E. Coli

Escherichia coli (E. coli) bakterileri normal olarak sağlıklı insanların ve hayvanların bağırsaklarında bulunur. Çoğu çeşit E. coli zararsızdır ya da nispeten kısa ishale neden olmaktadır. Ancak E. coli O157: H7 gibi bazı kötü zararlılar ağır karın kramplarına, kanlı diyare ve kusmaya neden olabilir.

E. coli’ye kirli su veya yiyeceklerden maruz kalabilirsiniz – özellikle çiğ sebze ve az pişmiş kıyılmış sığır eti. Sağlıklı yetişkinler genellikle bir hafta içinde E. coli O157: H7 ile enfekte olurlar, ancak küçük çocuklar ve yaşlı erişkinler, hemolitik üremik sendrom adı verilen, hayatı tehdit eden bir böbrek yetmezliği şekli geliştirme riski taşımaktadır.

E. coli O157: H7 enfeksiyonu bulguları ve belirtileri tipik olarak bakterilere maruz kaldıktan üç veya dört gün sonra başlar, ancak en geç bir gün sonra bir haftadan fazla bir süre hastalanabilir. Belirtiler ve belirtiler arasında

İshaliniz devamlı, şiddetli veya kanlıysa doktorunuza danışın.

E.coli’nin birçok suşu arasında, sadece birkaç tetikli diyare. O157: H7 içeren bir grup E. coli, kanlı ishale neden olabilecek ince bağırsağın zedelenmesine neden olan güçlü bir toksin üretir. Bu bakteri türünü aldığınızda bir E. coli enfeksiyonu gelişirsiniz.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Diğer birçok hastalığa neden olan bakterilerin aksine E. coli, sadece az miktarda yutarsanız bile enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle, E. coli tarafından biraz az pişmiş bir hamburger yiyerek veya bir avuç kirli havuz suyunu yutmaktan rahatsız olabilirsiniz.

Kontamine yiyecekler

Olası maruz kalma kaynakları arasında kontamine yiyecek veya su ve kişiden kişiye temas bulunmaktadır.

E. coli enfeksiyonu elde etmenin en yaygın yolu, kirlenmiş yiyecekleri

İnsan ve hayvan dışkıları, ürünlerin sulanmasında kullanılan akarsu, nehirler, göller ve su da dahil olmak üzere zemin ve yüzey suyu kirletebilir. Her ne kadar kamu su sistemleri, E. coli’yi öldürmek için klor, morötesi ışın veya ozon kullansa da, bazı salgınlar kirlenmiş belediye su kaynaklarıyla bağlantılı.

Özel kuyular endişe için daha büyük bir neden oluşturur çünkü genellikle dezenfekte sistemi yoktur. Kırsal su kaynakları kirlenme ihtimalidir. Bazı insanlar, dışkılarla kirlenmiş havuzlarda veya göllerde yüzme yaptıktan sonra da enfekte olmuşlardır.

Kirlenmiş su

E. coli bakterileri, özellikle enfekte yetişkinler ve çocuklar ellerini düzgün yıkamadıklarında, kişiden kişiye kolayca geçebilir. E. coli enfeksiyonu olan küçük çocukların aile üyeleri, kendileri kazanma ihtimalleri yüksektir. Patlama hayvanat bahçelerini ziyaret eden çocuklar ile ilçe fuarlarındaki hayvan barınaklarında salgınlar da meydana geldi.

E. coli, bakterilere maruz kalan herkesi etkileyebilir. Fakat bazı kimseler başkalarından daha problemli olma ihtimali daha yüksektir. Risk faktörleri şunları içerir:

Çoğu sağlıklı yetişkin E. coli hastalığından bir hafta içinde iyileşir. Bazı insanlar – özellikle de küçük çocuklar ve yaşlılar – hemolitik üremik sendrom olarak adlandırılan hayatı tehdit eden bir böbrek yetmezliği şekli geliştirebilir.

Çoğu kişi E. coli enfeksiyonları için tıbbi yardım istemez. Belirtileriniz özellikle ağır ise, birincil bakım doktorunuzu ziyaret etmeniz veya derhal bakım yapmanız istenebilir.

İşte size randevunuza hazırlanmanıza ve doktorunuzdan ne bekleyeceğinize dair bazı bilgiler.

Kişisel iletişim

E. coli için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Doktorunuz sorabilir

Çocuğunuz ya da çocuğunuz E. coli enfeksiyonu buluyorsa anti-diyare ilacı kullanmak cazip gelebilir, ancak vermeyin. İshal, vücudun toksinlerden kurtulmasının bir yoludur. İshalın önlenmesi bu işlemi yavaşlatır.

Sulu kalmaya çalışmak için tolere edilen küçük sıvı yudumlarını alın.

E. coli enfeksiyonunun neden olduğu hastalıkları teşhis etmek için, doktorunuz E. coli bakterilerinin varlığını test etmek için dışkının bir örneğini laboratuara gönderecektir. Bakteriler teşhisi teyit etmek ve E. coli O157: H7 tarafından üretilenler gibi spesifik toksinleri belirlemek için kültürlenebilir.

E. coli’nin yol açtığı hastalıklar için, mevcut tedaviler enfeksiyonu iyileştirebilir, semptomları hafifletebilir veya komplikasyonları önleyebilir. Çoğu insan için, tedavi aşağıdakileri içerir:

Ne yapabilirsin

Anti ishal ilaç almaktan kaçının – bu sindirim sisteminizi yavaşlatır, vücudunuzun toksinlerden kurtulmasını önler. Antibiyotikler genellikle tavsiye edilmez, çünkü ciddi komplikasyonlar riskini artırabilirler.

Hemolitik üremik sendroma neden olan ciddi E. coli enfeksiyonunuz varsa, IV sıvıları, kan transfüzyonları ve böbrek diyalizi dahil olmak üzere hastaneye kaldırılacak ve destekleyici bakım verilecektir.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Kurutmayı önlemek için bu ipuçlarını uygulayın ve iyileştiğinizde belirtileri azaltın

Araştırmacılar potansiyel aşıları araştırıyor olsa da, sizi hiçbir zaman aşı veya ilaç kullanmadan E. coli kaynaklı hastalıklardan koruyamaz. E. coli’ye maruz kalma şansınızı azaltmak için, tehlikeli gıdalardan kaçının ve çapraz kontaminasyona dikkat edin.

160 F olana kadar hamburger pişirin. Hamburgerlerin iyi pişmiş olması, etin herhangi bir yerinde pembeleşme göstermemesi gerekir. Fakat renk, etin pişirilmiş olup olmadığını güvenilir bir göstergesi değildir. Et – özellikle ızgara – tamamen pişmeden önce kahverengileşebilir.

Etin en kalın noktasında en az 160 ° F (71 ° C) sıcaklığa ısıtılmasını sağlamak için et termometresi kullanmak önemlidir.

Doktorunu ziyaret et

Bu arada ne yapabilirsiniz

Tehlikeli gıdalar

Çapraz kontaminasyonu önlemek