Emsam yaması: kullanımlar, yan etkiler ve uyarılar

Emsam nedir?

Emsam yetişkinlerde majör depresif bozukluğun tedavisinde kullanılır.

Emsam, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Adrenal bez tümörü varsa veya başka ilaçlar kullanıyorsanız Emsam’ı kullanmamalısınız. Bazı ilaçlar selejilin ile birlikte kullanıldığında ciddi ilaç etkileşimleri ortaya çıkabilir. Her sağlık uzmanınıza, şimdi kullandığınız tüm ilaçları ve kullanmaya başladığınız veya kullanmadığınız ilaçları bildirin.

Önemli bilgi

Emsam, tehlikeli yan etkiler oluşabileceği için 12 yaşından küçük bir çocukta asla kullanılmamalıdır.

Ameliyata ihtiyacınız varsa, cerrahınıza Emsam yamalarını önceden kullandığınızdan emin olunuz. Planlanan ameliyattan önce en az 10 gün boyunca yamaları kullanmayı bırakmanız gerekecek. Emsam’ı doktorunuzla konuşmadan kullanmayı bırakmayın. 9 mg veya 12 mg’lik yamaları kullanırken, “Emsam’i kullanırken kaçmalısınız?” Başlıklı listede listelenen tiramin yüksek alkol veya yiyecek tüketmeyin. Bu broşürün bölümüne bakınız. Emsam kullanırken tiramin yediğinizde kan basıncınızı tehlikeli seviyelere çıkartabilir ve hayati tehlike oluşturan semptomlara neden olabilir.

Antidepresan kullanmaya başladığınızda, özellikle 24 yaşından küçükseniz intihar düşünceleriniz olabilir. Doktorunuzun, en azından tedavinin ilk 12 haftası boyunca düzenli ziyaretlerde sizi kontrol etmesi gerekecektir.

Duygudurum veya davranış değişiklikleri, anksiyete, panik ataklar, uykudan rahatsızlık gibi diğer yeni veya kötüleşen belirtileri doktorunuza bildirin veya dürtüsel, sinir bozucu, heyecanlı, agresif, huzursuz, hiperaktif (zihinsel veya fiziksel olarak) daha fazla hissettiğinizde Depresyona girmiş veya intihar konusunda düşünceleriniz var ya da kendinize zarar veriyor.

Bu ilacı kullanmadan önce

Eğer selegiline alerjiniz varsa veya feokromasitoma (böbrek üstü bezinin tümörü) varsa Emsam’ı kullanmamalısınız.

Bazı ilaçlar Emsam ile birlikte kullanıldığında istenmeyen veya tehlikeli etkilere neden olabilir. Son 14 gün içinde aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullandıysanız, doktorunuzun tedavi planınızı değiştirmesi gerekebilir

Karbamazepin (Equetro, Tegretol)

Dekstrometorfan (öksürük ilacı)

Meperidin, metadon, pentazosin veya tramadol; veya

Sitalopram (Celexa), klomipramin, duloksetin (Cymbalta), fluoksetin (Prozak), imipramin, paroksetin, sertralin (Zoloft), venlafaksin ve diğerleri gibi “SSRI” veya “SNRI” antidepresanların her türü.

Emsam’i kullanmayı bıraktıktan sonra, yukarıda listelenen ilaçları almadan önce en az 14 gün beklemeniz gerekir. Emsam’i kullanmaya başlamadan önce Fluoksetin’i (Prozac) durdurduktan sonra en az 5 hafta beklemelisiniz.

Emsam’in sizin için güvenli olduğundan emin olmak için,

Kalp hastalığı, yüksek veya düşük tansiyon

Nöbetler veya epilepsi; veya

Bipolar bozukluk (manik depresyon) ya da intihar girişiminin kişisel ya da aile öyküsü.

Bazı gençler, önce bir antidepresan aldığında intihar düşünceleri var. Doktorunuz düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi kontrol etmelidir. Aileniz veya diğer bakım verenlerin ruh halinizdeki veya semptomlarındaki değişiklikler konusunda da uyanık olmaları gerekir.

Bu tıbbın doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Bununla birlikte, antidepresanı kullanmayı bırakırsanız, depresyonunuzun nüksetmiş olabilirsiniz. Hamile kalırsanız derhal doktorunuza bildirin. Doktorunuzun önerisi olmadan hamilelik döneminde Emsam’ı başlatmayın veya durdurmayın.

Selegilinin anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bu ilacı kullanırken emzirmemelisiniz.

Emsam, 18 yaşından küçük herhangi birinin kullanımı için onaylanmamıştır. Bu ilaç, tehlikeli yan etkiler oluşabileceği için 12 yaşından küçük bir çocukta kullanılmamalıdır.

Emsam yamalarını tam olarak doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Doktorunuz zaman zaman en iyi sonucu elde ettiğinizden emin olmak için dozunuzu değiştirebilir. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayın.

Size verilen tüm hasta bilgilerini, ilaç kılavuzlarını ve talimat sayfalarını okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Emsam yaması, göğsünüzde, sırtınızdaki, uyluğunuzdaki veya üst kolunuzun dış kısmındaki temiz, kuru ve tüysüz deriye uygulayın. Yama sıkıca yerine oturtun. Banyo, duş veya yüzme sırasında yamayı bırakabilirsiniz. Deri yamasını 24 saat sonra çıkarın ve yenisiyle değiştirin. Vücudunuzda yenisini taktığınızda yamayı giymek için farklı bir yer seçin.

Bir Emsam yaması uyguladıktan ve bir tane çıkardıktan sonra ellerinizi sabun ve su ile yıkayın.

Emsam’ı nasıl kullanmalıyım?

Bir yama düşerse, tekrar yerine oturtmaya çalışın. İyi yapışmıyorsa, yeni bir yama koyun ve yalnızca giydiğiniz zamanın geri kalanı için bırakın. Yama kaldırma programınızı değiştirmeyin.

Bir seferde birden fazla Emsam yaması kullanmayın. Ekstra cilt lekeleri kullanmak ilacı daha etkili hale getirmiyor. Asla bir cilt yamasını kesmeyin. Yamayı giydiğiniz halde, güneş ışığına veya bir ısıtma pedi, elektrikli battaniye, sıcak küvet veya sauna gibi diğer ısı kaynaklarına maruz bırakmayın.

Ameliyata ihtiyacınız varsa, cerrahınıza Emsam’ı önceden kullandığınızdan haberdar edin. Planlanan bir cerrahiden önce en az 10 gün ilaç kullanmayı bırakmanız gerekebilir. Emsam’ı doktorunuzla konuşmadan kullanmayı bırakmayın.

Cilt lekelerini oda sıcaklığında ısı ve nemden uzakta saklayın. Uygulamaya hazır olana kadar her yamayı folyo kılığında saklayın.

Hem kullanılan hem de kullanılmamış Emsam cilt yamalarını çocukların veya evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklayın. Kullanılmış deri yamasında selejilin miktarı, yanlışlıkla yamaları çiğneyen bir çocuğa veya evcil hayvana ölümcül olabilir. Bu olur ise acil tıbbi yardım isteyin.

Depresyon için her zamanki yetişkin dozu

Başlangıç ​​dozu: 24 saatte bir bozulmamış cilde bir 6 mg / 24 saatlik transdermal yama uygulayın; Bakım dozu: Günde bir kez cilde uygulanan bir adet 6 mg / 24 saat ila 12 mg / 24 saatlik transdermal yama; Maksimum doz: günde bir kez cilde uygulanan 12 mg / 24 saatlik transdermal yama; Yorumlar; Depresyon ekpozisyonları, birkaç ay veya daha uzun süreli farmakolojik tedavi gerektirebilir; – Doz ayarlamaları gerekliyse, en az 2 hafta aralıklarla 3 mg / 24 saatlik artışlarla yapılmalıdır; – Tam antidepresan etki gecikebilir; Kullanım: Majör depresif bozukluğun tedavisi (MDD)

Hatırladığınız sürece bir Emsam cilt yaması uygulayın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek yamalar kullanmayın.

Bir yama gevşerse, yerine tekrar bastırın. Bir düzeltme eki düşerse yeni bir düzeltme eki uygulayın ve düzeltme eki değişiklikleri için düzenli zamanlayınıza geri dönün.

 Aşırı doz belirtileri, aşırı dozdan sonra 12 saate kadar ortaya çıkabilir ve önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde daha da kötüleşebilir.

Aşırı doz belirtileri, şiddetli baş ağrısı, halüsinasyonlar, görme sorunları, terleme, ateş, soğuk veya rutubetli cilt, hızlı veya düzensiz kalp hızı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, uyuşuk veya başın çarpması hissi, kas hareketlerini kıvırma, sırt veya boynunuzda olağandışı kemirme, Bayılma veya nöbet.

9 mg veya 12 mg’lık yamaları kullanırken ve durduktan sonra 14 gün boyunca, tiraminde yüksek olan gıdaları,

Emsam doz bilgileri

Havayla kurutulmuş etler, yaşlı veya fermente etler, sucuk veya salam (cacciatore ve mortadella dahil), turşu ringa balığı, ve şımarık veya uygun şekilde depolanmış sığır, kümes hayvanları, balık veya karaciğer

Bir doz özledimse ne olacak?

Bir musluktan bira, pastörize edilmemiş bira

Yaşlı peynirler (mavi, İsviçre, kaşar, Parmesan veya Romano peyniri gibi)

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Tezgah üstü takviyeleri veya tiramin içeren öksürük ve soğuk ilaçlar

Lahana turşusu, soya fasulyesi, soya sosu, tofu, fava fasulye; veya

Maya ekstraktları (Marmite gibi).

Emsam’i kullanırken kaçınmalı mıyım?

Emsam kullanırken tiramin yeme, kan basıncınızı hayatı tehdit eden yan etkilere neden olabilecek tehlikeli seviyelere yükselebilir. Emsam’i kullanırken kaçınmanız gereken gıdaların listesine çok aşina olmalısınız.

Emsam kullanırken alkol almaktan kaçının.

Bu ilaç, düşüncelerinizi veya tepkileri azaltabilir. Dikkatli olmanızı gerektiren herhangi bir şey yaparsanız dikkatli olun.

Emsam’a karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Duygudurum veya davranış değişiklikleri, anksiyete, panik ataklar, uykudan rahatsızlık gibi diğer yeni veya kötüleşen belirtileri doktorunuza bildirin veya dürtüsel, sinir bozucu, heyecanlı, agresif, huzursuz, hiperaktif (zihinsel veya fiziksel olarak) daha fazla hissettiğinizde Depresyona girmiş veya intihar konusunda düşünceleriniz var ya da kendinize zarar veriyor.

Tehlikeli bir şekilde yüksek tansiyon belirtilerinden herhangi birine sahipseniz, deride bulunan yamayı çıkarın: ani ve ciddi baş ağrısı, görme sorunları, boynunuzda veya kulaklarınızda vurma, karışıklık, endişe, terleme, kusma, boyun sertliği, göğüs ağrısı , Hızlı veya çarpıcı kalp atışları veya nefes darlığı.

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Ani uyuşma veya zayıflık (özellikle vücudun bir tarafında)

Konuşma veya denge ile ilgili sorunlar; veya

Salgılama, halüsinasyon, ateş, hızlı kalp atış hızı, aşırı aktif refleksler, mide bulantısı, kusma, diyare, koordinasyon kaybı, bayılma.

Ortak Emsam yan etkileri şunları içerebilir:

Yamanın giyildiği yerde kızarıklık veya kaşıntı

baş ağrısı

Ishal, mide bulantısı, ağız kuruluğu

Uyku sorunları (uykusuzluk)

isilik; veya

Sinüs ağrısı veya tıkalı burun.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Emsam kullanırken bunları kullanırsanız ciddi tıbbi problemlere neden olabilecek birçok ilaç bulunmaktadır. Doktorunuza mevcut ilaçlarınız hakkında ve özellikle de kullanmaya başlamış olduğunuz veya kullanmadığınız ilaçları belirtin

Buspiron (BuSpar)

Başka herhangi bir antidepresan

Emsam yan etkileri

Öksürük veya soğuk tıp, fenilefrin veya psödoefedrin gibi bir dekonjestan içerir

Reçete veya tezgah üstü diyet hapları

Emsam’ı etkileyebilecek başka ilaçlar nelerdir?

Emsam (selegilin)

Tiramin içeren bitki veya diyet ilave maddesi; veya

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tedavisinde Adderall veya diğer ilaçlar gibi uyarıcı tıp.

Bu liste tam değildir ve birçok diğer ilaçlar selegiline ile etkileşim halindedir. Buna reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir. Sizi tedavi eden herhangi bir sağlık uzmanına tüm ilaçlarınızın bir listesini verin.

3.01.2015-02-06, 1:33:57

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi 10 yıl Sistem; Transdermal, hükümet onayladı 2006

WADA Sınıfı WADA Anti-Doping Sınıflandırması

Major Depresif Bozukluk Trazodon, Sertralin, Zoloft, Lexapro, Cymbalta, Prozak, Wellbutrin, Fluoksetin, Esitalopram, Bupropion, Venlafaksin, Abilify

Depresyon Xanax, trazodon, sitalopram, sertralin, Zoloft, Lexapro, Cymbalta, Prozac, Wellbutrin, Celexa, alprazolam, amitriptilin