Durezol göz damlaları: kullanımları, dozajı ve yan etkileri

Durezol nedir?

Durezol oftalmik (göz için) ameliyatın neden olduğu göz ağrısı ve iltihabı tedavi etmek için kullanılır.

Durezol ayrıca ön ön üveit, gözün ön kısmını etkileyen inflamasyonun tedavisinde de kullanılır.

Durezol, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Önemli bilgi

Difluprednate alerjiniz varsa veya tedavi edilmemiş glokom, her tür göz enfeksiyonu (herpes dahil) veya gözlerinizdeki ya da başka yerlerde (su çiçeği de dahil olmak üzere) tedavi edilmez bir enfeksiyon varsa Durezol’ü kullanmamalısınız.

Durezol kullanmadan önce, eğer glokom veya kataraktlarınız varsa doktorunuza bildirin.

Damlalık ucunun gözleriniz veya elleriniz gibi herhangi bir yüzeye dokunmasına izin vermeyin. damlalık kontamine hale gelirse bu da görme kaybı ya da gözde ciddi hasara yol açabilir gözünüze bir enfeksiyon neden olabilir. Düzenli kontakt lens kullanırken Durezol’ü kullanmayın. Mercekleri koymadan önce Durezol’ü kullandıktan sonra en az 10 dakika bekleyin. Doktorunuz tarafından onaylanmamış herhangi bir kontak lens takmayın. 2 gün tedaviden sonra belirtiler düzelmiyorsa doktorunuzla konuşun. Durezol’ü doktorunuzla konuşmadan kullanmayı bırakmayın. İlacı tamamen durdurmadan önce daha az kullanmanız gerekebilir. Bu ilaç bulanık görme yaratabilir ve düşüncelerinizi veya reaksiyonlarınızı zayıflatabilir. Sürerken ya da dikkatli olmanızı ve net olarak görebilmenizi gerektiren herhangi bir şey yaparsanız dikkatli olmanız gerekir. Ani göz rahatsızlığı veya ağrısı, şiddetli göz kızarıklığı veya kaşıntı, gözlerinizin arkasında ağrı, ani görme değişiklikleri, şiddetli baş ağrısı, göz ameliyatınızdan sonra yavaş iyileşme varsa, yeni göz enfeksiyonu bulguları (şişme, boşaltma, kabuklanma) varsa bir kerede doktorunuzu arayın. ), Tünel görme, ışık etrafında halo görmek veya irisinizin rengini veya görünümünü değiştirmek için (gözünüzün renkli kısmı).

Durezol’ü difluprednate’a alerjiniz varsa kullanmamanız gerekir;

Durezol kullanmadan önce

Tedavi edilmemiş glokom

Herpes de dahil olmak üzere her türlü göz enfeksiyonu; veya

Suçiçeği dahil, gözünüzde veya başka yerlerde tedavi edilmemiş bir enfeksiyon.

Durezol’ü güvenle kullanabildiğinizden emin olmak için, bu koşullardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildirin

Glokoma; veya

Katarakt.

Devlet gebelik kategorisi C. Durezol’un doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Bu ilacı kullanırken hamile kalmayı veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Difluprednat’ın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bir bebeği emzirirseniz doktorunuza haber vermeden bu ilacı kullanmayın.

Ayrıca bkz: Gebelik ve emzirme uyarıları (daha ayrıntılı olarak)

Durezol’ü tam olarak doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız. Daha büyük veya daha düşük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayın. Reçete etiketi üzerindeki talimatları izleyin.

Düzenli kontak lensleri kullanırken bu ilacı kullanmayın. Durezol yumuşak kontakt lensleri renklendirebilen bir koruyucu içerebilir. Kontakt lenslerinizi koymadan önce Durezol’ü kullandıktan sonra en az 10 dakika bekleyin.

Durezol genellikle 2 hafta boyunca günde 4 defa verilir. İlk iki haftadan sonra, dozunuz 1 hafta veya daha uzun süre günde 2 defa düşebilir. Doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Doktorunuz, her gözünde kullanmak üzere iki ayrı Durezol şişesi reçete edebilir. Bu, enfeksiyonu bir gözün diğerine geçirmemek için. Her bir şişeyi sağ veya sol göz için işaretlediğinizden emin olun ve o şişedeki göz damlalarını yalnızca o gözde kullanın. Göz damlalarını kullanmadan önce ellerinizi yıkayın.

Göz damlası uygulamak için

Başınızı hafifçe arkaya doğru eğin ve küçük bir cebe yaratmak için alt göz kapağını aşağı doğru çekin. Damlalığı göz ucunun üstünde tutarak tutun. Bir damla sıktığınızda damlalıktan yukarıya bakıp uzaklaşın, sonra gözünüzü kapatın.

Sadece doktorunuz tarafından reçete edilen damla sayısını kullanın.

Yavaşça gözyaşı kanal boşaltılmamaları sıvıyı tutmak için yaklaşık 1 dakika boyunca (burnunuzun yakınındaki) göz içi köşesine parmağınızı bastırın.

Aynı göze birden fazla damla kullanırsanız, bir sonraki damlasını koymadan önce yaklaşık 5 dakika bekleyin.

Ayrıca, doktorunuz tarafından verilen diğer göz damlalarını kullanmadan önce en az 10 dakika bekleyin.

Damlalık ucunun gözleriniz veya elleriniz gibi herhangi bir yüzeye dokunmasına izin vermeyin. damlalık kontamine hale gelirse bu da görme kaybı ya da gözde ciddi hasara yol açabilir gözünüze bir enfeksiyon neden olabilir.

Durezol’ü nasıl kullanmalıyım?

Durezol ile 2 gün tedaviden sonra belirtiler düzelmiyorsa doktorunuzla konuşun.

Durezol’ü doktorunuzla konuşmadan kullanmayı bırakmayın. İlacı tamamen durdurmadan önce daha az kullanmanız gerekebilir.

Durezol’un zararlı etkilere neden olmadığından emin olmak için gözlerinizin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekebilir. Doktorunuza planlanan ziyaretleri kaçırmayın.

Durezol şişesini oda sıcaklığında koruyucu kartonda, nem, ısı ve ışıktan uzakta saklayın. Donma.

Unuttuğunuz andan az bulunan dozu kullanın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ilave ilaç kullanmayın.

Doktorunuz tarafından onaylanmamış herhangi bir kontak lens takmayın.

Doktorunuz size söylemediği sürece Durezol tedavisi sırasında diğer göz ilaçlarını kullanmayın.

Bu ilaç bulanık görme yaratabilir ve düşüncelerinizi veya reaksiyonlarınızı zayıflatabilir. Sürerken ya da dikkatli olmanızı ve net olarak görebilmenizi gerektiren herhangi bir şey yaparsanız dikkatli olmanız gerekir.

Durezol’e karşı bu alerjik reaksiyon belirtileri varsa, acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Ciddi yan etki varsa, derhal doktorunuzu arayın.

Gözlerindeki ağrı, ani görme değişiklikleri, şiddetli baş ağrısı

Bir doz özledimse ne olacak?

Ani göz kırmızısı, kaşıntı veya diğer tahriş

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Göz ameliyatınızdan sonra yavaş iyileşme

Gözlerin şişmesi, boşalması veya kabuklanması gibi yeni göz enfeksiyon bulguları

Ne kaçmalıyım?

Göz ağrısı, tünel görüntüsü veya ışıkların etrafındaki halaların görülmesi; veya

Irisinizin renk veya görünümündeki değişiklikler (gözünüzün renkli kısmı).

Daha az ciddi Durezol yan etkileri şunları içerebilir:

Durezol yan etkileri

Hafif baş ağrısı

Bulanık görüş

Hafif yanma, batma veya gözlerinizin kaşınması

Kuru veya sulu gözler

Bir şey gözlerine çarpmış gibi hissediyorsun; veya

Gözlerinizin ışığa duyarlılığı arttı.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Sözlü veya enjekte ettiğiniz diğer ilaçların gözlerde difluprednate üzerinde etkili olacağı muhtemel değildir. Ancak birçok ilaç birbirleriyle etkileşime girebilir. Kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin. Buna reçeteli, tezgah üstü, vitamin ve bitkisel ürünler dahildir. Doktorunuza haber vermeden yeni bir ilaç vermeyin.

2.01.2012-07-13, 10:38:04 AM.

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Postoperatif Oküler Enflamasyon diklofenak oftalmik, prednizolon oftalmik, ketorolak oftalmik, Lotemax, Prolensa, flurbiprofen oftalmik, Ilevro, Nevanac, Acular, Alrex, bromfenak oftalmik

Üveit triamsinolon oftalmik, deksametazon oftalmik, azatioprin, atropin oftalmik, TobraDex, Imuran, kortizon, Maxitrol, Kenalog-40, Acthar, fluoksinolon oftalmik

Durezol’u etkileyebilecek başka ilaçlar nelerdir?

Durezol (difluprednat oftalmik)