Enalapril (oral yol) önlemleri

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Bu ilacı kullanırken döküntü, kaşınma, ses kısıklığı, zor nefes alma, yutma sorunu, ya da ellerinizi, yüzünüzü, ağzınızı veya boğazınızı şiştiğinizde hemen doktorunuzu arayın.

Şiddetli karın ağrısı (mide bulantısı ya da kusma olup olmadığı) varsa derhal doktorunuzu arayın. Bu, bağırsak anjiyoödeminin bir semptomu olabilir.

Baş dönmesi, baş dönmesi veya bayılma da özellikle yalana veya oturma pozisyonundan kalktığınızda veya bir diüretik (su hapı) kullanıyor olmanız durumunda ortaya çıkabilir. Sürüşe başlamadan önce ilaca nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınız döndüğünde veya uyanık değilseniz tehlikeli olabilecek başka şeyleri yaptığınızdan emin olun. Baş döndürücü hissediyorsan, yatmayın, böylece bayılmıyorsun. Sonra, baş dönmesinin dönmesini önlemek için ayakta birkaç dakika bekleyin.

Bu ilacı kullanırken, özellikle şiddetli veya devam eden bulantı, kusma veya ishale yakalanırsanız, derhal doktorunuza danışın. Bu koşullar çok fazla su veya tuz kaybına neden olabilir ve düşük kan basıncına neden olabilir. Ayrıca terleyerek suyu kaybedebilirsiniz, bu nedenle egzersiz sırasında veya sıcak havalarda bol su içebilirsiniz.

Ateş, titreme veya boğaz ağrısı varsa doktorunuza danışın. Bunlar düşük beyaz kan hücrelerinden kaynaklanan bir enfeksiyon semptomları olabilir.

Üst karın ağrısı, soluk dışkı, karanlık idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, alışılmadık yorgunluk veya zayıflık veya sarı gözler veya cilt varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Bu ilacı kullanırken hiperkalemi (kanda yüksek potasyum) oluşabilir. Karın veya mide ağrısı, karışıklık, nefes darlığı, düzensiz kalp atışı, mide bulantısı veya kusma, sinirlilik, ellerinizdeki, ayaklarınızdaki veya dudaklarındaki hissizleşmede veya karıncalanmada, nefes darlığında veya dudaklarda bulantı oluştuğunda şu belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza danışın: Zayıflık veya bacaklar ağırlığı. Doktorunuza danışmadan önce potasyum içeren takviyeleri veya tuz ikamelerini kullanmayın.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekiminin bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun. Ameliyattan birkaç gün önce bu ilacı kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Bu, iştah kontrolü, astım, soğuk algınlığı, öksürük, saman nezlesi ya da sinüs problemleri için reçetesiz (reçetesiz) ilaçlar içerir, çünkü kan basıncınızı arttırma eğilimi gösterebilir.