epilepsi benzer koşullar: menenjit, ilk nöbetler, migren, ve daha fazlası

Nöbet olması mutlaka epilepsi anlamına gelmez. Birçok koşullar İlk nöbetler, ateşli nöbet, epileptik olmayan olayların, eklampsi, menenjit, ensefalit ve migren baş ağrısı da dahil olmak üzere epilepsi benzer belirtiler var.

İlk Nöbet; İlk nöbet ilaç veya anestezi getirdiği edilebilir bir defalık bir olaydır. Bu nöbetler genellikle tekerrür yoktur.

Bazı nöbetler herhangi tetikleyici olmadan, kendi başlarına oluşabilir. Vakaların çoğunda, bu nöbetler kişi beyin hasarına uğramış, ya da epilepsi bir aile öyküsü vardır sürece tekrar yer almayacaktır.

Febril Nöbet; Febril nöbetler yüksek ateşi olan bir çocukta ortaya çıkabilir ve genellikle epilepsi haline yoktur. Başka bir ateşli nöbet sahip olma şansı% 25,% 30 vardır. Çocuk epilepsi bir aile öyküsü, nöbet önce sinir sisteminde bazı hasar veya uzun veya karmaşık nöbet varsa nöbet nüks daha yüksek bir riski vardır.

Nonepileptik Olay; Nonepileptik olaylar nöbet benziyor, ama aslında değildir. nonepileptik olayları neden olabilecek durumlar (gündüz uyku atakları neden bir uyku bozukluğu) narkolepsi dahil, Tourette sendromu (vokal ve vücut tik ile karakterize bir nörolojik durumdur) ve anormal kalp ritimleri (aritmiler). psikolojik temele sahip nonepileptik olaylar psikojenik nöbetler olarak bilinir. Nöbetin bu tür sahip bir kişi sadece stresli durumlardan kaçınmak için çalışıyor olabilir veya bir psikiyatrik sorun olabilir. Nöbet bu tarz insanların çoğu epilepsi yoktur, çünkü onlar genellikle psikiyatristler ve / veya diğer ruh sağlığı uzmanları tarafından tedavi edilir. Bir nonepileptik nöbet epileptik nöbet ayırt etmenin bir yolu, video izleme ile birleştiğinde bir elektroensefologram (EEG), geçer. EEG epilepsi karakteristik beyindeki anormal elektriksel deşarjları algılar ve video izleme ile birlikte tanıyı doğrular, kamerada bir nöbet yakalamak için.

eklampsi; Eklampsi hamile kadınların uğradığı tehlikeli bir durumdur. belirtiler nöbetler ve kan basıncında ani bir artış bulunmaktadır. Beklenmeyen bir nöbet olan bir hamile kadın hemen hastaneye alınmalıdır. eklampsi tedavi edilir ve bebek teslim edildikten sonra, anne genellikle daha fazla nöbet ya da epilepsi geliştirmek olmaz.

menenjit; Menenjit, beyin ve omurilik zarlarının şişmesi neden olur bir enfeksiyondur. Menenjit genellikle bir virüs ya da bakteri tarafından neden olur. Viral enfeksiyonlar genellikle tedaviye gerek kalmaksızın kadar açık, ancak bakteriyel enfeksiyonlar son derece tehlikeli ve beyin hasarı ve hatta ölüme yol açabilir. menenjit belirtileri ateş ve titreme, şiddetli baş ağrısı, kusma ve ense sertliği bulunmaktadır.

Encephaliti; Ensefalit beyin iltihabı ve genellikle virüs enfeksiyonu nedeniyle oluşur. Belirtileri ateş, baş ağrısı, kusma, konfüzyon ve ense sertliği bulunmaktadır.

migren; Migren beyin kan akışını azaltır baş ve boyun bir nörolojik fonksiyon bozukluğu ve kan damarlarının daralması ile kısmen neden olduğu düşünülen bir baş ağrısı türüdür. migren olan insanlar da auralar ve baş dönmesi, bulantı ve kusma gibi başka belirtilerle sahip olabilir. Belirli koşullar alerji, adet dönemleri, ve kas gerginliği de dahil olmak üzere bir migren, hakkında getirebilir. kırmızı şarap, çikolata, fındık, kafein ve fıstık ezmesi gibi bazı gıdalar, aynı zamanda migren neden olabilir.

Yeni epilepsi tanısı konmuş hastaların yüzde ellisi Nöbetsiz denemek ilk epilepsi ilaç olacak. epilepsi ilaçları geçiş, yan etkilere ayarlayarak, ve yeni ilaç çalışmaları emin olmak için bekliyor: Geri kalanı için, tekrar deneyin, deneyin var. Diğerleri kendi nöbetler kontrol edilir, ancak bir ilacın yan etkileri tolere ve uyuşturucu geçmek gerekir olamaz bulmak; senin ilaç açık olmalıdır eğer doktorunuza danışın önce, mevcut ilaç emin olun …

KAYNAKLAR: Nörolojik Bozukluklar ve İnme Ulusal Enstitüsü. Tıp South Florida Okulu Üniversite: ‘Psikojenik (Non-Epileptik) Nöbetler,’ ‘Selim R. Benbadis, MD, ve Leanne Heriaud, RN, yazarlar.