Elvitegravir, cobicistat, emtricitabine ve tenofovir (oral yol) önlemleri

Doktorunuz düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi, özellikle de bu ilacı aldığınız ilk birkaç hafta boyunca kontrol etmek isteyecektir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Bu kombinasyon tabletindeki ilaçlar Atripla®, Complera®, Emtriva®, Truvada®, Tybost®, Viread® veya Vitekta® olarak da bulunur. Elvitegravir, cobicistat, emtricitabine ve tenofovir kombinasyonunu bu ilaçlardan herhangi biriyle birlikte kullanmayın.

Bu ilaç, adefovir (Hepsera®), alfuzosin (Uroksatral®), karbamazepin (Tegretol®), sisaprid (Propulsid®), lamivudin (Combivir®, Epivir®, Epivir-HBV®, Epzicom®, Triumeq®) ile birlikte kullanılmamalıdır. , Trizivir®), lovastatin (Mevacor®), midazolam (Versed®), fenobarbital (Luminal®), fenitoin (Dilantin®), pimozid (Orap®), rifampin (Rifadin®, Rimactane®), ritonavir (Kaletra®, Norvir Ergotamin ilaçları (dihidroergotamin, ergotamin, metilergonovin, Cafergot®, Ergomar®, Wigraine® gibi), bazı diğer antiviral ilaçlar (örn., Sildenafil, Revatio®, simvastatin, Zocor®, triazolam, Halcion®) (Asiklovir, sidofovir, gansiklovir, valasiklovir, valgansiklovir), aminoglikosid antibiyotikleri veya yüksek dozlu veya çoklu NSAID ağrı kesicileridir.

Bu tıbba iki nadir ancak ciddi reaksiyonlar laktik asidoz (kanda aşırı asit) ve karaciğer toksisitesi. Kadın, obez veya uzun süredir anti-HIV ilaçları kullanıyorsanız, bu reaksiyonlar daha sık görülür. Karın veya mide ağrısı, mide bulantısı, kusma, iştah azalması, kas krampı veya ağrı, alışılmadık yorgunluk veya halsizlik, nefes darlığı veya sarı cilt veya göz varsa hemen doktorunuzu arayın.

Bu ilaç ayrıca kırıkları geliştirme (kırık kemikler) riskinizi de artırabilir. Herhangi bir endişeniz varsa bunu doktorunuza sorun.

Bu ilaç, HIV enfeksiyonunun cinsel temas yoluyla veya kontamine kan yoluyla başkalarına bulaşma riskini azaltmaz. Eşinizin HIV de olsa güvenli cinsel ilişkiyi anladığınızdan ve uyguladığınızdan emin olun. İğneleri kimseyle paylaşmaktan kaçının.

Bu ilaç fazla vücut yağınızın oluşmasına neden olabilir. Vücudunuzdaki şekil değişiklikleri fark ederseniz, üst sırt ve boyun ya da göğüs ve karın bölgesindeki yağ miktarı arttıkça doktorunuza bildirin. Ayrıca bacaklardan, kollardan ve yüzdeki yağları kaybedebilirsiniz.

HIV ilaçlarını kullanmaya başladığınızda bağışıklık sistemi güçlenebilir. Sağlığınızda herhangi bir değişiklik fark ederseniz derhal doktorunuza bildirin. Bazen bağışıklık sistemi pnömoni, herpes veya tüberküloz gibi vücudunuzda gizlenmiş olan enfeksiyonlarla savaşmaya başlar. Otoimmün bozukluklar (Graves hastalığı, polimiyozit ve Guillain-Barré sendromu gibi) de görülebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.