Equetro: kullanımları, dozajı ve yan etkileri

Equetro nedir?

Equetro, bipolar bozuklukla ilişkili akut manik ve karışık atakların tedavisinde kullanılır. Manik dönem, anormal ve sürekli olarak yükselmiş, genişleyen veya sinir bozucu bir ruh hali olan farklı bir dönemdir. İki uçlu atakları tedavi etmek için nasıl çalıştığını tam olarak bilmiyoruz.

Equetro, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Kemik iliği bastırma geçmişiniz varsa ya da karbamazepine ya da amitriptilin, desipramin, doksepin, imipramin ya da nortriptilin gibi bir antidepresana alerjiniz varsa Equetro almamanız gerekir.

Önemli bilgi

DOKTORUNUZU KULLANMADIĞINIZ TÜM DİĞER İLAÇLARLA SÖYTİNİZ. Bazı ilaçlar karbamazepin’in kan düzeylerini yükseltebilir veya düşürebilir, bu da yan etkilere neden olabilir veya karbamazepinin daha az etkili olmasına neden olabilir. Karbamazepin bazı diğer ilaçların kan düzeylerini de etkiler ve bu da onları daha az etkili hale getirir veya yan etkileri artırır.

Equetro ciddi kan problemlerine veya hayati tehlike oluşturan deri döküntülerine neden olabilir. Ateşiniz, olağandışı güçsüzlüğünüz, kanamanız veya deri döküntüsü (hafif olursa olsun) varsa doktorunuzu arayın.

İyi hissettiğiniz halde Equetro’yu doktorunuza danışmadan bırakmayınız.

Hamiliyseniz, Equetro’yu doktorunuzun tavsiyesi olmadan başlatmayın veya vermeyin.

Bu ilacı almadan önce

Kemik iliği bastırma geçmişiniz varsa ya da karbamazepine ya da amitriptilin, desipramin, doksepin, imipramin ya da nortriptilin gibi bir antidepresana alerjiniz varsa Equetro almamanız gerekir.

Geçen 14 günde bir MAO inhibitörü kullandıysanız, Equetro’yu kullanmayın. Tehlikeli bir ilaç etkileşimi oluşabilir. MAO inhibitörleri arasında furazolidon, izokarboksazid, linezolid, fenelzin, rasagilin, selegilin ve transnsipromin bulunmaktadır.

Equetro, özellikle Asya kökenli insanlarda şiddetli ya da hayati tehlike oluşturan deri döküntülerine neden olabilir. Doktorunuz, riskinizi belirlemek için ilacı başlatmadan önce bir kan testi önerebilir.

Equetro’nun sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, bu koşullardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildirin.

Kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, yüksek kolestrol veya trigliseritler

Karaciğer veya böbrek hastalığı

Glokoma

Tiroid rahatsızlığı

lupus

Porfiri; veya

Zihinsel hastalık geçmişi, psikoz veya intihar düşüncesi veya eylemleri.

Equetro’yu alırken intihar konusunda düşünceleriniz olabilir. Depresyon belirtileri veya intihar düşünceleri varsa doktorunuza bildirin. Aileniz veya diğer bakım verenlerin ruh halinizdeki veya semptomlarındaki değişiklikler konusunda da uyanık olmaları gerekir.

Hamileyseniz, nöbet ilaçları almayla ilgili doktorunuzun talimatlarını izleyin. Bu ilacı doktorunuzun tavsiyesi olmadan kullanmaya başlamayın veya almayı kesmeyin ve hamile kaldıysanız derhal doktorunuza söyleyin. Equetro doğmamış bir bebeğe zarar verebilir, ancak gebelik sırasında nöbet geçirmek hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir. Nöbetlerin önlenmesinin faydası bebeğe olan herhangi bir riski bastırabilir.

Equetro doğum kontrol haplarını veya implantları daha az etkili hale getirebilir. Equetro kullanırken gebeliği önlemek için doğum kontrolünün (prezervatif veya diyafram gibi sperm öldürücü ilaçlar) bariyer formu kullanın.

Karbamazepin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bir bebeğe zarar verebilir. Equetro kullanırken emzirmemelisiniz.

Equetro’yu doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Doktorunuz zaman zaman en iyi sonucu elde ettiğinizden emin olmak için dozunuzu değiştirebilir. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız.

Ezmeyin, çiğneyin, kırmayın veya uzun süreli salınımlı bir kapsül açmayın.

Bununla birlikte, uzatmalı salım kapsülünü dikkatli bir şekilde açabilir ve yuttuğu kolaylaştırmak için ilacı bir kaşık dolusu puding veya ela suya serpebilirsiniz. Çiğnemeksizin hemen yutun. Karışımı daha sonra kullanmak üzere saklamayın. Boş kapsülü atın.

Belirtilerinizin düzelmesi 4 hafta kadar sürebilir. İlacınızı yönettiği gibi kullanmaya devam edin ve nöbetlerin önlenmesinde bu tıp da işe yaramazsa, derhal doktorunuzu arayın.

Equetro’yu nasıl alayım?

Equetro kullanırken doktorunuzun ofisinde sıklıkla kan tetkiklerine ihtiyaç duyabilirsiniz.

İyi hissettiğiniz halde Equetro’yu doktorunuza danışmadan bırakmayınız. Equetro’yu aniden kullanmayı bıraktığınızda, nöbetlerinizin artmasına veya hoşunuza gitmeyen çekilme belirtilerine sahip olabilirsiniz.

Nem, ısı ve ışıktan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Bu ilaç, düşüncenizi veya reaksiyonlarınızı zayıflatabilir. Dikkatli olmanızı gerektiren herhangi bir şey yaparsanız dikkatli olun.

Alkol içmek, Equetro’nun bazı yan etkilerini artırabilir ve nöbet riskinizi artırabilir.

Güneş ışınlarına veya bronzlaştırıcı yataklara maruz kalmaktan kaçının. Equetro daha kolay güneş yanığı yapabilir. Dışarıda bulunduğunuzda koruyucu giysiler giyin ve güneş kremi (SPF 30 veya üstü) kullanın.

Greyfurt ve greyfurt suyu karbamazepin ile etkileşime girebilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Greyfurt ürünlerinin doktorunuzla nasıl kullanılacağını tartışın.

Equetro’ya karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Ani ruh hali veya davranış değişiklikleri, depresyon, anksiyete, uykusuzluk gibi rahatsız edici belirtiler veya rahatsız edici, düşmanca, huzursuz, sinir bozucu veya intihar hakkında düşünceler hissettiğinizde yeni veya kötüleşen belirtileri doktorunuza bildirin.

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Bir doz özledimse ne olacak?

Cildin kızarıklığının ilk belirtisi, hafif olursa olsun

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Yavaş, hızlı veya çarpıcı kalp atışları

Hafif veya nefes darlığı hissi

Equetro alırken nelere dikkat etmeliyim?

Kan problemleri – ani güçsüzlük ya da kötü duygu, ateş, titreme, soluk cilt, boğaz ağrısı, kanamalar diş etleri, burun kanaması

Karaciğer sorunları – mide bulantısı, üst karın ağrısı, kaşıntı, yorgunluk, iştahsızlık, koyu renk idrar, kil renkli dışkı, sarılık (cildin veya gözlerin sararması)

Baş ağrısı, konfüzyon, bulantı bozukluğu, ciddi güçsüzlük, kararsız hissetme

Equetro yan etkileri

Şiddetli deri reaksiyonu – ateş, boğaz ağrısı, yüzünüzde veya dilinizde şişme, gözlerinizde yanma, cilt ağrısı ve ardından kırmızı veya mor cilt döküntüsü (özellikle yüz veya üst vücutta) dökülür ve kabarcıklanma ve soyulmaya neden olur.

Ortak Equetro yan etkileri şunları içerebilir:

Baş dönmesi, koordinasyon kaybı, yürüme sorunları

bulantı kusma; veya

Uyuşukluk

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Bazen belirli ilaçları aynı anda kullanmak güvenli değildir. Bazı ilaçlar, karbamezepin’in kan düzeylerini yükseltebilir veya düşürebilir, bu da yan etkilere neden olabilir veya Equetro’yu daha az etkili hale getirebilir. Equetro, diğer bazı ilaçların kan seviyelerini de etkileyerek onları daha az etkili hale getirir veya yan etkileri artırır.

Equetro’yu uykunuzu bozan veya nefesinizi yavaşlatan diğer ilaçlarla birlikte almak bu etkileri artırabilir. Equetro’yu uyku ilacı, narkotik ağrı kesici ilaç, kas gevşetici veya anksiyete, depresyon veya nöbetler için kullanmadan önce doktorunuza sorun.

Birçok ilaç karbamazepin ile etkileşime girebilir. Olası tüm etkileşimler burada listelenmemiştir. DOKTORUNUZU TÜM DİĞER İLAÇLARINIZI HAKKINDA SÖZLÜK ETMEYİN; Equetro tedavisi sırasında özellikle de kullanmaya başlamış veya durduysanız

Teofilin

Doğum kontrol hapları veya hormon replasman tedavisi

Bir antibiyotik veya tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaçlar

Flukonazol veya ketokonazol gibi antifungal ilaçlar

Varfarin gibi kan tinerleri, Coumadin

Kanser ilaçları

Bir diüretik veya “su hapı”

Kalp ya da kan basıncı ilaçları

HIV veya AIDS ilaçları

Depresyon veya akıl hastalığını tedavi etmek için ilaçlar, örneğin aripiprazol veya lityum

Organ nakil reddi önlemek için ilaçlar

Valproik asit gibi diğer nöbet ilaçları

Equetro’ya hangi diğer ilaçlar etki eder?

Steroid ilaç; veya

Tiroid replasman ilacı.

Equetro (karbamazepin)

Bu liste tam değildir ve birçok başka ilaç Carbamazepine ile etkileşime girebilir. Buna reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Sizi tedavi eden herhangi bir sağlık uzmanına tüm ilaçlarınızın bir listesini verin.

12.01.2015-10-28, 12:35:53

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Bipolar Bozukluk Seroquel, lityum, klonazepam, Klonopin, Abilify, Lamictal, ketiapin, Depakote, risperidon, lamotrijin, olanzapin, Zyprexa, karbamazepin, Risperdal, Latuda, Tegretol, divalproeks sodyum, aripiprazol, Geodon, ziprasidon, Seroquel XR, Saphris, Depakote ER , Vraylar, lurasidon