Enalapril ve felodipin

Enalapril ve felodipin için kullanır

İkinci ve üçüncü trimesterde gebelikte kullanıldığında, ACE inhibitörleri gelişmekte olan fetusta yaralanmaya ve hatta ölüme neden olabilir. Gebelik tespit edildiğinde, enalapril maleat / felodipin mümkün olan en kısa sürede kesilmelidir.

ACE inhibitörleri, gelişmekte olan fetusta ikinci ve üçüncü trimesterde kullanıldığında yaralanmaya veya ölüme neden olabilir. Hamilelik tespit edildiğinde mümkün olan en kısa zamanda tedaviyi bırakın.

Enalapril ve felodipini kullanmadan önce

Terapötik Sınıf: ACE İnhibitörü / Kalsiyum Kanalı Blokerleri Kombinasyonu

Farmakolojik Sınıf: Enalapril

Kimyasal Sınıf: Dihidropiridin

Yüksek tansiyon, kalp ve atardamarların iş yüküne katkıda bulunur. Eğer uzun süre devam ederse, kalp ve arterler düzgün çalışmayabilir. Bu beyin, kalp ve böbreklerin kan damarlarına zarar verebilir ve bu da inme, kalp yetmezliği veya böbrek yetmezliğine neden olabilir. Yüksek tansiyon, kalp krizi riskini de artırabilir. Tansiyonun kontrol edilmesi durumunda bu sorunların ortaya çıkması daha az olasıdır.

Enalapril ve felodipinin tam olarak nasıl çalıştığı bilinmemektedir. Enalapril anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörü olarak bilinen bir tıp türüdür. Vücutta bulunan, kan damarlarının sıkışmasına neden olan bir madde üretmek için gerekli olan bir enzimi bloke eder. Felodipin, kalsiyum kanal blokerleri olarak bilinen bir ilaç türüdür. Kalsiyum kanalı bloke edici ajanlar, kalbin ve kan damarlarının hücrelerindeki kalsiyum hareketini etkiler. Her iki ilacın da eylemleri kan damarlarını rahatlatır, kan basıncını düşürür ve kalbe kan ve oksijen arzını arttırır.

Enalapril ve felodipinin doğru kullanılması

Enalapril ve felodipin sadece doktorunuzun reçetesiyle elde edilebilir.

Enalapril ve felodipin kombinasyonu 2 Temmuz 2008’de üretici tarafından durdurulmuştur.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Enalapril ve felodipin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Enalapril, felodipin veya başka ilaçlara karşı alışılmadık veya alerjik bir reaksiyon geçirmeniz durumunda doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Enalapril ve felodipin üzerine yapılan çalışmalar sadece erişkin hastalarda yapılmıştır ve diğer yaş gruplarında olan çocuklarda enalapril ve felodipin kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Enalapril ve felodipinin yaşlı insanlarda daha genç yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere ya da sorunlara neden olduğu gösterilmemesine rağmen, yaşlılarda felodipin bileşeninin kan seviyeleri artabilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Enalapril ve felodipinin aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Enalapril ve felodipinin aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Enalapril ve felodipinin aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artış riskine neden olabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanıldığında, doktorunuz enalapril ve felodipin dozunu veya sıklığını değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı enalapril ve felodipinin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Enalapril ve felodipini tam olarak doktorunuzun yönlendirdiği şekilde, aynı gün her gün alın. Daha fazlasını almayın ve yönetime göre daha sık kullanmayın.

Tabletleri kırmadan, parçalamadan veya çiğnemeksizin bütün yutun.

Eğer felodipin greyfurt suyu ile alınırsa, etkileri artabilir. Enalapril ve felodipin greyfurt suyuyla almadan önce doktorunuza danışın.

Enalapril ve felodipin dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca enalapril ve felodipinin ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Enalapril ve felodipin dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Enalapril ve Felodipin Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmasını, istenmeyen etkileri kontrol etmesini ve gerekirse dozajı değiştirmesini sağlayacaktır.

Hamile kalmış olabileceğinizi düşünüyorsanız derhal doktorunuza danışın. Enalapril ve felodipinin, özellikle gebeliğin ikinci ve üçüncü üç aylık döneminde (ilk 3 aydan sonra) kullanımı, doğmamış çocuğa ciddi yaralanmalara veya ölüme neden olabilir.

Doktorunuz tarafından onaylanmadığı veya reçete edilmediği sürece potasyum içeren diğer ilaçlar, potasyum takviyeleri veya tuz ikameleri almayın.

Baş dönmesi, baş dönmesi veya bayılma ilk dozdan sonra, özellikle bir diüretik (su hapı) kullanıyorsanız ortaya çıkabilir. Sürüşe başlamadan önce ilaca nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya bu etkileri yaşarsanız tehlikeli olabilecek başka şeyler yapmakta olduğunuzdan emin olun.

Enalapril ve Felodipin Yan Etkiler

Enalapril ve felodipin kullanırken baygınlık hissetmek veya başınızı rahat hissetmek durumunda doktorunuzu arayın.

Ateş, boğaz ağrısı veya titreme belirtileri fark ederseniz doktorunuza danışın. Bunlar, düşük beyaz küre hücre sayılarının bir sonucu olarak gelişen bir enfeksiyon semptomları olabilir.

Yüzün, kolların veya bacaklarda zor nefes alıp vermesi veya şişmesi fark ederseniz doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir alerjik reaksiyon belirtileri olabilir.

Enalapril ve felodipin kullanırken, özellikle ciddi veya devam eden kusma veya ishale yakalanırsanız, doktorunuza danışın. Bu koşullar, muhtemelen düşük kan basıncıyla sonuçlanan çok fazla su kaybına neden olabilir.

Egzersiz yaparsanız veya hava sıcaksa baş dönmesi, başın çarpması veya bayılma meydana gelebilir. Ağır terleme çok fazla su kaybına neden olabilir ve düşük tansiyona neden olabilir. Egzersiz veya sıcak havalarda ekstra özen gösterin.

Siyah hastalar, enalapril ve felodipinin kan basıncını düşürücü etkilerine karşı daha az hassas olabilirler. Buna ek olarak, yüz, ağız, eller veya ayaklarda şişme gibi ciddi alerjik reaksiyon riski artabilir.

Her türlü ameliyatı (diş ameliyatı dahil) veya acil tedavi etmeden önce, enalapril ve felodipin kullandığınızdan sorumlu tıp doktoruna veya diş hekiminize söyleyin.

Enalapril / felodipin

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Availability Durdurulan Durdurulan

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Yüksek Kan Basıncı: Lisinopril, lisinopril, amlodipin, metoprolol, hidroklorotiyazid, losartan, fosseidid, atenolol, Lasix, Norvasc, Diovan, valsartan, enalapril, Toprol-XL, Benicar, Cozaar, Lopressör, ​​Bystolic, irbesartan, Vasotec, Avapro, hidroklorotiyazid / lisinopril, Dyazid , Zestril

 Veya benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla bağlantı kurmak için enalapril / felodipin destek grubuna katılın.