Efavirenz

Terapötik Sınıf: Antiretroviral Ajan

Efavirenz için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Non-Nükleosid Reverse Transcriptase Inhibitor

Efavirenz, nükleosid olmayan bir ters transkriptaz inhibitörüdür (NNRTI). Kan içindeki HIV miktarını düşürerek çalışır.

Efavirenz, HIV enfeksiyonunu veya AIDS’i tedavi edemez veya önlemeyecektir, ancak HIV’in çoğalmasını önlemeye yardımcı olur ve bağışıklık sisteminin tahribatını yavaşlattığı görülür. Bu, genellikle AIDS veya HIV hastalığından kaynaklanan sorunların gelişiminin gecikmesine yardımcı olabilir. Efavirenz, HIV’i başkalarına bulaştırmanızı önlemeyecektir. Efavirenz alan insanlar genellikle AIDS veya HIV hastalığı ile ilgili bazı sorunlara sahip olmaya devam edebilir.

Efavirenz sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Efavirenz için aşağıdakiler düşünülmelidir

Efavirenz’e veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Efavirenz’in 3 aydan küçük ya da 3,5 kilogramın (kg) ağırlığındaki çocuklarda yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Efavirenz’i kullanmadan önce

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, efavirenzin yaşlı insanlardaki kullanımını sınırlayacak geriatrik özel sorunları göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşa bağlı böbrek, karaciğer veya kalp problemleri olma ihtimali daha fazladır; efavirenz alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmalıdır.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Efavirenz’i alırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı saptamanız önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle efavirenz kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle efavirenz kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle efavirenz kullanmak bazı yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı efavirenz kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Efavirenz’i doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha sık almayın ve doktorunuzdan daha uzun süre almayın. Ayrıca, dozu değiştirmeden önce efavirenz almayı doktorunuza danışmadan durdurmayın. Efavirenz’inizin arzı azaldığında, vaktinden önce doktorunuza veya eczacınıza başvurun. Kendinize efavirenz’in bitmesine izin vermeyin.

Efavirenz, hasta bilgi girişi ile birlikte gelir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Daha iyi hissetmeye başlamış olsanız dahi efavirenz’i tam zamanlı tedavi için kullanmaya devam edin. Doktorunuzun sizin için talimat verdiğiniz HIV enfeksiyonu için diğer tüm ilaçları kullanmaya devam etmeniz de önemlidir. Efavirenz yalnız başına alınırsa çalışmaz. Diğer HIV ilaçlarıyla birlikte alınmalıdır.

Efavirenz, kanda sabit bir miktar olduğunda en iyi sonucu verir. Kan seviyelerini sabit tutmaya yardımcı olmak için herhangi bir doz kaçırmayın. Ayrıca, gün içinde eşit aralıklarla dozları almak en iyisidir. Örneğin, siz veya çocuğunuz günde bir doz alıyorsa, her gün aynı saatte almayı deneyin. İlacınızı almak için en iyi zamanları planlama konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, doktorunuza danışın.

Efavirenz’i boş bir karnında, tercihen yatmadan alın. Efavirenz’i su ile yutun. Tabletleri kırmayın, ezmeyin ya da çiğneyin.

Eğer siz veya çocuğunuz kapsülleri veya tabletleri yutamıyorsa, kapsülü açıp içindekileri az miktarda yumuşak yiyecek (örn. Ela sosu, üzüm jölesi, yoğurt) içine dökebilirsiniz. Ayrıca katı gıdaları henüz yiyemeyen küçük çocuklar için bir bebek formülü ile karıştırın. Karıştırıldıktan sonra 30 dakika içinde verilmelidir. Karışım verildikten sonra, boş konteynere az miktarda yiyecek veya formül ekleyin ve içindeki kapsül içeriğini karıştırmak için hafifçe karıştırın. Efavirenz’i yiyecek veya formülle aldıktan sonra 2 saat boyunca başka hiçbir şeyi yemeyin.

Rifampini (Rifadin®, Rifamate®, Rifater®) veya vorikonazol (Vfend®) kullanıyorsanız doktorunuza bildirin. Dozunuzun değiştirilmesi gerekebilir.

Efavirenz’in dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece efavirenzin ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir doz efavirenz özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Efavirenz’in Doğru Kullanımı

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Efavirenz’in düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun ilerleyişini kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamileyken efavirenz’i kullanmak doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. Efavirenz kullanırken hamile kalmamalı ve durdurduktan sonra 12 hafta boyunca kullanmamalısınız. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Efavirenz hapları, enjeksiyonları veya implantları içeren bazı doğum kontrolünün etkilerini azaltabilir. Hamile kalmaktan kaçınmak için, haplar, enjeksiyonlar veya implant ile birlikte ek bir doğum kontrol şekli kullanın ve durdurduktan sonra 12 hafta boyunca kullanın. Doğum kontrolünün diğer biçimleri prezervatif, diyafram, kontraseptif köpük veya jöle içerir.

Siz veya çocuğunuz ayrıca Atripla® kullanıyorsa efavirenz kullanmayın. Atripla® ayrıca efavirenz içerir.

Efavirenz kullanırken alınması gereken önlemler

Efavirenz’le ruh hali veya davranış değişiklikleriniz olabilir, örneğin üzgün veya umutsuz hissetmek veya kolayca üzülmek gibi. Sinir veya düşmanca hissedebilirdin. Bazı insanlar şiddete dönüşür ve kendilerine veya başkalarına zarar vermek ister. Siz veya çocuğunuz garip duygular, düşünceler veya davranışlarınız varsa hemen doktorunuzu arayın.

Efavirenz, bazı kişilerin baş dönmesi, kafa kafaya girme, uyuşuk olma veya normalden daha az uyarı haline gelmesine neden olabilir. Yatmadan alınsa dahi, bazı insanlar uykulu veya daha az uyanık hissetmelerine neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce efavirenz’e nasıl tepki verdiğinizi bildiğinizden emin olun, makineler kullanın veya uyanık değilseniz tehlikeli olabilecek başka şeyler yapın.

Merkezi sinir sistemini (CNS) etkileyen alkol veya diğer ilaçlarla efavirenz almadan önce doktorunuza danışın. ETavirenz ile SSS’yi etkileyen alkol veya diğer ilaçların kullanılması, baş dönmesi, düşük konsantrasyon, uykulu olma, alışılmadık rüyalar ve uyku problemi gibi efavirenzin yan etkilerini kötüleştirebilir. MSS’yi etkileyen bazı ilaç örnekleri, antihistaminler veya alerjiler veya soğuk algınlığı, sedatifler, sakinleştiriciler veya uyku ilaçları, depresyon için ilaçlar, kaygı için ilaçlar, reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu için ilaçlar, nöbetler için ilaçlar Veya barbitüratlar, kas gevşetici maddeler veya anestezikler (bazı diş anestezikleri dahil).

Siz veya çocuğunuzun herhangi bir cilt döküntüsü, hafif döküntü alması durumunda doktorunuza bildirin. Siz veya çocuğunuzda kabarcıklar, ateş, ağız yaraları, kırmızı veya tahriş olmuş gözler, yüzün şişmesi, kas veya eklem ağrısı veya kas güçsüzlüğü olan bir döküntü varsa hemen doktorunuzu arayın.

Efavirenz kullanırken karaciğer sorunları olabilir. Karın veya karın ağrısı veya hassasiyeti, kil renkli tabureler, koyu renkli idrar, ateş, baş ağrısı, kaşıntı, iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma bu belirtilerden bir veya daha fazlasına sahipseniz hemen doktorunuza danışın: , Deri döküntüsü, ayağa veya alt bacaklarda şişme, olağandışı yorgunluk veya zayıflık veya sarı gözler veya cilt.

Efavirenz kanınızdaki kolesterol ve yağ seviyesini artırabilir. Bu durum ortaya çıkarsa, doktorunuz size kolestrolü ve yağları düşürmek için bir ilaç verebilir. Endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

HIV ilaçlarını kullanmaya başladığınızda bağışıklık sistemi güçlenebilir. Siz veya çocuğunuz sağlığında herhangi bir değişiklik fark ederseniz derhal doktorunuza bildirin. Bazen bağışıklık sistemi pnömoni, herpes veya tüberküloz gibi vücudunuzda gizlenmiş olan enfeksiyonlarla savaşmaya başlar. Otoimmün bozukluklar (örneğin, Graves hastalığı, polimiyozit ve Guillain-Barré sendromu) oluşabilir.

Efavirenz Yan Etkiler

Efavirenz

Efavirenz fazla vücut yağınızın olmasına neden olabilir. Siz veya çocuğunuzun boynunuzda veya üst sırtta, göğsünüzde veya karnınızda artmış vücut yağı miktarı gibi vücut şeklinizde herhangi bir değişiklik fark etmesi durumunda doktorunuza bildirin. Ayrıca bacaklar, kollar ve yüzünüzdeki yağları kaybedebilirsiniz.

Efavirenz, HIV enfeksiyonunun cinsel temas yoluyla veya kontamine kan yoluyla başkalarına bulaşma riskini azaltmaz. Eşinizin HIV de olsa güvenli cinsel ilişkiyi anladığınızdan ve uyguladığınızdan emin olun. İğneleri kimseyle paylaşmaktan kaçının.

Herhangi bir tıbbî test yapmadan önce sizin veya çocuğunuzun efavirenz kullandığından, sorumlu doktora söyleyin. Bazı testlerin sonuçları efavirenz’den etkilenebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

HIV Enfeksiyonu Truvada, Atripla, Stribild, Viread, Norvir, Complera, Prezista, lamivudin

İstihdam dışı Maruz Kalma Truvada, Atripla, Viread, lamivudin, zidovudin, abakavir, tenofovir, Kaletra

Mesleki Maruz Kalma Truvada, Atripla, Viread, lamivudin, Isentress, zidovudin, abakavir, tenofovir