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Aşırı doz belirtileri, ağız kuruluğu, büyük öğrenciler, kızarma, mide bulantısı, kusma ve nöbetler olabilir.

Durahist D, düşüncelerinizi veya tepkileri azaltabilir. Dikkatli olmanızı gerektiren herhangi bir şey yaparsanız dikkatli olun. Alkol tüketimi bu ilacın bazı yan etkilerini artırabilir.

Başka herhangi bir soğuk algınlığı veya alerji tıbbı kullanmadan önce bir doktora veya eczacınıza danışın. Antihistaminikler ve dekonjestanlar birçok kombinasyon ilaçlarında bulunur. Belirli ürünleri birlikte almak, belirli bir ilacın çok fazla olmasına neden olabilir. Bir tıbbın antihistaminik veya dekonjestan olup olmadığını görmek için etiketi kontrol edin.

Doktorunuzun tavsiyesi olmadan diyet hapları, kafein hapları veya diğer uyarıcıları (DEHB ilaçları gibi) almaktan kaçının. Bir uyuşturucuyu bir dekonjestan almanın hoşnutsuz yan etkileri riskini artırabilirsiniz.

Durahist D’ye karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa şu acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme. Bu ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz derhal doktorunuzu arayın

Hızlı veya düzensiz kalp hızı

Sanki geçebileceğini hissetmek

Bir doz özledimse ne olacak?

Kızarıklık veya kızarıklık; veya

Aşırı doz verdiysem ne olur?

göz ağrısı.

Daha az ciddi Durahist D yan etkileri şunları içerebilir:

Ne kaçmalıyım?

Gözlerinizin, burun ve ağzınızın kuruluğu

Bulanık görüş

Baş ağrısı, baş dönmesi

Durahist D yan etkileri

Zayıflık veya sinirlilik

Bulantı, şişkinlik, mide yanması veya kabızlık

Tat değişiklikleri

Işemekte güçlük

Terleme azalması; veya

(Özellikle çocuklarda) huzursuz veya heyecanlı hissetmek.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Uyuşturucu kullanan diğer ilaçları düzenli olarak kullanıyorsanız (örneğin, soğuk algınlığı veya alerji ilacı, sakinleştiriciler, narkotik ağrı kesici ilaçlar, uyku hapları, kas gevşeticiler ve nöbetler, depresyon veya anksiyete için ilaçlar) Durahist D’yi kullanmadan önce doktorunuza bildirin. Metodkopamin tarafından uykusuzluğa neden olabilirler. Birçok ilaç Durahist D ile etkileşime girebilir Aşağıda sadece kısmi bir liste var. Bunlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza bildirin

Pramlintid (Symlin)

Tansiyon ilaçları

Potasyum takviyeleri

Amitriptilin (Elavil, Etrafon), doksepin (Sinequan), imipramin (Janimine, Tofranil), nortriptilin (Pamelor) ve diğerleri gibi antidepresanlar

Sumatriptan (imitreks) ve diğerleri gibi migren baş ağrısı ilaçları; veya

Klorpromazin (Torazin), risperidon (Risperdal) veya trazodon (Desyrel) gibi akıl hastalığını tedavi etmek için kullanılan ilaç.

Bu liste eksik ve diğer uyuşturucular Durahist D ile etkileşime girebilir. Kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin. Buna reçeteli, tezgah üstü, vitamin ve bitkisel ürünler dahildir. Doktorunuza haber vermeden yeni bir ilaç vermeyin.

5.01.1 / 12/2011 4:56:03

Availability Durdurulan Durdurulan

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

WADA Sınıfı WADA Anti-Doping Sınıflandırması

Rhinitis fluticasone nasal, Flonase, Veramyst, Bromfed, Dimetapp Çocuklarda Soğuk Allerji

Durahist D’yi etkileyebilecek başka ilaçlar nelerdir?

Alerjik Rhinitis prednizon, prometazin, Zyrtec, flutikazon burun, loratadin, Flonaz, Benadril, montelukast

Soğuk Belirti Benadril, difenhidramin, klorfeniramin, Prometazin DM, Tussioneks Pennkinetik, ekinezya, Alka-Seltzer Plus Soğuk, Benadril Allerjisi

DuraHist D (dexchlorpheniramine / metodkopamin / psödoefedrin)