Erektil disfonksiyon: bölgesel olmayan tedaviler

Oral ilaçlar, erektil disfonksiyonun tedavisinde tek yol değildir. Tedavi seçeneklerini ve bunların nasıl çalıştıklarını bilin.

Erektil disfonksiyonunuz varsa ve belirli oral ilaçlar alamazsanız veya oral tedaviler etkili değilse, başka tedavi seçenekleriniz olur.

Neden erektil disfonksiyon için bölgesel olmayan bir tedavi seçebileceğinizi ve bu farklı tedavilerin nasıl çalıştığını anlayın.

Ağız yoluyla alınan ilaçlar güvende olmayabilir

Tüm erkekler sildenafil (Viagra), vardenafil (Levitra, Staxyn), tadalafil (Cialis) ve avanafil (Stendra) gibi erektil disfonksiyon oral ilaçlarını güvenle alabilirler. Eğer erektil disfonksiyon için kullanılan ilaçlar işe yaramayabilir ya da tehlikeli olabilir.

Diğer ilaç türleri

Bazı erkekler bazı oral ilaçların neden olduğu yan etkileri önlemek için başka bir tedavi seçeneği de seçebilirler.

Erektil disfonksiyon için nonoral ilaçlar arasında

Kendinden enjeksiyonlar. Bir ereksiyon sağlamak için genellikle birkaç ilaç penise doğrudan enjekte edilir. En sık kullanılan ilaçlar alprostadil, papaverin ve phentolamine’dir. Bu yöntemle, ilaçlarınızı peninin tabanına veya yanına enjekte etmek için ince bir iğne kullanırsınız.

Enjeksiyon terapilerinin amacı, yaklaşık 20 ila 40 dakika süren bir ereksiyon oluşturmaktır. Eğer ereksiyon bir saatten fazla sürerse, potansiyel olarak uzun vadeli komplikasyonları önlemek için ilaç veya doz ayarlamanız gerekecektir. Kullanılan iğne çok ince olduğundan, enjeksiyon alanındaki ağrı genellikle küçüktür.

Yan etkiler enjeksiyon kanamasını, uzun ereksiyonu (priapizm) ve penis veya enjeksiyon yerinde fibröz doku oluşumunu içerebilir.

Alprostadil üretral fitil. Alprostadil intraüretral (Muse) terapisi, penis üretranınızda penisinizin içine küçük bir alprostadil süpozituvar yerleştirilmesini içerir. Süpozitanı penil üretranıza eklemek için özel bir aplikatör kullanırsınız.

Ereksiyon genellikle 10 dakika içinde başlar ve 30 ile 60 dakika arasında sürer. Yan etkiler arasında ağrı, üretranın az kanaması ve penisinde fibröz doku oluşumu sayılabilir.

Testosteron replasmanı. Bazı erkeklerde hormon testosteron seviyesinin düşük olması nedeniyle karmaşık olabilen erektil disfonksiyon vardır. Bu durumda, testosteron replasman tedavisi ilk adım olarak önerilebilir.

Testosteron replasman tedavisi, enjeksiyon, yama, jel, sakız ve yanak (bukkal boşluk), burun içi, subkutan pelet veya oral ilaç yoluyla sağlanabilir. Kişisel tercihinize ve olası yan etkilere ilişkin olarak doktorunuzla konuşun.