Ehlers-danlos sendromu semptomları

Aşırı esnek derzler. Eklemleri bir arada tutan bağ dokusu gevşek olduğundan, eklemler normal hareket aralığının çok ötesine geçebilir. Küçük eklemler büyük eklemlerden daha etkilenir. Burnunuzun ucuna dilinizle de dokunabilirsiniz; Esnek cilt. Zayıflamış bağ dokusu, cildinizin her zamankinden daha fazla gergin olmasını sağlar. Derinizden bir tutam alıp vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz, ancak bıraktığınızda sağa geri kavrayacaktır. Cildiniz olağanüstü derecede yumuşak ve kadifemsi hissedebilir; Kırılgan cilt. Hasar gören cilt sık sık iyileşmez. Örneğin, bir yara kapatmak için kullanılan dikişler sık ​​sık gözyaşı dökecek ve gözle görülür bir yara izi bırakacaktır. Bu yaralar ince ve kırışık görünebilir.

Vasküler Ehlers-Danlos sendromu

Ehlers-Danlos sendromunun en yaygın biçiminin belirtileri ve semptomları şunları içerir:

Belirti şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Ehlers-Danlos sendromlu bazı insanlar aşırı derecede esnek derzlere sahip olacak, ancak cilt belirtileri pek az veya hiç yok edecektir.

Ehlers-Danlos sendromunun vasküler alt tipi olan insanlar genellikle ince bir burun, ince üst dudak, küçük kulak memesi ve göze çarpan gözlerin farklı yüz özelliklerini paylaşır. Ayrıca, çok kolay morarma gösteren ince, yarı şeffaf cilde sahipler. Düz ciltli insanlarda, altta yatan kan damarları deriden çok görülür.

Bozukluğun en şiddetli formlarından biri olan vasküler Ehlers-Danlos sendromu, kalbinizin en büyük arterini (aort) ve böbreklerinizdeki ve dalağınızdaki arterleri zayıflatabilir. Bu kan damarlarının herhangi birinde rüptür ölümcül olabilir. Vasküler alt tipi aynı zamanda rahim veya geniş bağırsak duvarlarını zayıflatabilir – bu da kopabilir.