Elixophyllin

Terapötik Sınıf: Bronkodilatör

Elixophyllin için kullanır

Kimyasal Sınıf: Metilksantin

Teofilin, bronkodilatör olarak bilinen bir grup ilaça aittir. Bronkodilatörler, akciğerlerin bronş borularındaki (hava geçişleri) kasları rahatlatan ilaçlardır. Bronş tüplerindeki hava akışını artırarak öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve sorunlu solunumu rahatlatırlar.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, teofilinin çocuklarda kullanımını sınırlayacak çocuklara özgü problemleri göstermedi. Bununla birlikte, 1 yaşından küçük çocukların teofilin alan hastalar için dikkatli olmasını ve doz ayarlamasını gerektiren ciddi yan etkileri olma ihtimali daha yüksektir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda teofilinin yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalar teofilin etkilerinden genç erişkinlerden daha fazla duyarlı olabilirler ve böbrek, karaciğer, kalp veya akciğer sorunlarına yakalanma ihtimalleri daha fazladır ve teofilin alan hastalar için dozda bir uyarı ve ayarlama gerekebilir.

Elixophyllin’i Kullanmadan Önce

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Bu ilacın aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, teofilin içeren bir dizi ürünün doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Elixophyllin’e özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazlasını almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha sık almayın. Bu ilaç, kanda sabit bir miktar olması durumunda en iyi sonucu verir. Kan seviyesini sabit tutmak için, bu ilacı her gün aynı saatte alıp dozlarını kaçırmayın.

Siz veya çocuğunuz teofilin almaya başladıktan sonra, dozun değiştirilmesi gerekip gerekmediğine karar vermek için doktorunuzun düzenli aralıklarla kandaki ilacın seviyesini kontrol etmesi çok önemlidir. Kan seviyesini test etmek için tüm randevuları tutun.

Her sabah aynı anda her gün genişletilmiş salımlı kapsülü veya tableti kullanın. Doktorunuz aksini söylemedikçe, sabah dozundan sonra ve akşam yemeğinden önce 10-12 saat sonra ikinci dozunuzu alabilir.

Uzun süreli salınan tableti tamamen yutun. Kırmayın, ezmeyin veya çiğneyin. Uzun süreli bırakma tabletini yemek olsun veya olmasın alabilirsin.

Yüksek yağlı bir yemekten bir saat önce veya gıdalar olmadan uzun süre bırakılan kapsülü almak en iyisidir.

Ağız sıvılarını işaretli bir kaşık, oral şırınga veya ilaç kabı ile ölçün. Ortalama bir ev çay kaşığı doğru miktarda sıvı tutar.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Teofilin Doğru Kullanımı

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun düzenli ziyaretlerde, özellikle de bu ilacı kullanmaya başladıktan sonraki ilk birkaç hafta içinde sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Her zamanki davranışınızda ya da fiziksel refahınızda bir değişiklik, bu tıbbın bedeninizde nasıl çalıştığını etkileyebilir. Siz veya çocuğunuz varsa doktorunuza bildirin

Bu ilacı kullanmayı bırakın ve siz veya çocuğunuz bu ilacı kullanırken şu semptomlara sahipseniz derhal doktorunuza danışın: devam eden mide bulantısı veya kusma, baş ağrısı, uyku sorunları, nöbetler veya düzensiz kalp atışı.

Elixophyllin Kullanılırken Önlemler

Bu ilacın dozunu önce doktorunuza danışmadan kesmeyin veya değiştirmeyin.

Herhangi bir tıbbi test yapmadan önce, sizin veya çocuğunuzun bu ilacı kullandığından tıp doktoruna söyleyin. Bazı testlerin sonuçları bu ilaca göre de etkilenebilir.

Bu ilaç kafein içeren gıdaların veya çikolata, kakao, çay, kahve ve kola içecekleri gibi içeceklerin merkezi sinir sistemi (CNS) uyarıcı etkilerine neden olabilir. Bu ilacı kullanırken bu yiyecekleri veya içecekleri yiyip içmekten kaçının. Bununla ilgili sorularınız varsa doktorunuza danışın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Bu, iştah kontrolü, astım, soğuk algınlığı, öksürük, saman nezlesi veya sinüs problemleri ve bitkisel ilaçlar (örn. St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri için reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları içerir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Elixophyllin Yan Etkileri

Elixophyllin (teofilin)

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Astım, Bakım Simbisi, albuterol, flutikazon, montelukast, Singulair, Advair Diskus, Ventolin, ProAir HFA

Astım, akut albuterol, Ventolin, deksametazon, ProAir HFA, metilprednizolon, hidrokortizon, teofilin

Prematürite Aponusu teofilin, kafein, aminofilin, Theo-24, Theo-Dur, Uniphyl, Phyllocontin