Eculizumab (damar içi yol) tanım ve marka isimleri

Eculizumab enjeksiyonu bir monoklonal antikordur. Paroksismal noktürnal hemoglobinüri (PNH) adı verilen kan hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bu ilaç PNH’li hastalarda kırmızı kan hücrelerinin yıkılmasını veya parçalanmasını (hemoliz) azaltmaya yardımcı olur.

Bu ilaç, atipik hemolitik üremik sendrom (aHUS) olarak bilinen ciddi bir böbrek bozukluğunun tedavisinde de kullanılır.

Bu ilaç sadece Soliris® REMS (Risk Değerlendirme ve Azaltma Stratejisi) Programı adı verilen kısıtlı bir dağıtım programı kapsamında edinilebilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Çözüm

Pediatrik popülasyonda yaşın eculizumab enjeksiyonunun yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Alerjiler

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda eculizumab enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Pediyatrik

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Geriyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer Etkileşimler

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık profesyoneli size bu ilacı verecektir. Bu ilaç damalarından birine yerleştirilen bir iğne ile verilir. İlaç yavaş yavaş enjekte edilmelidir, bu nedenle IV tüpünüz en az 35 dakika boyunca yerde kalmalıdır.

Soliris® REMS programının gerekliliklerini anlamak ve Soliris® ilaç kılavuzuna aşina olmak çok önemlidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun. Eğer yoksa eczacınıza ilaç rehberini sorun.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Eculizumab meningokok enfeksiyonu da dahil olmak üzere ciddi enfeksiyonlara yakalanma şansınızı artırabilir. Hastalanan veya enfeksiyona yakalanmış kişilerden kaçının. Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, ateş, sert boyun veya sırt, döküntü, karışıklık, kas ağrıları veya gözleriniz ışığa duyarlı hale gelirse derhal doktorunuza bildirin. Meningococcus enfeksiyonlarını önlemek için bu ilacı almadan en az iki hafta önce bir aşı aldığınızdan emin olun. Geçmişte meningokok aşısını zaten almışsanız, doktorunuz size bir doz daha gerekip gerekmediğine karar verecektir.

Doktorunuzdan bir hasta güvenlik kartı isteğinde bulunun. Bu kart, meningococcus enfeksiyonlarının semptomlarını ve bunlara sahipseniz ne yapmanız gerektiğini listeler. Kartı yanınıza alınız. Kartı size davranan herhangi bir doktora göstermeniz gerekecek.

PNH’lı hastalar için: Bu ilaç durdurulduğunda, kırmızı kan hücresi tahribatı veya arıza (hemoliz) olabilir. Doktorunuz bu ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra en az 8 hafta sizi yakından izlemesi gerekir. Tüm randevuları sakladığınızdan emin olun.

AHUS’lu hastalar için: Doktorunuz, trombotik mikroanjiyopati (TMA) adı verilen küçük damarlarınızdaki kan pıhtıları için bu ilaçla tedaviyi bıraktıktan sonra en az 12 hafta boyunca sizi kontrol etmeniz gerekebilir. TMA belirtileri ve semptomları göğüs ağrısı, nefes darlığı, zihinsel depresyon veya anksiyete veya nöbetler içerir. Bu belirtilerden herhangi birine dikkat ederseniz hemen doktorunuzu arayın.

Eculizumab, infüzyon reaksiyonu olarak adlandırılan ciddi bir yan etkiye neden olabilir. Bu, hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Göğüs ağrısı, ateş, titreme, kaşıntı, ürtiker, yüz kızarması, kızarıklık, baş dönmesi, rahatsız solunum ya da yüzünüzün, dilin ve boğazın şişmesinden birkaç saat sonra aldığınızdan birkaç saat içinde doktorunuza veya hemşiresine derhal haber verin. o.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.