Endokardit hastalığı

Endokardit, kalbin iç astarının bir enfeksiyonudur (endokardiyum).

Endokardit genellikle vücudunuzun başka bir bölümünden (örneğin ağız gibi) bakteri veya diğer mikroplar kan dolaşımınıza yayılarak kalbindeki hasarlı bölgelere yapıştığında ortaya çıkar. Tedavi edilmeden bırakıldığında, endokardit kalp kapaklarına zarar verebilir veya yok edebilir ve hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir. Endokardit tedavileri, antibiyotikler ve bazı durumlarda ameliyattır.

Belirtiler

Endokardit, sağlıklı kalpleri olan kişilerde nadirdir. En fazla endokardit riski altındaki insanlar kalp kapakçıkları, suni kalp kapakları veya diğer kalp kusurlarına zarar verirler.

Ateş ve titreme; Yeni veya değişen bir kalp mırıltısı – Kalbin arasından acele ederek kan akan kalpler sesleri; Yorgunluk; Ağrılı eklemler ve kaslar; Gece terlemeleri; Nefes darlığı; Solukluk; Sürekli öksürük; Ayaklarınız, bacaklar veya karnınız şişirilir; Açıklanamayan kilo kaybı; İdrarda kan (gözle görülebilir veya bir doktorun idrardaki mikroskop altında görüntülemesi); Dalağınızda hassasiyet – sol tarafta, göğüs kafesinin hemen altında, enfeksiyona karşı savaşan bir karın organı; Osler’in düğümleri – parmaklarınızın derisinin altında kırmızı, yumuşak lekeler; Peteşe (puh-TEE-key-ee) – cildinizdeki minik mor veya kırmızı lekeler, gözlerinizin beyazları veya ağızlarınızın içinde

Endokardit, mikroplar kan dolaşıma girdiğinde, kalbinize giderken ve anormal kalp kapakçıkları veya hasar görmüş kalp dokularına bulaştığında oluşur. Bakteri koleksiyonlarını içeren anormal büyümeler (bitki örtüsü) kalpte enfeksiyon yerinde oluşabilir.

Endokardit, enfeksiyona neden olan duruma ve kalp sorunlarınız olup olmadığına bağlı olarak yavaş veya aniden gelişebilir. Endokardit bulguları ve semptomları değişir, ancak şunları içerebilir:

Endokardit belirtileri geliştirirseniz, derhal doktorunuza danışın – özellikle bu ciddi enfeksiyon için kalp kusurları veya önceki endokardit vakaları gibi risk faktörleri varsa.

Her günkü sözlü etkinlikler. Dişlerinizi fırçalamak veya gıdaları çiğnemek gibi faaliyetler bakterilerin kan dolaşımınıza girmesine izin verir; özellikle dişleriniz ve diş etleriniz sağlıklı değilse.; Enfeksiyon veya diğer tıbbi durum. Bakteri, ciltte boğaz gibi virüslü bir alandan yayılabilir. Diş eti hastalığı, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon veya bağırsak hastalığı – enflamatuar bağırsak hastalığı gibi – de bakterilere kan dolaşımınıza girme fırsatı verebilir .; Kateterler veya iğneler. Bakteriler, kateterle vücudunuza girebilirler – doktorlar vücudundan sıvı atmak veya çıkarmak için bazen kullandıkları ince bir tüp. Endokardit oluşturabilen bakteriler, dövme veya vücuda delme için kullanılan iğneler yoluyla kan dolaşımınıza girebilirler. Kirlenmiş iğneler ve şırınga, damar içi (IV) ilaçlar kullananlar için özel bir endişe kaynağıdır .; Bazı dişhekimliği prosedürleri. Dişetinizi kesebilecek bazı diş prosedürleri, bakterilerin kan dolaşımınıza girmesini sağlayabilir.

Daha az ciddi koşullar benzer belirtilere ve semptomlara neden olabilse de, değerlendirilene kadar kesinlikle emin olamazsınız.

Yapay kalp kapakları. Mikropların yapay (protez) bir kalp kapağına normal bir kalp kapağına göre bağlanma olasılığı daha yüksektir; Konjenital kalp kusurları. Bazı kalp kusurlarıyla doğarsanız, kalbiniz enfeksiyona daha yatkın olabilir .; Endokardit hikayesi. Endokardit bir epizodu kalp dokusu ve kapakçıklara zarar verir ve gelecekteki kalp enfeksiyonu riskini arttırır .; Hasarlı kalp valfleri. Bazı tıbbi durumlar – romatizmal ateş veya enfeksiyon gibi – kalp kapakçıklarınızda bir veya daha fazla hasara neden olabilir veya onları yırtabilir, bu nedenle endokardit daha yatkındır. İntravenöz (IV) yasadışı uyuşturucu kullanımının geçmişi. Enjekte ederek yasadışı uyuşturucu kullananlar, endokardit için daha büyük bir risk altındadır. İlaçları enjekte etmek için kullanılan iğneler, endokardit oluşturabilecek bakterilerle kontamine olabilir.

Sebepler

Endokardit, mikroplar kan dolaşımına girdiğinde, kalbinize giderken ve anormal kalp kapakçıkları veya hasar görmüş kalp dokularına bağlandığında oluşur. Çoğu vakaya bakteri neden olur, ancak mantar veya diğer mikroorganizmalar da sorumlu olabilir.

Bazen suçlu ağzınızda, boğazınızda veya vücudunuzun diğer bölümlerinde yaşayan birçok yaygın bakteriden biridir. Zarar veren organizma kan yoluyla girebilir

Genellikle bağışıklık sistemi, onu kan dolaşımına sokan bakterileri yok eder. Bakteriler kalbinize ulaşsalar bile, bir enfeksiyona neden olmadan geçebilirler.

Endokardit geliştiren insanların çoğu hastalıklı veya hasar görmüş bir kalp kapakçısına sahiptir; bakterilerin yerleşmesi için ideal bir noktadır. Endokarddaki bu hasar görmüş doku, bakterilere tutturulması ve çoğalması gereken pürüzlü yüzey sağlar. Endokardit, bazen daha önce normal kalp kapakçıkları üzerinde görülür.

Kalbiniz sağlıklıysa, endokardit gelişmesi muhtemel değildir. Enfeksiyona neden olan mikroplar hasar görmüş veya cerrahi olarak implante edilen kalp kapakçıkları üzerine yapışır ve çoğalırlar.

Risk faktörleri

Endokardit riski en yüksek olanlar,

İnme ve organ hasarı. Endokarditte, kalpte enfeksiyon yerinde bakteri kümeleri ve hücre parçaları (bitki örtüsü) oluşur. Bu topaklar gevşeyebilir ve beyninize, akciğerlerinize, karın organlarına, böbreklerinize veya ekstremitelerinize gidebilir. Bu, inme ya da diğer organların ya da dokuların hasar görmesi de dahil olmak üzere çeşitli sorunlara neden olabilir .; Vücudunuzun diğer bölümlerinde bulunan enfeksiyonlar. Endokardit, beyin, böbrekler, dalak veya karaciğer gibi vücudun diğer bölgelerinde toplanmış pus (apseler) cepleri geliştirmenize neden olabilir. Kalp kasında da abseler gelişebilir, bu da anormal bir kalp atışına neden olur. Şiddetli apseler onlara cerrahi müdahale gerektirebilir .; Kalp yetmezliği. Tedavi edilmeden bırakıldığında, endokardit kalp kapaklarına zarar verebilir ve kalbin iç astarını kalıcı olarak yok edebilir. Bu kalbe kalp yetmezliğine neden olan kan pompalamak için daha fazla çalışmaya neden olabilir – kalbinizin vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli kan pompası yapamadığı kronik bir durum. Enfeksiyon tedavi edilmezse, genellikle ölümcül olur.

Komplikasyonlar

Bilinen bir kalp kusurunuz veya kalp kapak sorununuz varsa, endokardit geliştirme riskiniz konusunda doktorunuza danışın. Kalp rahatsızlığınız onarıldığında veya belirtilere neden olmamış olsa bile, risk altında olabilirsiniz.

Yaşadığınız belirtileri ve ne kadar süreyle yazdıklarını yazın. Ayrıca geçmişte gelmiş ve benzer belirtilere sahip olup olmadığınızı not edin .; Geçmişteki diğer sağlık problemleri ve aldığınız reçeteli ve tezgah üstü ilaçlar ve takviyelerin adları da dahil olmak üzere önemli tıbbi bilgilerinizin bir listesini yapın; Mümkünse, sizinle birlikte randevuda bulunabilecek bir aile üyesini veya arkadaşını bulun. Size eşlik eden biri, doktorun söylediğini hatırlamakta yardımcı olabilir .; Doktorunuza sormak istediğiniz soruları yazın.

Kalbin üst ve alt iki odası vardır. Üst odacıklar, sağ ve sol atriyum, gelen kan alır. Alt odacıklar, daha kaslı sağ ve sol ventriküller, kalpten kan pompalar. Kan dolaşımını doğru yönde tutan kalp kapakları, hazne açıklıklarında kapılardır.

Belirtilerimin en olası sebebi nedir? Ne tür testlere ihtiyacım var? Testlere nasıl hazırlanmam gerekiyor? Hangi tedaviyi önerirsiniz ?; Tedaviye başladıktan ne kadar zaman sonra kendimi daha iyi hissedeceğim ?; Olası yan etkileri nelerdir ?; Bu rahatsızlıktan uzun vadeli komplikasyonlar gelişme riski altında mıyım? Geri gelecek mi ?; Bu durum için ne sıklıkla takipüme ihtiyacım olacak? Bazı tıbbi veya dişçilik prosedürleri için koruyucu antibiyotik kullanmam mı gerekiyor? Başka sağlık koşullarım var. Bu koşulları birlikte en iyi nasıl yönetebilirim?

Randevunuza hazırlanıyorsunuz

Endokardit, birkaç önemli komplikasyona neden olabilir

Aile doktorunuzu veya acil servis hekiminizi görmeye başlayabilirsiniz. Veya bir randevu ayarlamak için görüştüğünüzde, kalp rahatsızlıklarının teşhis ve tedavisinde (kardiyolog) eğitilmiş bir doktora yönlendirilebilirsiniz.

Belirtileriniz neler ?; Belirtileriniz yavaş yavaş veya aniden ortaya çıktı mı? Ne zaman?; Geçmişte benzer belirtileriniz oldu mu ?; Nefes almakta zorlanıyor musun ?; Son zamanlarda bir enfeksiyon geçirip gördün mü? Son zamanlarda ateşiniz mi oldu ?; Son zamanlarda iğneler veya kateter kullanan herhangi bir tıbbi veya diş hekimliğiniz oldu mu ?; Hiç intravenöz ilaç kullandınız mı? Denemeden en son kilo kaybettiniz mi ?; Başka tıbbi koşullar, özellikle kalp sersemleri teşhisi kondu mu? Birinci dereceden akrabalarınızdan – ebeveynlerinizden, kardeşlerinizden veya çocuklarınızdan herhangi biri – kalp hastalığı öyküsü var mı?

İşte size randevu hazırlamanıza yardımcı olacak bazı bilgiler.

Kan tahlilleri. En önemli test, kan dolaşımındaki bakterileri tanımlamak için kullanılan bir kan kültürüdür. Kan testleri, endokardit belirtisi olabilecek sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin yetersizliği olan anemi de dahil olmak üzere doktorunuza belirli koşulları belirlemenize yardımcı olabilir; Transözofageal ekokardiyografi. Bir ekokardiyogram, iş yerinde kalbinizin görüntülerini üretmek için ses dalgalarını kullanır. Bu tür ekokardiyograflar, doktorunuzun kalp kapakçıklarına daha yakından bakmasını sağlar .; Genellikle enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol etmek için kullanılır. Bu test sırasında bir ultrason cihazı ağız yoluyla ve özofagusunuza, yani ağzınızı ve midenizi bağlayan boruya geçirilir; Elektrokardiyogram (EKG). Doktorunuz, endokarditin düzensiz bir kalp atışına neden olduğunu düşünürse, bu noninvaziv testi emredebilir. Bir EKG sırasında kalbin elektriksel aktivitesini algılayabilen algılayıcılar (elektrodlar) göğsünüze ve bazen ekstremitelerinize bağlanır. Bir EKG, kalp atışınızdaki her bir elektriksel fazın zamanlamasını ve süresini ölçer .; Göğüs röntgeni. Röntgen görüntüleri doktorunuza akciğerlerinizin ve kalbin durumunu görmenize yardımcı olur. Doktorunuz endokarditin kalbinize neden olup olmadığını veya enfeksiyon akciğerlerinize yayılmış olup olmadığını görmek için X-ray görüntüleri kullanabilir .; Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması veya manyetik rezonans görüntüleme (MR). Doktorunuz enfeksiyonun bu alanlara yayılmış olduğunu düşündüğü takdirde beyninizin, göğüs bölgenizin veya vücudunuzun diğer bölümlerinin CT veya MRI taramasına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Endokardit için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Doktorunuzun sorması muhtemel sorular include

Ateş; Titreme; Baş ağrısı; Eklem ağrısı; Nefes darlığı

Testler ve teşhis

Doktorunuz, tıbbi geçmişinize ve ateş gibi fiziksel bulgulara ve belirtilere dayanarak endokarditten şüphelenebilir. Kalbinizi dinlemek için bir stetoskop kullanarak, doktorunuz yeni bir kalp mırıltısı veya bir önceki kalp mırıltısında bir değişiklik duyabilir – olası endokardit bulguları.

Diş sağlığınıza özel dikkat gösterin – dişlerinizi ve diş etlerinizi sık sık fırçalayın ve diş ipi dökün ve düzenli dental muayene yapın .; Vücutta piercing veya dövme gibi cilt enfeksiyonlarına yol açabilecek prosedürlerden kaçının .; Herhangi bir cilt enfeksiyonu ya da düzgün iyileşmeyen açık kesikler veya yaralar geliştirirseniz derhal tıbbi yardım isteyin.

Enfeksiyon diğer hastalıkları erken evrelerinde taklit edebilir. Tanıya yardımcı olması için çeşitli testler gerekli olabilir

Transözofageal ekokardiyografi. Bir ekokardiyogram, iş yerinde kalbinizin görüntülerini üretmek için ses dalgalarını kullanır. Bu ekokardiyogram, doktorunuzun kalp kapakçıklarına daha yakından bakmasını sağlar.

Tedaviler ve İlaçlar

Genellikle enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol etmek için kullanılır. Bu test sırasında bir ultrason cihazı ağız yoluyla ve özofagusunuza, yani ağzınızı ve midenizi bağlayan boruya geçirilir.

Endokardit tedavisinin ilk basamağı antibiyotiktir. Bazen, kalp kapağınız enfeksiyonunuzdan zarar görürse ameliyat gereklidir.

Suni (protez) kalp kapağı; Önceki endokardit enfeksiyonu; Bazı konjenital kalp kusurları; Kalp kapak problemleri ile komplike olan kalp nakli

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Endokarditiniz varsa, hastanede yüksek doz intravenöz (IV) antibiyotikler gerekebilir. Kan testleri, kalbinize bulaşan mikroorganizmaların türünü belirlemenize yardımcı olabilir. Bu bilgi, doktorunuza enfeksiyonla mücadelede en iyi antibiyotiği veya antibiyotik kombinasyonunu seçmesine yardımcı olacaktır.

Önleme

Enfeksiyonu temizlemek için genellikle iki ila altı hafta veya daha uzun süre antibiyotik kullanmanız gerekecektir. Ateşiniz ve belirtilerinizden ve semptomlarınızdan en kötüsü geçtikten sonra, hastaneyi terk edebilir ve IV antibiyotik tedavisine doktorunuzun ofisine veya evde evde bakım ile ziyarete devam edebilirsiniz. Tedavinizin çalıştığından emin olmak için düzenli olarak doktorunuzu görmeniz gerekecek.

Doktorunuza, enfeksiyonunuzun gittikçe kötüye gittiğini gösteren herhangi bir belirti veya bulgu bildirin;

İshal, döküntü, kaşıntı veya eklem ağrısı, bir antibiyotiğe tepki gösterebilir – doktorunuzu aramak için başka bir sebep.

Endokardit hakkında daha fazla bilgi edinin

Bacaklar, ayak bilekleri veya ayaklarda şişlik veya nefes darlığı yaşarsanız derhal doktorunuza danışın. Bu belirtiler ve semptomlar kalp yetmezliğine işaret edebilir.

Enfeksiyon kalp kapaklarına zarar verirse, tedaviden yıllar sonra belirtiler ve komplikasyonlar olabilir. Bazen kalıcı enfeksiyonları tedavi etmek veya hasarlı bir valfi değiştirmek için ameliyat gerekir. Cerrahiden bazen mantar enfeksiyonunun neden olduğu endokardit tedavisinde de ihtiyaç vardır.

Endokardit Hakkında Daha Fazla Bilgi

Durumunuza bağlı olarak, doktorunuz hasar görmüş valfinizi onarmayı veya hayvan dokusundan veya yapay malzemelerden yapılmış yapay bir valf ile değiştirmeyi önerebilir.

Endokardit riski altındaysanız, sağlık uzmanlarının hepsine haber verin. American Heart Association’dan bir endokarditis cüzdan kartı isteyebilirsiniz. Bölgenizdeki bölüme bakın veya derneğin web sitesinden kartı basın.

Endokardit önlemeye yardımcı olmak için iyi hijyen uygulamaya özen gösterin

Bazı diş ve tıbbi işlemler, bakterilerin kan dolaşımına girmesine izin verebilir. Bu prosedürlerden önce alınan antibiyotikler, endokardit yol açabilecek zararlı bakterileri yok etmeye veya kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Aşağıdaki kalp rahatsızlıkları olan insanlar endokarditten daha ciddi sonuçlar doğurma riski taşıdıklarından endokardit önlemek için bazı tıbbi veya dişçilik önlemleri öncesi koruyucu antibiyotikler kullanmaları gerekebilir

Aşağıdaki prosedürlerden önce antibiyotikler önerilir

Diş hekimliğinde veya idrar yollarının veya gastrointestinal sistemin prosedürleri için antibiyotikler artık önerilmemektedir.

Diş muayenelerinizden önce geçmişte koruyucu antibiyotik kullanmak zorunda kalmışsanız, bu değişikliklerden endişe duyabilirsiniz. Eskiden, yaygın diş hekimliği prosedürlerinin endokardit riskinizi arttırdığına dair bir endişe nedeniyle muhtemelen antibiyotik almayı söylediniz. Ancak doktorlar endokardit önleme hakkında daha fazla bilgi edindikçe endokarditin standart bir diş muayenesinden veya ameliyattan çok rasgele mikroplara maruz kalma olasılığının çok yüksek olduğunu fark ettiler.

Bazı dişhekimliği prosedürleri (sakız dokusunu veya dişlerinin bir bölümünü kesen prosedürler); Solunum yollarını, enfekte deri veya kemiğe kemiğe bağlanan dokuları içeren prosedürler

Bu diş fırçalama ve diş macunu yoluyla dişlerinize iyi bakmanız önemli olmadığı anlamına gelmez. Kötü ağız hijyeninden ağız içindeki enfeksiyonların mikropların kan dolaşımına girme riskini artırabileceği konusunda bazı endişeler var. Fırçalama ve diş ipi vermeye ek olarak, düzenli diş hekimliği muayeneleri, iyi oral sağlık sağlanmasının önemli bir parçasıdır.

Için semptomlar ve tedavi

1

 1

)