Efalizumab deri altı

Efalizumab için kullanır

Efalizumab ilerleyici multifokal lökoensefalopati (PML) riskini arttırır. PML riski efalizumab maruziyeti süresi uzadıkça belirgin şekilde artabilir. Hastaları PML’nin belirtileri ve semptomları için izleyin ve herhangi bir PML belirtisi veya semptomu gelişirse tedaviyi bırakın. Efalizumab ile tedavi edilen hastalarda, hastaneye yatma ya da ölümle sonuçlanan ciddi infeksiyonlar gözlendi ve bunlar, bakteryel sepsis, viral menenjit, invaziv mantar hastalığı ve diğer fırsatçı enfeksiyonları içermektedir. Hastaları enfeksiyon semptomları hakkında eğitin ve tedavi sırasında ve sonrasında enfeksiyon bulguları ve semptomlarını izleyin. Efalizumab ciddi bir enfeksiyon gelişirse tedaviyi bırakın.

Efalizumab kullanmadan önce

Terapötik Sınıf: Bağışıklık Bastırıcı

Farmakolojik Sınıf: Monoklonal Antikor

Efalizumab sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Genentech 8 Nisan 2009’da efalizumab içeren tüm ürünlerin 8 Haziran 2009’dan sonra piyasada bulunmayacağını ilan etti, çünkü nadir ancak ciddi bir yan etki yaratabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Efalizumab için, aşağıdakiler düşünülmelidir

Eğer efalizumab’a veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Efalizumab’ın doğru kullanılması

Pediatrik popülasyonda yaşın efalizumabın etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, efalizumabın yaşlı insanlardaki kullanımını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların efalizumab alan hastalarda dikkatli olabilecek enfeksiyonlar olma ihtimali daha yüksektir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı efalizumab’ın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Efalizumab cildinizin altında atış olarak verilir. Doktorunuz size ilacın nasıl hazırlanacağını ve enjekte edileceğini öğretecektir. İlacın nasıl hazırlandığını ve enjekte edildiğini tam olarak anladığınızdan emin olun.

Efalizumab bir ilaç rehberi ile birlikte gelir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Bu atışın verilebileceği vücut bölgelerini (ör. Kalça veya üst bacak, üst kol, karın veya kalça) gösterilecektir. Kendinize her vuruşta farklı bir vücut alanı kullanın. Vücut bölgelerini döndürdüğünüzden emin olmak için her atışa nereden gittiğinizi takip edin. Bu, cilt problemlerinin enjeksiyonlardan korunmasına yardımcı olacaktır.

Efalizumab’ın dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece efalizumabın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Talimatlar için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.

Buzdolabında saklayın. Donma.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Kullanılmış iğneleri, iğnelerin içinden geçemeyecekleri sert, kapalı bir kapta atın. Bu kabı çocuklar ve evcil hayvanlardan uzak tutun.

Doktorunuzun efalizumab’ın yol açtığı herhangi bir kan problemi veya herhangi bir yan etki için düzenli ziyaretlerde sizi kontrol etmesi çok önemlidir.

Efalizumab kullanırken alınacak önlemler

Hamile kalırsanız doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Doktorunuz size efalizumab alan hastalar için gebelik kayıtlarına geçmenizi isteyebilir.

Siz efalizumab ile tedavi edilirken ve onunla tedavinizi bıraktıktan sonra, doktorunuzun onayı olmadan aşılar (aşılar) bulunmaz. Efalizumab vücudunuzun direncini düşürebilir ve bağışıklamanın önlenmesi için verilecek enfeksiyonu bulma şansınız var. Ayrıca, çocuk felci virüsünü size götürebilecek bir şans olduğundan evde yaşayan diğer insanlara oral polio aşısı yapılmamalıdır. Ayrıca, kısa bir süre önce oral polio aşısı yaptırmış kişilerin de önüne geçin. Onlara yaklaşmayın ya da onlarla aynı odada çok uzun süre kalmayın. Bu önlemleri alamazsan, burun ve ağzı kaplayan koruyucu bir maske takmayı düşünmelisin.

Efalizumab, ilerleyici multifokal lökoensefalopati adı verilen ciddi bir beyin enfeksiyonu da dahil enfeksiyon gelişme riskinizi artırabilir. Sırt ağrısı, görme bulanıklığı, konfüzyon, konvülsiyonlar, baş dönmesi, uyuşukluk, ateş, baş ağrısı veya alışılmadık yorgunluk veya zayıflık gibi belirtilerden birden fazlasına sahip iseniz hemen doktorunuza danışın.

Ateş veya titreme, öksürük veya ses kısıklığı, bel ağrısı veya yan ağrı, ağrılı veya zor idrara çıkma gibi enfeksiyon belirtileri varsa doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Belirtileriniz birkaç gün içinde düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza danışın.

Kollarında, bacaklarında veya yüzünüzde uyuşukluk, karınkanlık veya zayıflık hissetmeniz veya düşünme, denge, konuşma, yürüme veya görme ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız hemen doktorunuza danışın. Bunlar sinir sistemi bozukluğunun belirtileri olabilir.

Alışılmadık bir kanama veya morarma, siyah, katran dışkısı, idrar veya dışkıda kan görürseniz veya cildinizde kırmızı lekeler tespit ederseniz hemen doktora danışın.

Efalizumab’ı kullanmaya ilk başladığınızda, özellikle de ilk dozunuzdan sonra baş ağrısı, ateş, kas ağrıları, mide bulantısı ve kusma olabilir. Bu semptomlar, ilacı düzenli olarak kullandıktan sonra temizlenir.

Eğer efalizumab kullanmayı bırakmak isterseniz doktorunuza bildirin. Bir doz özlediyseniz veya ilacı tamamen kullanmayı bıraktığınızda sedefiniz daha da kötüleşebilir.

Efalizumab Yan Etkiler

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Efalizumab

Availability Durdurulan Durdurulan

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Sedef hastalığı Humira, metotreksat, Remikat, siklosporin, Stelara, infliksimab, adalimumab, asitretin, Soriatane, Trexall, Neoral, Gengraf

Plak Sedef Hastalığı Humira, deksametazon, metilprednizolon, topikal betametazon, Enbrel, Remikat, Otezla, infliksimab, adalimumab, Cosentyx, etanersept, kalsipotrien topikal

 Ya da benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için efalizumab destek grubuna katılın.